5 години без нов ветер MW во Каталонија

парк еоликоСтоп на ветерот трае подолго четири години во Каталонија. Откако во јануари 2013 година беше отворена фармата за ветерници Сера де Вилоби II, во регионот Лес Гариџ, не е пуштена во употреба нова мегаватна ветерна моќ.

Покрај тоа, најнапредниот проект за ветер за искористување на енергијата на ветерот е оној што промовира Гасна природна феноза во Тера Алта, што е одамна задоцнето. Проектот го додели theенералитати во октомври 2010 година; затоа, скоро седум години, а проектот сè уште не излезе во јавноста.

За жал, ако темпото на создавање чиста енергија во Каталонија се одржи во овие услови, ќе биде тешко да се исполнат целите поставени во Национален договор за енергетска транзиција на Каталонија. Во овој Национален договор е утврдено дека во 2050 година, 100% од крајната енергија во Каталонија ќе биде од обновливо потекло и дека во 2030 година 50% од електричната енергија ќе биде од чисти извори.

Соочени со незгодните изгледи (поради јазот помеѓу реалноста и она што е планирано), деловните организации поврзани со обновливите извори на енергија во Каталонија (АППА, ЕоликЦат, Пимец, Унеф ...) ги вклучија своите аларми. Сите тие предупредуваат на овој начин нема да биде можно да се постигнат договорените цели. Од сите овие причини тие им ја соопштија на каталонската администрација и на сите политички сили потребата од одобрување на конкретен план за забрзување на спроведувањето на обновливите извори на енергија.

Комплицирани или невозможни цели?

Сегашната состојба во Каталонија се карактеризира со изворна зависност од нуклеарната енергија во шемата за производство на електрична енергија (повеќе од 54% доаѓаат од атомски централи, во споредба со 18% од обновливи извори, според податоците од 2015 година), заедно со кои се приклучува на растот побарувачка од 0,7% годишно.

Може ли ситуацијата да се промени?

Доколку треба да се постигнат целите од 2030 година (таа цел е 50% електрична енергија од обновливи извори), почнувајќи од 2019 година, 300 MW нова генерација на ветер и уште 300 MW нова генерација треба да бидат ставени во функција годишно. генерација на фотоволтаици. Вкупно, 3.600 MW ветер и другите 3.700 фотоволтаични.

Фотоволтаичен

На овој начин, обновливите извори би достигнале 50% од побарувачката (остатокот би дошол од гори природен гас во постројки во комбиниран циклус, капацитети за когенерација во индустријата и единствен нуклеарен реактор кој сè уште е во функција).

Пламен на природен гас

Нови прописи

Според менаџерот на EolicCat: за да се постигнат овие цели во обновливи извори, ќе биде потребно да се воведат измени во законските регулативи изменете ја ветерната мапа на Каталонија (каде што се утврдени точките на територијата каде што може да се користи овој ресурс), така што областите што сега се некомпатибилни со имплементацијата на фарми со ветерници, се преоценуваат за да бидат домаќини на овој чист извор ако е можно.

Ветерна електрана на Канарските острови

Деловните здруженија додаваат дека сегашниот систем треба да се промени за да се промовира нови фарми со ветерници, со цел да се фаворизира постоењето на капацитети од повеќе од 10 MW. Покрај тоа, се бара да се смени постапката, бидејќи сега е можно само да се промовираат преку аукции каде што администрацијата ги доделува до највисокиот понудувач, покрај отворањето на можноста да се направи со „бесплатна промоција“.

Енергијата на ветерот

Без премии

Стоп за енергијата на ветерот во Каталонија се случи затоа што новите проекти престанаа да бидат толку профитабилно кога Владата ги елиминираше премиите во 2012 година ги имаа новите капацитети за чиста енергија. Резултатот беше дека целата стратегија на Генералитатот за спроведување на нови фарми со ветерници беше целосно запрена.

Владата планираше создавање на седум главни приоритетни зони за развој на ветерот (ЗДП) дистрибуирана низ Каталонија (769 мегавати и инвестиција од 1200 милиони евра), но сето тоа остана мртва буква.

Во шест од овие ЗПД, успешните понудувачи поднеле оставка, бидејќи новите услови на секторот, без надомест на енергијата на ветерот над пазарната цена,  ги направи неговите проекти неиздржани. Така, само областа за имплементација на Тера Алта е сè уште „жива“ - во Вилалба Делс Лакс, Ла Побла де Масалука и Батеа, кои додаваат до 90 MW–, доделени на „Гас природен обновувач-Алстом ветер“. Овој проект, сепак, акумулира долго одложување.

Според Гас Натурал, тој не знае ништо за доцнењето, бидејќи тие ја доставиле целата потребна документација.

Планираното не е исполнето

Обновливите извори изнесуваат нешто повеќе од 2015% од вкупната енергија произведена во Каталонија во 8 година. И за електрична употреба, инсталирани се 1.268 MW моќност на ветерот; 267.345 MW и 24 MW соларна термоелектрична енергија, меѓу обновливи извори. Каталонската администрација признава дека степенот на усогласеност со тековното планирање во Каталонија (Планот Д’Енергија и Канви Климатик 2012-20120) е „многу низок“, што му го припишува на фактот дека „неговото одобрување се совпадна со регулаторната промена што го запре развојот на обновливите извори на енергија во Каталонија и во остатокот од државата “.

Потребна е нова законска рамка

Според здруженијата за обновлива енергија „Повеќе од ново планирање, потребно е регулаторна и економска рамка што не бидете ограничувачки и ограничувачки со воведување на обновливи извори на енергија (има повеќе од 1.000 MW моќ на ветер и не е инсталирано), и социјален и територијален договор што овозможува нивно инсталирање на територијата “

„Во регулаторниот дел, Генералитат работи на дизајнирање на нова регулаторна рамка која е поагилна и тоа помогне во промовирање на обновлива енергија. Во однос на социјалниот и територијалниот договор, Националниот договор е рамка за започнување на дебата и дизајнирање на алатките за решавање на равенката што претпоставува дека обновливите инсталации бараат голема зафатеност на површината во одредени области на територијата “.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.