80% од кинеската бунарска вода е премногу загадена за да се пие

Загадена вода

Додека Кина продолжува борба за ублажување на загадувањето во одредени градови, има уште еден голем проблем и ова се крие во 80% од водата од природните бунари користени од фарми, фабрики и домови во добро населените рамнини.

Ова го постигнува тоа не може да се користи за пиење или за капење поради високото загадување предизвикано од индустријата и земјоделството, според новите податоци што ги понудија кинеските медиуми минатиот понеделник. Таа е со таква големина што предизвика нов и голем аларм за загадувањето во земјата со најголем број жители на планетата.

По години во фокусирајте се на тие сиви неба, новите податоци доаѓаат од 2.103 бунари кои се наоѓаат во Кина и удираат на акорд кон кинеските граѓани кои веќе се допрени од тоа загадување на воздухот. Постојат многу градови и села кои зависат од овие бунари за да можат да ги извршуваат своите секојдневни работи.

Кина

Дабо Гуан, професор на Универзитетот во Источна Англија, кој студирал загадување на водата во Кина, тврди: „од моја гледна точка, ова покажува како водата е најголемиот проблем за животната средина во Кина. Луѓето во градовите гледаат загадување во воздухот секој ден, па затоа се создава голем притисок од јавноста. Но, во градовите не можат да видат колку е лошо загадувањето на водата. Тие немаат исто значење".

Најновата објавена студија открива дека 32,9 проценти од тестираните бунари во северните и централните области на Кина имаа квалитет на вода од 4 степен, што значи дека е употреблив само за индустријата. 47,3 проценти од бунарите имаат дури и полоша оценка, пет. Откриени загадувачи вклучуваат манган, флуор и триазоли, збир на компоненти што се користат во фунгицидите.

Гуан завршува со што големо загадување Залихите во близина на површината ги принудија повеќето градови да ископаат илјадници метри под земјата за чиста вода и тоа го намалува капацитетот на тие подлабоки водоносни слоеви.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.