Што можеме да однесеме на чистите точки

Чисти поени

Е-отпад Чиста точка во САД

На сите ни е претставен проблемот со како да се отстранат старите работи дека со години сме во складиште без да знаеме со сигурност што да правиме со нив, еден убав ден се решивме и ги фрливме во контејнерот додека сè уште го слушавме „гласот на совеста“ што ни кажува дека го правиме тоа погрешно, дека ние ја загадуваме животната средина.

Ако сте еден или еден од оние кои ставаат раце на глава, знајте дека има решенија. Прво има класични жолти, зелени и сини контејнери за хартија и картон, стакло и амбалажа. Ако нема еден во вашето соседство или урбанизација, можете да отидете во Градскиот совет и да го пријавите, во моментов Градските совети што не рециклираат се санкционираат со парични казни.

Ако вашите „саксии“ не спаѓаат во групата урбан отпад што ја спомнав претходно, сепак имате алтернатива на „чисти точки»Поправен или мобилен каде што можете да оставите одреден вид отпад што ефективно и го сака нашиот свесност за зачувување Ни кажува дека не треба да го оставаме во нормалниот сад или во садовите за рециклирање.

Отпад е што по природата на неговите компоненти се високо токсични и тие мора да се елиминираат во посебни постројки или можат да следат и синџир од reciclaje И биди повторна употреба од други луѓе или институции, како што се компјутери и мобилни телефони.

Отпадот што може да го однесеме до чиста точка е:

-  Батерии и батерииНеговите компоненти, особено живата, се многу загадувачки.

- Контејнери лекови, тие се рециклираат, по можност, во чистата точка на SIGRE во аптеките.

- Мали метални остатоци како што се тави или саксии.

- Телевизори y монитори, пластика, стакло и метал се одделени.

- Уреди, материјалите се одделени и се рециклираат и пластика и метал.

- Масла за готвење, се рециклираат за да се направи биодизел.

- Моторни масла, се користат како основа за мазива.

- ЦД-а и ДВД-а, пластиката се рециклира.

- Ropa, чаршави, крпи и сите текстилДоколку се во добра состојба, тие се донираат во добротворни фондации, исто како и чевлите.

- Х-зраци, се обновуваат сребрените соли и другите елементи.

- Мебел, остатоци, ѓубре, дрво, мора да ја користите услугата за собирање на Градското собрание.

- Аеросоли, неговите компоненти се одделени, пакувањето се рециклира.

- Бои и растворувачи, елементите се одделени и контејнерите се рециклираат.

- Електронски отпад како компјутери y мобилни тие се одделни и се користат 90 проценти. Оние што работат добро (80%) се донирани и повторна употреба и оние што не се рециклираат од фабриките за мобилни телефони. Тие се раздвојуваат во пластика и метали (содржи олово и други канцерогени елементи), содржи и благородни метали.

-  Касети со мастило, пластиката се полни или се рециклира.

- Флуоресцентни светилки, металот и стаклото се рециклираат, се враќа правот од жива.

- Кабли, пластиката и металите се одделени и рециклирани.

Во сите градови на Шпанија има зелени точки. На веб-страницата на ОКУ има Пронаоѓач на зелени точки каде што можете да го лоцирате најблиску до вашиот дом. Паметно е да се каже дека секоја Чиста точка има своја норми, па затоа е најдобро да се јавите однапред за да видите што добиваат и што не.

Ги враќаме следниве предмети таму каде што ги купивме: гуми и очила. Инсулински шприцеви се носат во здравствениот дом.


Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Вивиана dijo

    Прашајте, дали добивате душеци?