Што е национален парк

национален парк за убавина

На природата и е потребен режим на заштита заштитен со закон за да се заштити флората и фауната. За ова постојат заштитени природни простори. Во овој случај, да видиме што е национален парк. Ова е прилично висока заштитна категорија која ограничува одредени човечки активности во целата околина.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е национален парк, неговите карактеристики и важност.

Што е национален парк

природни предели

Поточно кажано, тие се заштитени подрачја кои уживаат правен и правен статус утврден според законите на земјата во која се наоѓаат. Оваа ситуација бара заштита и зачувување на неговата богата флора и фауна и некои од нејзините соодветни посебни карактеристики, кои обично се големи отворени простори кои го ограничуваат движењето на луѓето. Затоа што целта е да се заштити, зачува и спречи влошувањето на екосистемите што ги населуваат овие простори и карактеристиките што им даваат идентитет. За да можат идните генерации да уживаат во овие простори.

Функции на национален парк

големи национални паркови

Следниве точки ја илустрираат важноста на функциите што ги имаат националните паркови, поради што владата има донесено законски решенија за нивна заштита.

 • Заштитете го биодиверзитетот и екосистемите
 • Заштитете ги загрозените живеалишта
 • Гарантира културна различност
 • Заштитете ја загрозената флора и фауна
 • Заштитете уникатна природна средина
 • Зачувајте ги идеалните истражувачки сценарија
 • Конзервација и конзервација на палеонтолошки области
 • Заштита и зачувување на пештерски резерви
 • Избегнувајте нелегална трговија со видови
 • Избегнувајте прекумерен развој

Важноста на националните паркови

Важноста на националниот парк може да се движи од заштита и зачувување на неговите живеалишта и екосистеми или посебните карактеристики на неговата флора и фауна. Тие даваат голем придонес за биолошката рамнотежа, бидејќи имаат за цел да ги заштитат видовите на флора и фауна кои се многу типични или единствени за овие области. Но, има уште еден економски приоритет, дури и национален, што ќе го видиме наскоро.

 • Генерирање на приход: Тие секојдневно носат многу пари во земјите за концепти како што се екотуризам и авантуристички активности, области за кампување, планинарење и друго.
 • Создавање обновливи природни ресурси: Многу национални паркови имаат огромен потенцијал за обновливи извори, вклучително и производство на вода и фино дрво, а нивното производство е контролирано.
 • Зачувување на природните ресурси: Овие типови на заштитени подрачја имаат тенденција да обезбедат климатска стабилност на голем дел од светското население, помагајќи да се стабилизира климата, почвата и некои од ефектите од можни природни катастрофи.

Како што видовме, важноста на заштитените природни паркови е апсолутно неопходна и витална за опстанокот на нацијата и светот во целина, како и нашата планета.

Иако светската организација вложи големи напори за заштита на природните области, таа се соочува со огромни закани. Голем број на диви животни се во ранлива состојба и се проценува дека 50 проценти исчезнале во последните 40 години, најмногу поради нелегалната трговија и прекумерната експлоатација.

Карактеристики на националните паркови

Еден национален парк мора да содржи одредени карактеристики за да се смета за национален парк, мора да има висока природна вредност, посебни карактеристики и одредена посебност на неговата флора и фауна. Треба да добие приоритетно внимание и посебна грижа од владата.

Да се ​​прогласи за национален парк или национален резерват, мора да содржи репрезентативен природен систем. Голема област која овозможува природна еволуција на еколошките процеси и мала човечка интервенција во неговата природна вредност, па оттука и важноста да се знае што е национален парк за да им се даде соодветен фокус.

Тие постојано биле последниот бастион на загрозените видови. Тие се богати со флора и фауна, а имаат и уникатни геолошки формации. Таа мора да овозможи природна рамнотежа на животот како што првично постоел на нашата планета. Целта на многу од овие паркови е да се заштити дивиот свет и да се генерираат туристички атракции, а екотуризмот е роден под овој концепт.

Барања за категоријата

што е национален парк

За област или територија да се смета во рамките на национален парк, таа мора да има некои од следниве карактеристики, кои треба да се разјаснат бидејќи тие може да варираат во согласност со законите или уредбите на одредени земји:

 • Застапеност: Тој го претставува природниот систем на кој му припаѓа.
 • Проширување: Да има доволно површина за да овозможи нејзина природна еволуција, задржувајќи го нејзиниот карактер и обезбедувајќи функционирање на тековните еколошки процеси.
 • Состојба на конзервација: Во голема мера преовладуваат природните услови и еколошките функции. Човечката интервенција во нејзините вредности мора да биде ретка.
 • Територијален континуитет: Со оправдани исклучоци, територијата мора да биде соседна, без енклави и без фрагментација што ја нарушува хармонијата на екосистемот.
 • Човечки населби: Населените урбани центри се исклучени, со оправдани исклучоци.
 • Правна заштита: мора да бидат заштитени со законите и правната рамка на вашата земја
 • Технички капацитет: Имајте персонал и буџет за исполнување на целите за зачувување и зачувување и дозволете само истражувачки, едукативни активности или активности за вреднување на убавината.
 • Надворешна заштита: Опкружен со територија која може да се прогласи за странска резерва.

Националните паркови обично се чувани од чувари на паркови за да се спречат незаконски дејствија како што се експлоатација на видови или нелегална трговија. Некои национални паркови може да бидат големи копнени површини, но има и големи површини со вода, или во океанот или на копно што спаѓаат во споменатите национални паркови. Има многу такви примери во светот.

историја на националниот парк

Иако не е концепт како што го знаеме денес, постојат записи за уште постар природен резерват во Азија, како пример за шумата Синхараја во Шри Ланка, која тој беше официјално прогласен за светско наследство на УНЕСКО пред 1988 година.

Дури во 1871 година, со создавањето на Националниот парк Јелоустоун во Вајоминг, официјално се роди првиот национален парк. На пример, паркот Јосемит е создаден во 1890 година, во истата земја како и САД.

Во Европа, концептот на национални паркови започна да се спроведува дури во 1909 година, кога Шведска донесе закон со кој се дозволува заштита на девет големи природни области. Шпанија ќе поддржи формирање на национални паркови и во 1918 г го создал својот прв национален парк, Националниот парк Европски Планини.

Во моментов на сите им е јасно што се националните паркови и кои се нивните функции, има национални паркови, кои во Латинска Америка зафаќаат околу една четвртина од територијата, како што е биосферниот резерват Маја во Гватемала, дури и Пегасо во Аргентина, Националниот глечер Рито Морено Парк.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа што е национален парк, неговите карактеристики и важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.