Бум на јагленот поради сушата и стопирањето што може да се обнови

Фабрика за јаглен Нуклеарни (22,6%), ветер (19,2%) и јаглен термички (17,4%) ги заземаат првите 3 технологии за производство на електрична енергија во 2017 година.

Интензивната суша (со резервоари со 38% од нивниот максимален капацитет) му дава повторно раѓање на јаглен. Малите врнежи од дожд го намалија придонесот на хидрауличното производство во електричниот систем на 7,3% од вкупниот број.

Поради ова, побарувачката треба да се компензира со јаглен и гас (што придонесе 31,1%, скоро третина од побарувачката).

Индустрија за јаглен

За жал, тоа значи зголемување на емисиите на стакленички гасови.

Друг фактор се обновливите извори - чија инсталирана моќност не е зголемена во последната година - претставува 33,7% од производството на електрична енергија (тоа беше 40,8% во 2016 година).

енергијата на ветерот

Енергетската мешавина од 2017 година беше прилично стабилна, поткрепена со нуклеарна и ветерна енергија. Вториот остана на истите нивоа како во 2016 година (19,2%). „Енергијата на ветерот варира локално и во временски опсези, но во годишната пресметка варијабилноста е мала“, потенцира Фернандо Ферандо, претседател на Fundación Renovables.

За жал, падот во хидраулично производство го постави овој сектор на шестата позиција (тој премина од 14,6% на 7,3%).

Ова намалување е покриено со јаглен (се зголемува од 14,3% на 17,4% од побарувачката) и, во помала мерка, за бензин.

постројка за биогас

Не се постигнува напредок во идна транзиција

Педро Линарес, професор на Катедрата за енергија и одржливост на папскиот универзитет во Комилас, тврди дека енергетската транзиција дава блокирање на симптомите. „Ако се намали достапноста на складирана вода, ресурс над кој немаме контрола, а достапната алтернатива е јаглен и гас, резултатот е поголема тежина на фосилни горива и повеќе емисии на гасови“,

Професорот ги додава предностите на огромниот хидрауличен парк, бидејќи „ако има добра година, електричната мешавина е многу чиста“. Покрај тоа, ова е клучен столб за зајакнување или поддршка на обновливи извори. Сепак, прекумерната зависност од дождовницата предизвикува ранливост на системот, од климатските промени може да направи повторувања на епизоди на ниско хидраулично производство.

Идна транзиција

Од оваа причина, во случај кога водните ресурси растат и се намалуваат, Линарес верува дека „мора да започнеме да размислуваме како да ги замениме фосилните горива со обновливи извори на енергија, прво заменувајќи го јагленот, а подоцна и гасот, нешто што е потребно за декарбонизација на електричниот систем ”. Клучот ќе биде да се одреди стапката на замена на овие фосилни горива.

Експертите бараат повеќе обновливи извори за да не зависат од дождовницата.

Властите и експертите сметаат дека е потребно да се пробие блокадата за да се постигне енергетска транзиција кон поодржлив модел. „Не можете да го менувате моделот од еден во друг ден; но ако постои политичка волја, сè е можно.

Проблемот е во тоа што тука се олигополи и многу интереси.

Трамп ја фаворизира индустријата за јаглен

Многу експерти веруваат: „Аргументот дека, бидејќи не врне, нема друг избор освен да се прибегне кон јаглен и дека, според тоа, електричната енергија е поскапа, не е прифатлив. Не можеме да го дадеме како нешто непроменлив, како некој што страда во тишина “.

Во неколку земји, како што се Данска, Германија, Холандија меѓу другите ... тие не престанаа да инвестираат во реновирање на нивниот електричен систем, што значи „напуштање на фосилни горива и нуклеарно, и отстапи место на систем заснован на обновливи извори “.

Ветерна електрана Цепса

„Постојат повеќе предност на технолошки развој заснован на обновливи извори и, покрај тоа, за земјите што известува за надмоќ во областа на економијата.

Мега аукции без јаглерод

Владата веќе има развиено план за зголемување на присуството на обновливи извори, преку аукциски систем кој веќе има доделено 8.737 нови мегавати обновлива енергија, за да се постигнат тие 20% од енергијата бидат обновливи во 2020 година, како што е обележано со Парискиот договор.

повеќе обновлива енергија

Цените на базените

Во моментов, цените на производството се околу 53 евра за мегават час (MWh), но ако погледнеме низ целиот свет, енергијата веќе може да се добие од многу пониски цени, на пример, 17-те евра за MWh добиени на бесплатната аукција одржана пред неколку недели во Мексико.

Но, според неколку експерти, „Постигнат е мал напредок на патот да се постигне 100% мешавина од обновлива енергија; и ветерната и сончевата енергија тие се парализирани, и не се планира да се направи без јаглен и нуклеарно “

нуклеарна централа


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.