228 милиони од Канарските острови Fdcan ќе бидат искористени во 90 проекти за обновување

Благодарение на Фондот за развој на Канарските острови, FDCAN, повеќе од 90 проекти за подобрување на управувањето со енергијата презентирани од општините и универзитетите и советите, ќе добијат средства од 228 милиони евра.

Владата на Канарските острови извести дека овие проекти имаат за цел да се зголемат el употреба на обновлива енергија, подобрување на енергетската ефикасност и развој на одржлива мобилност, со цел да се спроведе многу посоодветен енергетски модел на Канарските острови.

Канарските Острови

Г-дин Фернандо Клавихо, сегашен претседател на Канарските острови, во изјавата изјави дека на територија како што се Канарските острови Од суштинско значење е да се промовираат проекти што овозможуваат заштеда на енергија и ефикасност, намалете ги трошоците и напредувајте во развојот на поодржлив и поконкурентен модел.

инвестиции РЕЕ

Клавихо смета дека Канарските острови имаат совршени природни услови, кои овозможуваат промовирање на развој на обновливи извори, не само да се придвижи кон промена на енергетскиот модел, туку и како активност за диверзификација на економијата на островите, а со тоа и зголемување на нивниот БДП.

ветерници

FDCAN

Различните проекти подготвени од регионалната влада за да се добие финансирање од FDCAN вклучуваат низа активности и мерки насочени кон ублажување на силното зголемување на побарувачката на електрична енергија, намалување на зависноста од фосилни горива и емисии на СО2, како и зголемувањето на тежината на обновливите извори во енергетската мешавина.

Покрај тоа, се планирани неколку активности во врска со подобрување на енергетска ефикасност и одржлива и паметна мобилност, преку помалку загадувачки превозни средства.

Владата посочува дека во Фуертевентура ќе преземе електрификација на сточарски фарми преку самостојни обновливи енергии, не е поврзано на мрежата.

Јавното осветлување ќе се напојува од обновливи извори на енергија во различни области на островот, покрај промовирањето на само-потрошувачката во јавните згради и санацијата.

домашна потрошувачка на електрична енергија

Gran Canaria

En Gran Canaria, „Кабилдо“ предвидува, меѓу другите активности, инсталација на ветерници и фотоволтаични панели во неколку постројки за десалинирање и пречистителни станици, изградба на три фарми со ветерници или имплементација на фотоволтаични постројки во згради, како и јавно осветлување со ЛЕД технологија и инсталација на точките на полнење на електричните возила.

Друга иницијатива е таа на Универзитет во Лас Палмас де Гран Канарија, Ова ќе изврши четири активности за подобрување на енергетската ефикасност преку инвестирање во осветлување и автоматизација на домот, модернизирање на околната инфраструктура на зградите и покривите. Покрај реновирањето и адаптацијата на електричните инсталации во шест згради.

Тенерифе

Кабилдо де Тенерифе предлага активности R + D + i на морските процеси на инструкции во водоносни слоеви; акумулација на енергија и управување со оптоварување за да се намали потрошувачката на ИТЕР; геотермален климатизиран систем со висока енталпија за ладење на датацентарот Д-Аликс или проучување на потенцијалот на геотермалната енергија на островот за производство на електрична енергија и за термичка употреба.

Предвидено е и создавање на Институт за технолошка и обновлива енергија и план за намалување на потрошувачката на енергија во јавните згради на југозападот на островот.

Гомера

En Ла ГомераBeе се спроведат мерки како обезбедување на фотоволтаично осветлување во островската мрежа на крошни за превоз на патници по пат; создавање островска мрежа на точки за полнење на електрични возила или создавање на фотоволтаичен енергетски парк поврзан со фарма за добиток.

точка за полнење на електричен автомобил

Lanzarote

Во Ланзароте ќе инсталира нови фарми со ветерници, со моќност од 9,2 мегавати, лоцирана во Тегуиза, Аррецифе и Сан Бартоломе, фотоволтаична централа во Манеје и ветерна електрана за само-потрошувачка во Пунта де лос Виентос. Покрај тоа, ќе се работи на зголемување на енергетската ефикасност на јавното осветлување и унапредување на употребата на отпад како извор на обновлива енергија.

Биогориво

Лас Палмас

Во Лас Палмас, неговиот Кабилдо предвидува изготвување на проектот за новиот енергетски модел и изведба на дејства на ветер, фотоволтаични и соларни топлински енергии. Покрај тоа, предвидени се мерки во врска со употребата на земјоделски и шумарски нуспроизводи, активности во областа на мини-хидраулична енергија и геотермални енергетски проекти, без разлика дали се ниски или високи енталпии.

Ел Хиеро

El Кабилдо од Ел Хиеро ќе изврши подобрувања во патната мрежа и ќе поттикне поместување на пешаци и велосипедисти преку а План за одржлива мобилност. Ова се состои од неколку дејства, како што е подобрување на патот Бентама, создавање кружни текови на крстосници и асфалтиран крајбрежен пат, нови велосипедски ленти, меѓу другите.

Ел Хиеро


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.