Скари од јаглен

јаглен скари во градината

Ако размислувате да купите скара за вашето поле или за вашата градина, сигурно имате некои сомнежи. Постојат разлики помеѓу јаглен-скари или гас. Постојат различни видови и секој од нив има основни карактеристики. Пред сè, мора да одлучиме дали ни треба преносна скара или фиксна. Исто така зависи од тоа што имаме во нашата градина или поле.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за јагленовите скари и нивните карактеристики.

Каква скара да користам

гасна скара

Кога сакаме да инсталираме скара за нашата градина, нема сомнежи. Една од нив е ако мора да изградиме скара од тули, да купиме каква било монтажна и преносна скара за гас или јаглен. Прво на сите, ние мора да одлучиме дали она што ни треба е лаптоп или фиксен. Во зависност од видот на просторот што го имаме во нашата градина, можеби ќе нè интересира монтажна скара од тули. Во овие случаи се занимава со скари на јаглен на отворено. Тоа е, тука ќе имаме дисипација од сите страни на топлината и чадот. Ова предизвикува да потрошиме малку повеќе гориво отколку подвижните скари.

Подвижните скари ја нудат предноста да имаат капак за затворање на огништето. Што се однесува до вкусот, нема да ја забележите разликата кога готвите во едното или другото. Разликите се ценат само во зависност од видот на горивото што го користите. Ако користите скари со јаглен, гас или дрво, во секоја од нив ќе имате различен вкус. Ајде да видиме кои се главните разлики помеѓу скарите со јаглен и гас.

Разлики помеѓу јаглен и скара на гас

јаглен-скари

Ако сте се одлучиле за подвижна скара, време е да одлучиме дали ќе купиме или нема затворање на домот. Исто така, потребно е да се знае типот на гориво што ќе го додадеме. Препорачливо е да се одлучите за оние скари во кои може да се покрие домот. И тоа е дека во овој вид скари можеме да заштедиме многу гориво и готвиме храна на побрз начин. Во оние скари кои немаат прекривка има поголема загуба на топлина, така што храната трае подолго да се готви. Вкусот исто така варира донекаде.

Ајде да видиме кои се карактеристиките на скарите со јаглен.

Карактеристики на скари со јаглен

преносна скара

Тие се многу поедноставни и полесни за употреба од оние на гас. Покрај тоа, при купување, ако не е нешто што ќе го користиме многу често, можеме да земеме предвид дека тие се многу поевтини. Ако не треба често да ги користиме скарите за семејни собири за наша сопствена употреба, Ние не сме заинтересирани да купиме скара што има висока цена. Lookе го бараме најевтиниот начин за „излегување од неволја“.

Кога станува збор за готвење, тоа е уште еден проблем.Старата за јаглен е многу потешко да се постигне оптимална температура за да може добро да се готви храна. На скари со гас, многу е полесно да се достигнат температурите што им се потребни на храната. Во оние од огревно дрво или јаглен мора да потрошиме многу повеќе време за да можеме да постигнеме дека жарот има доволно висока температура за да може добро да ја помине храната.

Јаглеродните или дрвените скари можат да бидат поопасни од скарите на гас на почетокот. И дали секој жар може да скокне од домот и да предизвика пожар. За ова, местото каде што одиме да ја овозможиме скарата мора да биде подготвено за тоа. Тоа е, ние мора да го чуваме подалеку од која било сува трева ако имаме градина. Подобро е да го поставите во област со вештачки под каде нема опасност од пожар.

Откако ќе завршиме со печење на храната, скарите со јаглен имаат поголема работа за да можат да се ослободат од изгорениот жар. Можеме да кажеме дека овој вид скари е валкан и има поголема задача за одржување.

Карактеристики на скари за гас

Општо земено, овој вид скари секогаш има прекривка за да спречи пламенот да згасне како резултат на ветерот. Ова помага да се зголеми ефикасноста при готвење храна. Гасните скари достигнуваат оптимална температура за готвење храна многу побрзо од претходните. Ова го прави многу побрз и поефикасен. Скарите на гас не користат жар, па затоа се побезбедни од гледна точка на кој било вид пожар што може да предизвика искра надвор од домот од таа причина.

Еве неколку работи што треба да ги имате на ум. Опасноста од јаглен-скари зависи од видот на употребата што ја даваме. Ако не внимаваме кога ја ставаме скарата на неопасно место, нормално е дека може да има одреден ризик. Од нас зависи дали можеме да користиме еден или друг вид скара.

Што се однесува до цената, можеме да кажеме дека скарите со гас се поскапи бидејќи се пософистицирани. Тоа зависи од видот, моделот и сложеноста на огништето повеќе отколку од горивото. Може да најдеме скара на гас по многу ниски цени. Сепак, сето тоа зависи од употребата што ќе им ја дадеме на секој од нив.

Мора да имаме предвид дека во зависност од употребата што ќе ја дадеме скара, ако е нешто често или не, можеби ќе нè интересира едното или другото. Ако тоа е нешто што ќе го користиме за кратко време, препорачливо е да набавите скари со јаглен. Ова е затоа што тие се многу поевтини и полесни за употреба. Иако имаат малку повеќе одржување, доколку нивната употреба не е продолжена и честа, ова одржување исто така се намалува. Во однос на опасноста, тоа зависи од местото каде што ќе ја поставиме. Идеално, побарајте дупка во градината каде што нема суви треви и нема опасност од пожар од скокот на жар.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за јагленовите скари, нивните карактеристики и нивните предности.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.