Неверојатно намалување на трошоците на сончевата енергија

Соларна енергија Шпанија

Општеството продолжува да расправа за тоа дали е паметно да не се обложува многу на обновлива енергија (соларна енергија, енергија на ветерот меѓу другите). Енергетските технологии ги надминуваат владите на половина свет и тие се на пат да ја претворат оваа дебата во нешто тотално застарено.

Еден од најголемите проблеми или пречки што ги имаат некои обновливи енергии е високата почетна инвестициска цена. Сепак, според новиот извештај на GTM Research, цените на инсталациите за соларна енергија ќе продолжат да опаѓаат до 27% до 2022 година. Иран во просек ги намалува цените за 4,4% во просек до 27%.

Паѓаат цените на сончевата енергија

Извештајот прави прогноза за цените на соларните фотонапонски системи. Во него може да се забележи континуиран тренд кој придонесува за пад на цените на соларните проекти. Овие цени не само што ќе бидат намалени во цената како резултат на намалувањето на цената на модулите, но и од поевтини инвеститори, следбеници, па дури и трошоци за работна сила.

Сите региони што можат да се одлучат за обновливи извори на енергија ќе имаат корист од овој пад на цената. Неодамнешните рекордно ниски цени дојдоа од Индија, каде аукцискиот систем на земјата бележи стабилно производство и резултираше со високо конкурентни понуди. Ова предизвика цените да бидат сè пониски и пониски.

Ова е одлична вест за сите оние луѓе кои се одлучуваат за обновлива енергија за производство на електрична енергија. Дали ова ќе биде новиот чекор што треба да се развива во енергетската транзиција кон доминација на обновливите извори?

Сето ова е одлично, но не е доволно. Ако соларната енергија сака да биде глобален играч, треба да биде попрофитабилно од другите краткорочни извори на енергија: Во моментов тоа е веќе, покрај тоа, во повеќе од 50 земји, сончевата енергија е најевтина енергија од сите.

Kurnool Ultra Mega Соларен парк

Енергетската битка е 20 години од сега

Иако нормално ја гледаме цената на производството за киловат час, тоа не е најинтересната цена за посвојување на обновливи енергии. Барем, во контекст како сегашниот во кој обновливите извори на енергија немаат субвенции за да плаќаат за инвестиции.

Енергетските системи со гигантски структури во инвестициите се прават со неколкугодишно очекување, дури и со децении. Тоа е една од причините зошто усвојувањето на обновливи извори е бавно: откако ќе се изгради нуклеарна централа, гас, јаглен (или кој било друг вид), не е возможно да се исклучи до крајот на неговиот корисен век. Ако беше, нормално nили инвестицијата би се вратила, што нема да се случи поради големите лобија таму.

Со други зборови, ако сакаме детално да проучиме како ќе се развива составот на пазарот на енергија, мора да погледнеме колку чини да се започне секоја енергија од нула. Краткорочна и среднорочна профитабилност на електраните е клучна при конечна одлука на бизнисмени и политичари; Или, со други зборови, енергија што е многу ефтина за производство и бара многу висока почетна инвестиција никогаш нема да биде усвоена.

Сончевата енергија може да се натпреварува со секого

Според повеќе извештаи од повеќе тела, за енергетската индустрија: «Несубвенционираната соларна енергија започнува да ги исфрла јагленот и природниот гас од пазарот Покрај тоа, новите соларни проекти на пазарите во развој чинат помалку од ветерот.

Португалија ќе снабдува четири дена со обновлива енергија

И, навистина, во скоро шеесет земји во подем е потребна просечна цена на соларните инсталации производството на секој мегават веќе падна на 1.650.000 УСД, под 1.660.000 колку што чини енергијата на ветерот.

Како што можеме да видиме на претходниот графикон, еволуцијата е сосема јасна. Ова значи дека земјите во подем, кои воопшто се оние со најголемо зголемување на емисиите на СО2.

Шпанија не ги намалува емисиите на СО2

Тие најдоа начин да генерираат електрична енергија по конкурентна цена и на целосно обновлив начин.

Цената на сончевата енергија наспроти цената на јагленот

Оваа година докажа трка за соларна енергија во сите аспекти, од технолошката еволуцијаНа аукции каде приватни компании се натпреваруваат за оние огромни договори за снабдување со електрична енергија, месец по месец се поставува рекорд за најевтина соларна енергија.

Минатата година тој започна договор за произведуваат електрична енергија за 64 УСД на мегават / час од земјата Индија. Новиот договор во август ја намали бројката на неверојатна бројка од нешто повеќе 29 мегавати долари време во Чиле. Таа сума е пресвртница во однос на трошоците за електрична енергија, скоро а 50% поевтино отколку цената што ја нуди јагленот.

Јаглен

Со извештајот Израмнети трошоци за енергија (Нивелирани трошоци на различните енергетски технологии, без субвенции). Откриено е дека секоја година, обновливи извори на енергија тие се поевтини, а конвенционалните поскапи.

А, трендот на трошоците е повеќе од јасно


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   германски dijo

    Па, купив панели и батерии во 2015 година и сега ги барам преку Интернет и се по иста цена или ПОСКАПИ. Истиот модел, бренд, капацитет ... Како е можно?