6 причини за избор на обновлива енергија

Обновливите енергии

До пред неколку децении, обновливите извори на енергија се сметаа за многу скапи производи и не многу ефикасен.

Но, технологијата напредува брзо и денес има голем број производи и услуги врз основа на обновливи енергии.

Како потрошувачи, мора да ги земеме предвид овие зелени производи од обновливи извори на енергија, бидејќи постојат многу убедливи причини за тоа престанете да користите фосилни горива и направете скок до обновливи извори на енергија и одржлив.

на најважните причини да се направи скок кон обновливите извори на енергија звук:

 1. Тоа е активен начин на соработка во намалувањето на загадување и да се бори против климатските промени во планетата.
 2. Тоа им овозможува на поединци или популации кои се далечни или изолирани од урбаните центри да имаат пристап до услуги како што се гас, електрична енергија, вода, горивоитн., кои не пристигнуваат на конвенционален начин.
 3. Огромното мнозинство на производи има Прифатлива цена. Само некои производи имаат повисока цена, но имаат и други придобивки како што се потрајни и поефикасни, не загадуваат, имаат мали трошоци за одржување итн. Значи, цената се амортизира за кратко време.
 4. Купување на зелени производи го поддржува овој растечки пазар и се залага за создавање на нов работни места во секторот за обновлива енергија.
 5. Зелените технологии штедат природни ресурси, генерираат помалку стакленички гасови y отпад па затоа се грижи околината. Тоа е начин за производство и развој на човечки активности на помалку штетен начин за планетата и со тоа не продолжува да ги продлабочува постојните еколошки проблеми.
 6. Во принцип еколошки или зелени технологии тие се едноставни и лесни за употреба за различни кориснички потреби.

Обновливите извори на енергија ќе бидат еден од столбовите на економски и социјален развој во сите земји во блиска иднина бидејќи фосилните горива истекуваат.

Се препорачува малку по малку сите да ги вметнуваме во секојдневниот живот обновливи енергии како и на корпоративно ниво бидејќи полесно ќе се менува технологијата ако се направи постепено.

Зелените енергии се алатка за подобрување на квалитетот на животот на населението и на планетата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лаја dijo

  Здраво, се надевам дека ќе објавите повеќе работи во врска со тоа затоа што ќе направам devate и не сакам да изгубам.
  затоа ве молам ставете повеќе работи.
  Благодарам

 2.   роцио23154 dijo

  здраво многу ми се допадна твојот пост се надевам дека ќе објавуваш повеќе вакви работи

 3.   Раул dijo

  здраво многу ми се допадна твојот пост се надевам дека ќе објавуваш повеќе вакви работи

 4.   Мигел dijo

  Информациите се многу интересни, тие претставуваат одлично решение за иднината, се надевам дека ќе можат да се реализираат со текот на времето, треба да напредуваат низ целиот свет.