Циклалг ги добива првите 12 кг биомаса од микро алги

шема

Техничарите на одделот за биомаса на Ценер (Национален центар за обновлива енергија), во текот на првиот семестар на 2017 година тие беа во можност да го спроведат проектот („Циклаг“) на култура на микроалги во објектите на Центарот за биогорива од втора генерација или попознат како CB2G, сите од протоколите за одгледување развиени во Никер-Текналија, Баскиски институт за истражување и развој на земјоделството.

Во овој проект добиени се првите 12 кг свежа биомаса на микроалги со повисоки од очекуваните резултати во однос на концентрацијата на цврсти материи и содржината на липиди, со вредност поголема од 50% од вторите.

За сето ова време на истрага, проценка на извлеченото масло на култивирана микро алга, спроведена од партнерот на проектот, Катар-КРИТ, за производство на биодизел.

Покрај тоа, во моментов е задолжена компанија посветена на секторот за биогорива тестирајте го или тестирајте го квалитетот на овој биодизел добиени, како и оцени веројатно привлечност што овој производ може да ја има за индустрискиот сектор.

Проектот Циклаг е финансиран од оперативната програма за територијална соработка Шпанија-Франција-Андора, ПОКТЕФА, во текот на 2014-2020 година.

Цели на проектот

El главна цел Циклаг е оној на развиваат и потврдуваат разни технолошки процеси целосно насочена кон спроведување на производство на биодизел со одгледување микро алги како што веќе видовте.

Исто така, покрај Ценер и Нејкер-Тенкалија (кој беше координатор на проектот), Фондацијата Текналија, АИН (Здружение на индустрија во Навара), Катар-КРИТ (Центар на апликација и трансформација на агроресурси) и Апеса 'Environnement et la Sécurite en Aquitaine) се дел од конзорциумот Циклаг.

На 18 и 19 јули, последниот состанок на сите партнери се одржа во седиштето на Ценер во Саригурен (Навара), ова беше трет состанок за следење на проектот.

На оваа слика можете да ги видите партнерите на проектот кои престојуваат во Ценер во текот на тие денови на состаноци.

Ценер

Во текот на овие два дена, присутните, од една страна, споделија и заеднички ги анализираа постигнатите резултати и, од друга страна, стигнаа до договор за неопходни активности да напредува во извршувањето на следните планирани активности.

Иновативни решенија

Циклаг придонесува со иновативни решенија за напредување во развојот на алтернативни извори на обновлива енергија, со што се фаворизира економска одржливост на глобалниот процес на добивање на биодизел од микро алги како и одржливост на животната средина.

Иновативниот карактер на Циклаг се заснова на пристап кон биорефинеријата за микроалги. Исто така, не е ограничена само на неговата употреба како продуктивен енергетски систем, туку настојува напредувајте ја вашата одржливост.

Постигнување на второто благодарение на употреба на биомаса низ алгите на интегрален начин, со што се добива широк спектар на биопроизводи што може да има комерцијална вредност за различните економски сектори на територијата на POCTEFA, како што се: козметиката, ѓубривата, секторот за добиточна храна, меѓу другите, и хемиската индустрија, особено за лепила и полиоли.

Сепак, иновативниот пристап на Циклалг се одржува со тоа што се заснова на а модел на кружна економија за процесот, со што се извршува максимална ефикасност на ресурсите веќе користени, секогаш со цел да се постигне парадигмата на нула отпад, со што се почитува животната средина и на ефикасен начин.

Овој проект ќе се развива 3 години со буџет од 1,4 милиони евра, од кои 65% од наведениот буџет е кофинансиран од ЕРДФ, односно Европскиот фонд за регионален развој, преку Програмата Интеррег ВА Шпанија-Франција-Андора (ПОКТЕФА 2014-2020).

лабораториска работа

Фактот дека биодизелот може да се добие од култивирана микроалга значи одличен чекор за производство на алтернативна енергија, во овој случај биомаса, оставање настрана или барем намалување на одреден начин на преостанатите територии за одгледување на одредени видови култури како што е обичната шеќерна трска и оставајќи ги за земјоделство.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.