Човекот кој создава шуми во Индија, исто така може да го направи тоа во вашата сопствена градина

???????????????????????????????

Сигурно некои од нас што нè читаат ќе ја знаат приказната напишана од Gан ionионо наречена „Човекот што засади дрвја“ што ја раскажува приказната за Елзеар Буфиер, имагинарен пастир, иако е тотално веродостоен, кој долги години се посветуваше на садење дрвја на голема површина на Прованса и се претвори во област полна со живот и зеленило што некогаш беше пусто пусто. Неверојатна приказна која покажува како имаме моќ да ја смениме околината околу нас со малку упорност и добра работа, што ја поседува Шубхенду Шарма.

Шарма Тој ја напушти работата како инженер за да засади дрвја до крајот на својот живот. Користење на методологијата Мијаваки за одгледување фиданки и претворање на која било област во самоодржлива шума за неколку години. За две години успеа да создаде 33 шуми низ Индија. Подолу ви покажуваме како го сторил тоа.

Шубенду Шарма, индустриски инженер, носи можност да ја донесете самата природа на шумата во вашата градина. Сè започна кога Шарма волонтираше да му помогне на натуристката Акира Мијаваки да обработува шума во фабриката во Тојота каде што работел. Техниката на Мијаваки е искористена за обнова на шумите од Тајланд до Амазон, што ја наведува Шарма да помисли дека може да го стори истото во Индија.

Афорест

Шарма започна да експериментира со моделот и создаде специјална верзија за неговата земја по разни модификации користејќи некои посебни својства на почвата. Неговиот прв обид за создавање шума беше во неговата сопствена градина во Утараканд, каде што успеа да создаде една за време од една година. Што му даде доволно самодоверба да оди со полно работно време, да ја напушти работата и да го помине поголемиот дел од годината истражувајќи ја сопствената методологија.

Шарма го создаде Афорест, услуга за обезбедување природни, диви и самоодржливи шуми во 2011 година. Според зборовите на Шарма: «Идејата беше да се вратат природните шуми. Тие не само што се одржливи само по себе имаат нула одржување« Друга негова голема одлука беше да ја напушти работата како инженер со високи приходи во Тојота за да засади дрвја за целиот свој живот.

Почетоците беа тешки, но сега Шарма има тим од 6 лица. Нивната прва нарачка беше од германски производител на мебел, кој сакаше да бидат засадени 10000 дрвја. Од тогаш, Афорест опслужи 43 клиенти и тие засадија скоро 54000 дрвја.

Како работи Афорест

Афорест обезбедува целосна услуга за контрола и извршување која вклучува материјали, опрема, алатки и сè што е потребно за проектот користејќи го методот Мијаваки. Процесот започнува со тестирање на почвата и барање на она што е потребно за да се направи вистинското да се започне со садење на сите видови растенија во неа.

Шарма

Земјиштето Мора да бидете најмалку 93 квадратни метри за да започнете да студирате кои видови на растенија и биом се потребни. По тестовите, првите млади растенија се подготвуваат во почва со биомаса за да се направи уште поплодна.

Конечно започнува процес на садење помеѓу 50 до 100 сорти на автохтони видови. Последната фаза се фокусира на оплодување и наводнување на областа за следните две години, по овој пат, шумата повеќе нема да има потреба од никакво одржување и ќе биде одржлива сама по себе. Големата предност на Афорест е неговиот модел со ниска цена со млади грмушки кои растат приближно еден метар годишно.

Иднината

Афорест создаде 33 шуми во вкупно 11 градови во Индија и сака да го зголеми овој број. Шарма има многу планови да расте и да ја стави оваа технологија за да можат повеќе луѓе да ја спроведат.

???????????????????????????????

Планирањето е вклучено лансирајте софтвер заснован на крауд-финансирање за да може секој бидете во можност да додадете свои родни растителни видови во вашата област на алатката. Значи, кога некој би сакал да сади своја шума, би знаел какви видови ќе бидат потребни за да се направи одржливо само по себе.

Друга негова идеја е да создадете средина каде што можете да соберете овошје од вашата градина или заговор полесно отколку да го купите на пазарот. Интересна иницијатива за создавање шуми на кои не им треба никакво одржување и доколку сакате да создадете свои, можете да ги посетите веб- или контактирајте ја самата Шарма на info@afforestt.com.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Beatriz dijo

  Ми се допадна твојот пост, многу е интересен. Додека другите се посветени на сеча на цели шуми, други ги создаваат. Ми се допаѓа идејата.
  Со почит

  1.    Мануел Рамирез dijo

   Благодарам Беатриз! Ако наместо да уништуваме, создадовме, на сите ќе ни беше подобро

 2.   Жозе dijo

  Благодарам Мануел. Овој пост ме насмеа. Ставив starвезда кога сакав да ставам 5, но повеќе не ми дозволува да коригирам. Благодарам

  1.    Мануел Рамирез dijo

   Ништо не се случува! Важно е што ви се допадна објавата: =)

 3.   Карлос Толедо dijo

  многу добра идеја
  Јас работам во услуга каде што можеме да го направиме ова