8 зеленчуци кои можат да растат повторно еден по друг

Зеленчук

Веќе ве коментиравме проблемот со контаминација на почвата и како одредени области се деградираат без да сфатиме заради различни фактори, да можеме да ги претвориме парцелите кои беа совршени за одгледување во некои дека е невозможно да се засади нешто во нив.

Денес ви донесуваме 8 зеленчук дека можат да растат онолку пати колку што сакаат како што се пиперчиња, лук, кинеска зелка, моркови, босилек, целер, зелена салата од ромаин или ентив и коријандер. Осум можности секогаш да имаме на располагање ваков вид состојки за нашата кујна и кои ни овозможуваат да не зависиме толку многу од почвата каде што ќе ги засадиме. Со саксија или контејнер со вода можеме да ги имаме кога сакаме без да потрошиме нешто за да ги купиме во супермаркет.

Пиперчиња

Пиперчињата може да пораснат оставајќи го исеченото стебло околу 1 или 2 сантиметри на коренот за да ги поставите во мала чаша вода што ги покрива како што можете да видите на сликата.

Пиперчиња

AJO

Кога лукот почнува да никнува зелени совети, тие можат да бидат ставете во стаклен сад со малку вода. Никулците имаат поблаг вкус од лукот и може да се додадат во салати, јадења и други видови рецепти.

тоа

кинеска зелка

Кинеската зелка може да порасне со ставање во мал контејнер ставање на коренот на дното со вода. За 1 до 2 недели, може да се пресади во саксија со земја за да расте нова глава зелка.

кинеска зелка

Моркови

Врвот на морковот може да се стави на чинија со малку вода. Ставете ја плочата на полицата на прозорецот или на добро осветлено место и ќе имате лисја што ќе излезат од морков да може да го користи во моркови

моркови

Василиј

Ставете неколку листови од босилек од повеќе или помалку 3-4 сантиметри секој во чаша вода и ставете го директно на сончева светлина. Кога корените се долги 2 сантиметри, засадете ги во саксии и за кратко време тоа ќе стане сами растение

босилек

Целер

Исечете ја основата на целерот и ставете го во сад со топла вода на сонце. Кога пукањата и лисјата почнуваат да растат во центарот, ставете ги во тенџере со земја за да расте подобро.

целер

Романска зелена салата или ентива

Стави зеле зелена салата роман во контејнер од XNUMX/XNUMX сантиметар вода, за да се наполни до половина сантиметар. По неколку дена, ќе се појават корените и новите стебла и може да се пресади во земјата.

Роаминска зелена салата

Цилантро

Коријандер стебленца ќе порасне кога ќе се стави во чаша вода. Откако корените ќе бидат доволно долги, засадете ги во тенџере во добро осветлена просторија.

цилантро


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.