Облогот за јаглен го труе воздухот на Виетнам

Загадување на јаглен во Виетнам

Облогот што го презедоа виетнамските власти за електрани со јаглен со цел да се исполни силното зголемување на побарувачката на енергија со себе носи зголемувањето на загадувачките емисии, со што воздухот во поголемите градови е нездрав.

Ханој е најпогодениот град, веќе само во 2017 година уживаше во 38 дена чист воздух, четирикратно зголемување на просечните минимални нивоа на СЗО (Светската здравствена организација), според новиот извештај на Green ID (виетнамски центар за зелена иновација и развој).

Во исто време тоа околниот сообраќај и индустриите имаат некаква врска со емисиите како во секој друг град се додаваат повеќе од 20 централи на јаглен околу главниот град.

Цитираниот извештај погоре го посочува овој факт како еден од главните фактори, со квалитетот на воздухот на последните позиции во Југоисточна Азија.

Нгуен Ти Кан, директор на Зелена лична карта, објасни на неодамнешната конференција во Ханој дека:

„Земји како Кина и Јужна Кореја му вртат грб на јагленот затоа што тоа претставува опасност по здравјето.

Време е да избереме нов начин на развој што не вклучува жртвување на животната средина и чист воздух “.

Сепак, гласовите како Хан, за среќа се повеќе и повеќе, не ги менуваат плановите на виетнамските власти, што ги видоа во јагленот е ефтин извор на енергија за задоволување на потребите на индустријата и на самите потрошувачи, кои растат за повеќе од 10% секоја година.

Повеќе електрани за јаглен

Огромниот економски напредок во последните 3 децении ја активира побарувачката за енергија, како последица на тоа, имаме огромна штета на животната средина.

Помеѓу 1991 и 2012 година, БДП на земјата (Бруто домашен производ) се зголеми за 315% додека зголемувањето на емисиите на стакленички гасови изнесуваше 937%.

Од друга страна, со 26-те фабрики за јаглен што ги работи земјата, комунистичкиот режим планира да додаде уште 6 до 2020 година и да работи до 2030 година најмалку 51 фабрика за јаглен, надевајќи се на овој начин да се произведе повеќе од половина од потрошената енергија, согорувајќи околу 129 милиони тони јаглен годишно.

јагленова машина

Во провинцијата Лонг Ан, многу близу до Хо Ши Минг (најнаселениот град во земјата и каде алармантно расте воздухот), се планира изградба на една од најмоќните од овие електрани на јаглен.

Виетнамскиот центар за иновации и зелен развој проценува дека ако заврши изградбата на ова растение, волуменот на прашина во воздухот во некои области ќе се размножи со 11, покрај тоа, сулфур оксидот ќе се зголеми за 7, а оној на нитрат оксидот за 4 во споредба со нивоата утврдени во 2014 година.

Ова ќе го отежни Посветеноста на Виетнам да ги намали своите загадувачки емисии до 2030 година за 25%.

Предвремени смртни случаи

Според студија објавена од Универзитетот Харвард и Гринпис, изградбата и отворањето на овие централи на јаглен, исто така, ќе предизвика нагло зголемување на предвремените смртни случаи во земјата.

Се проценува дека до 2030 г. повеќе од 20.000 XNUMX Виетнамци ќе умрат годишно, околу пет пати повеќе отколку во 2011 година, па дури и надминувајќи го просекот на околните земји.

Ким Јонг Ким, претседател на Светска банка предупреди на конференција дека:

„Ако Виетнам продолжеше со своите планови и земјите од регионот да го следеа истиот пат, тоа ќе беше катастрофа за планетата.

Овој субјект, кој финансираше неколку фабрики за јаглен во Азија во последниве години, ќе заврши со нејзина помош од 2019 година. Сепак, Виетнам ќе се сврти кон финансирање од земји како што се Јужна Кореја, Јапонија и Кина, земји во кои јагленот губи терени и неговите еколошки побарувања се многу построги за компаниите.

Од овие причини, одржливата алтернатива што ја бараат и Светска банка и еколошките групи за бројот на часови сонце и ветерниот потенцијал на некои региони за режимот на Ханој не изгледа приоритет.

Хоанг Квоц Вуонг, заменик министер за индустрија, се правдаше дека:

„Поттик за движење напред ќе продолжи да биде енергијата генерирана со јаглен поради технички потешкотии и недостаток на стабилност на сонцето и ветерот во земјата“.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.