8000 милијарди нови инвестиции во рамките на обновливиот свет

Обновливо вработување Новото будење на шпанскиот сектор на обновливи енергии. На повеќе од 8.000 мегавати (MW) на аукција на електрична енергија за една година ќе предизвика инвестиции од околу 8.000 милиони евра, по пет години од апсолутна станица, предизвикани од намалувањата иницирани од владата на Запатеро, а финализирани од владата на Рахој.

La Соларен фотоволтаик, големиот губитник на првите 2 аукции, виде како на еден удар, во последниот аукција доби повеќе од 3.000 MW моќност. Оваа индустрија проценува дека инвестициите за започнување на проектите пред 2020 година ќе изнесуваат околу 3.500 милиони.

Инвестиции

La Здружение на компании за обновлива енергија (АППА) го пресметува тоа скоро 28.000 работни места директен и индиректен за стартување на планираните 3.900 MW.

Кина глобална мрежа за обновливи извори

La индустрија на ветер, тоа во тендер минатиот мај одзеде повеќе од 99% од моќта, предвидува инвестиции за околу 4.500 millones така што 4.500 MW што мора да бидат подготвени пред 31 декември 2019 година се реалност.

Историја на енергијата на ветерот и мелниците

Соработка помеѓу субјекти

Секторот верува во тоа дека сите вклучени актери, од промотори производителифинансиски субјекти y Администрации, работи напорно и пред се рака под рака, за сите проекти да станат реалност. Досега се соочуваше развој на обновливи енергии бесконечни административни пречки, покрај кратењата на владата.

Ветерна електрана Хуелва

Во минатото, на пример, во само-потрошувачка. Компаниите дури се подготвени да плаќаат т.н. данок на сонце (се наплатува за објекти што надминуваат 10 киловати) погледнете како е парализирајте ги вашите проекти и инвестиции. Како што неколку компании се осудија, како што е Бодегас Торес во Вилафранка дел Пенедес.

За среќа, и благодарение на законот на Европската унија 20 20, Владата Доделено е за само година и пол вкупно 8.737 MW нова зелена моќност (4.607 MW ветер, 4.110 MW фотоволтаик и 20 MW биомаса).

Покрај тоа, се уште чека уште една аукција на нови капацитети за островите. Ако конечно се остварат сите овие проекти, Шпанија ќе повеќе од исполнување на вашиот обврски со Европа за 2020 година.

Од Forestalia до ACS

Компанијата Кобра, подружница на групацијата ACS, со кој претседаваше Флорентино Перез, беше голем победник на последната аукција, со 1.550 MW фотонапонска моќност. На овој тендер, главниот јунак беше сончевата енергија, додека во мај беше ветер.

ниска цена на сончевата енергија

Како што беше коментирано неколку пати, во тоа време, победник беше Арагонецот Форесталија, кој веќе го избриша тендерот во јануари 2016 година и доби 40% од моќта на тендерот. Има како сојузник Џенерал Електрик а во позадина Блекрок.

Всушност, како што потврди арагонската компанија за медиумите, таа има добиено 1.200 мегавати (МW) од тоа тие ќе се развиваат главно во проекти во Арагон. 

Покрај тоа, минатата година, на аукцијата што го заврши мораториумот за обновливи енергии, групата со која претседаваше Фернандо Сампер (Форесталија) Тој беше награден со повеќе од 400 MW - 300 MW ветерна енергија и повеќе од 100 MW биомаса - од 700 MW што беа пуштени во употреба.

Освен Форесталија, и други компании имаат освоено неколку блока. На пример Игри потврди дека ќе добиеше блок од 206 MW. Од своја страна, според извори од индустријата Гасна природна феноза има добиено околу 600 MW. Enel Green Power Шпанија - подружница на „Ендеса“, ќе добиеше 500 MW. Сепак, IberdrolaВо меѓувреме, немаше да постигне ниту еден блок за кој понуди.

Ветер

Вкупно 40 компании Повеќе од 5.000 мегавати (MW) доделени на последната аукција за обновливи извори што се одржа во мај, беа распределени, според списокот на добитници обезбедени од Министерството за енергетика. Поточно, вкупно 30 компании ја споделија 3.909,1 MW фотоволтаична технологија, додека други 10 компании се здобија со повеќе од 1.127,81 MW моќност на ветерот.

Инсталација на ветерница

Гигантите на шпанскиот енергетски сектор исто така добија моќ на аукциите во мај и јули. Endesa, преку Enel Green Power y гас натурал тие освоија 338,6 и 250 MW фотоволтаик. Во мај беа доделени 540, односно 667 MW, моќност на ветерот.

Форесталија

Групацијата Форесталија е родена во Сарагоса во 2011 година, резултат на а долга деловна кариера претходно во промоција на обновливи енергии, особено во енергетски култури и енергија на ветер од 1997 година.

Во моментов има енергетски култури во Шпанија, Франција и Италија; изгради го најголема мелница за пелети и распарчување на земјата во Ерла (Сарагоса); промовира постројки за производство на електрична енергија на биомаса во Арагон, Заедницата на Валенсија и Андалузија и разни ветерни електрани, особено во Арагон.

енергија на биомаса од остатоци од шумски елементи

На 14 јануари 2016 година, Групацијата Форесталија беше најголемиот победник на аукцијата на Министерството за индустрија, енергетика и туризам за доделување на специфична шема за наградување до нови капацитети за производство на електрична енергија од технологија на ветер и биомаса. Во енергијата на ветерот, Групацијата Форесталија доби 300 MW, од 500 MW на аукција; и во биомаса, доби 108,5 MW биомаса, од 200 MW на аукција.

Појавата на групацијата Форесталија на пазарот на енергија ќе произведе многу позитивни ефекти: Форесталија е посветена на отворен, конкурентен, транспарентен пазар, висока ефикасност, пониски трошоци и, во крајна линија, повеќе придобивки во цените за потрошувачот

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.