Дали обновливите извори на енергија веќе се профитабилни?

соларна енергија и светлосна цена Општеството продолжува да расправа дали е паметно да не се обложувате многу на обновливи енергии, енергетските технологии ги надминуваат владите на половина свет и тие се на пат да ја претворат оваа дебата во нешто тотално застарено.

Сончева енергија, која стана поевтина во изминатата година повеќе од 75%, е веќе поевтино од кој било друг вид на енергија произведена со јаглен, нафта или гас.

Сето ова е одлично, но не е доволно. Ако соларната енергија сака да биде глобален играч, треба да биде попрофитабилно од другите краткорочни извори на енергија: Во моментов тоа е веќе, покрај тоа, во повеќе од 50 земји, сончевата енергија е најевтина енергија од сите.

Kurnool Ultra Mega Соларен парк

Енергетската битка е 20 години од сега

Иако нормално ја гледаме цената на производството за киловат час, тоа не е најинтересната цена за посвојување на обновливи енергии. Барем, во контекст како сегашниот во кој обновливите извори на енергија немаат субвенции за да плаќаат за инвестиции.

Енергетските системи со гигантски структури во инвестициите се прават со неколкугодишно очекување, дури и со децении. Тоа е една од причините зошто усвојувањето на обновливи извори е бавно: откако ќе се изгради нуклеарна централа, гас, јаглен (или кој било друг вид), не е возможно да се исклучи до крајот на неговиот корисен век. Ако беше, нормално nили инвестицијата би се вратила, што нема да се случи поради големите лобија таму.

Со други зборови, ако сакаме детално да проучиме како ќе се развива составот на пазарот на енергија, мора да погледнеме колку чини да се започне секоја енергија од нула. Краткорочна и среднорочна профитабилност на електраните е клучна при конечна одлука на бизнисмени и политичари; Или, со други зборови, енергија што е многу ефтина за производство и бара многу висока почетна инвестиција никогаш нема да биде усвоена.

Сончевата енергија може да се натпреварува со секого

Според повеќе извештаи од повеќе тела, за енергетската индустрија: «Несубвенционираната соларна енергија започнува да ги исфрла јагленот и природниот гас од пазарот Покрај тоа, новите соларни проекти на пазарите во развој чинат помалку од ветерот.

Португалија ќе снабдува четири дена со обновлива енергија

И, навистина, во скоро шеесет земји во подем е потребна просечна цена на соларните инсталации производството на секој мегават веќе падна на 1.650.000 УСД, под 1.660.000 колку што чини енергијата на ветерот.

Како што можеме да видиме на претходниот графикон, еволуцијата е сосема јасна. Ова значи дека земјите во подем, кои воопшто се оние со најголемо зголемување на емисиите на СО2.

Шпанија не ги намалува емисиите на СО2

Тие најдоа начин да генерираат електрична енергија по конкурентна цена и на целосно обновлив начин.

Цената на сончевата енергија наспроти цената на јагленот

Оваа година докажа трка за соларна енергија во сите аспекти, од технолошката еволуцијаНа аукции каде приватни компании се натпреваруваат за оние огромни договори за снабдување со електрична енергија, месец по месец се поставува рекорд за најевтина соларна енергија.

Минатата година тој започна договор за произведуваат електрична енергија за 64 УСД на мегават / час од земјата Индија. Новиот договор во август ја намали бројката на неверојатна бројка од нешто повеќе 29 мегавати долари време во Чиле. Таа сума е пресвртница во однос на трошоците за електрична енергија, скоро а 50% поевтино отколку цената што ја нуди јагленот.

Јаглен

Со извештајот Израмнети трошоци за енергија (Нивелирани трошоци на различните енергетски технологии, без субвенции). Откриено е дека секоја година, обновливи извори на енергија тие се поевтини, а конвенционалните поскапи.

А, трендот на трошоците е повеќе од јасно

Нов рекорд во Дубаи по цена на сончевата топлинска енергија

ТСК Агенцијата за електрична енергија и вода во Дубаи (Дева) ги објави цените на наддавањето за четирите конзорциуми кои се наддаваат за развој на 200 мегават четвртата фаза на соларниот парк Мохамед бин Рашид Ал Мактум. Поднесена најниска понуда за овој концентриран проект за соларна енергија е 9,45 американски центи (околу 8.5 евро центи) за kWh.

Оваа цена претставува нов рекорд, бидејќи претходната беше 40% повисока од најниската понудена цена досега. Две други понуди тие исто така презентираа пониски цени по 10 евро центи за kWh.

Тендерот за четврта фаза на соларниот парк на термосоларна централа со кула технологија вклучува складирање на енергија до 12 часа, што значи дека овој комплекс ќе може да продолжи снабдување со електрична енергија во текот на целата ноќ, и тоа е првата фаза од развојот што планира да има 1.000 MW соларна топлинска енергија со кула технологија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.