Што не ви кажуваат за соларните панели

соларни панели

Знаеме дека обновливите извори на енергија моментално се во пораст, бидејќи технологијата се повеќе и повеќе се развива. Сончевата енергија несомнено е лидер во однос на другите. Сепак, како и во сите области, можеме да најдеме негативни аспекти. Ајде да видиме што што не кажуваат за соларните панели детално за да можеме да расветлиме и да ги прикажеме овие видови на енергии што е можно потранспарентно.

Во оваа статија ќе ви кажеме што не ви кажуваат за соларните панели и кои се нивните недостатоци.

Што не ви кажуваат за соларните панели

што не ви кажуваат за недостатоците на соларните панели

Потребна е значителна почетна инвестиција

Трошоците за инсталирање на фотонапонски систем се движат од 6.000 до 8.000 евра во зависност од моќноста на системот и времетраењето на дневната сончева светлина. Ако одлучите да вклучите батерија во инсталацијата, Мора да додадете приближно 5.000 евра на претходниот трошок.

Живеењето во стан или престојот во област со доволно голема популација може да доведе до постоење или создавање на месни заедници и енергетски заедници. Овие заедници можат да бидат вреден дел од решението за различни проблеми.

Фондовите од следната генерација нудат попуст до 40%, што е доста впечатливо. Сепак, неодамнешниот пораст на популарноста на соларните панели во последниве години предизвика назадување во распределбата на овие грантови. Во принцип, се претпоставува дека не се потребни повеќе од 6 месеци за да се добие грантот од моментот кога се аплицира. Сепак, овој рок често се надминува, што создава потешкотии за многу корисници кои очекуваа да ги добијат средствата многу порано.

Општо земено, можно е да го намалите вашиот финален буџет на половина без да ги земете предвид годишните заштеди на вашата сметка однапред. Освен тоа, инвестицијата може да се исплати за релативно краток период од околу 4 до 6 години за просечен дом, што резултира со минимални плаќања.

Степенот на заматеност е одлучувачки фактор.

Ефективноста на соларните панели се намалува како што се намалува количината на сончева светлина, со потенцијално намалување до 65%. Во случаи на голема облачност или слаба дневна светлина, намалувањето на ефективноста може да биде занемарливо или непостоечко.

Временските услови како слаб дожд не ја попречуваат значително ефикасноста на соларните панели. Спротивно на тоа, екстремната топлина не ги фаворизира оптималните перформанси на соларните панели.

Проблем со батеријата

покрив со соларни панели

Ефективноста на вашите соларни панели зависи од климата во вашиот регион. Сепак, дури и во северните региони на Шпанија, инсталацијата на фотоволтаична технологија е остварлива опција. Иако облачните денови можат да го спречат неговото производство, Важно е да се напомене дека соларните панели сè уште се способни да генерираат енергија.

Батериите се интегрална компонента во решавањето на заштедата на енергија. Тие работат со складирање на вишокот енергија што не се користела во текот на денот за подоцнежна употреба. Ако имате голема дневна побарувачка за електрична енергија, потпирањето само на батерии можеби нема да биде доволно во зимските денови со ограничена сончева светлина, особено во области со помалку дневни часови. Како резултат на тоа, многу корисници на PV системи ја задржуваат својата врска со главната електрична мрежа како резервна опција за овие ситуации.

Дали е потребно често чистење на соларните панели?

Одржувањето на соларни панели не е честа задача. Всушност, одржувањето е минимално и бара само периодично чистење со благ сапун и вода. Има и исклучоци, по бура некои гранки може да паднале на соларните панели, со што се намалува нивната ефикасност. Слично на тоа, ако има слој на магла, сахарска прашина или загадување во воздухот, може да предизвика слично намалување на ефикасноста.

Повеќето компании специјализирани за инсталации имаат тенденција да нудат полиси за осигурување различни од нивното стандардно покривање за инциденти на штета и барања за одржување.

Дали е можно да се рециклираат соларни панели?

Неколку од елементите што го сочинуваат соларниот панел може да се рециклираат, вклучувајќи, но не ограничувајќи се на стакло, алуминиум, силициум и бакар. Во Европа тоа е единствена одговорност на производителот. собирајте и рециклирајте ги компонентите на соларниот панел на еколошки одржлив начин.

Во моментов, растот на пазарот за фотоволтаични инсталации не се смета за итно прашање. Сепак, ова се очекува да се промени бидејќи проекциите за раст укажуваат на годишен пораст од 12,8% до 2027 година.

Покрај проблемот при рака, постои и скриен јаглероден отпечаток што се појавува при производството на соларни панели. Како пример, Околу 60% од соларните панели во светот се произведени во Кина, каде јагленот е главен извор на електрична енергија. Во 2020 година, јагленот сочинуваше 64% од кинеското производство на електрична енергија.

Што не ви кажуваат за соларните панели и моменталната панорама

што не ви кажуваат за соларните панели

И покрај сегашните ограничувања, треба да се очекува дека PV индустријата ќе ги реши овие прашања во блиска иднина. Освен тоа, фотоволтаикот е неспоредлив во однос на неговиот обновлив потенцијал и е еден од најбезбедните и најеколошки достапни извори на енергија.

Производството на вишок електрична енергија преку технологијата на соларни панели дава единствена можност за заработка дополнителен приход. Со продавање на вишокот енергија назад во мрежата, луѓето можат да го надополнат својот приход и да придонесат за поодржлива иднина.

Сигурно има некои опции на располагање доколку имате вишок на енергија. Една опција е да се продаде вишокот енергија на пазарот. Друга опција е да склучите поедноставен договор за компензација со вашата компанија за електрична енергија, особено кога сте инсталирале соларни панели и веќе сте ја извршиле потребната почетна исплата.

Одењето кон првата опција бара големо искуство и исто така доаѓа со даночни обврски. Најчестиот облик на компензација вклучува одбивање од вашата сметка за електрична енергија наместо да добивате готовина. Иако нема итно враќање на парите, отфрлањето на вашата сметка може да биде значително, дури и да достигне нула евра. Ова е поволен аранжман бидејќи попустот се применува само за променливиот дел од фактурата, а не и за фиксниот дел. Исто така, важно е да се забележи дека авансот за оваа зделка е сосема разумен.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за она што тие не ви го кажуваат за соларните панели.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.