Хондрихтии

Хондрихтии

На Хондрихтии (Chondrichthyans), наречени и 'рскавични риби, се група на многу антички водни 'рбетници. Иако тие не се толку многубројни или разновидни како коскените риби, нивната морфолошка приспособливост, мускулното ткиво за пливање, сетилните органи и моќните навики за грабливки и вилици укажуваат на тоа дека им е даден цврст еколошки статус во средината во која живеат.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за Chondrichthyes, нивните карактеристики и биологија.

Главни карактеристики на Chondrichthyes

репродукција на рскавичните риби

Постојат два вида рскавични риби. Следно, ќе ги опишеме неговите главни карактеристики:

Елазмогранки

Ајкулите и зраците припаѓаат на оваа група на животни. Некои од нив се месојади, својот плен го лоцираат преку олфакторните органи поради слабиот визуелен развој. Во моментов има повеќе од 400 видови ајкули во 8 реда и околу 500 видови зраци во 4 реда. Што се однесува до ајкулите, повеќето ги имаат следниве карактеристики:

 • Тело: Тело во облик на вретено со зашилено лице со стомак напред. Опашката на телото има абнормална затворена опашка, односно има две различни форми и структури на листови, од кои едната го содржи крајот на 'рбетот, а предната има пар пекторални перки, пар карлични перки. , и две грбни. непарни перки. Кај мажјаците, карличните перки претходно биле модифицирани како полови органи за парење и се нарекуваат гликоптери, птероподи или род.
 • Вид, кожа и рецепторни органи: во однос на устата имаат еднообразни, вентрални и предни ноздри. Очите немаат капаци, иако некои видови имаат мембрани кои предизвикуваат иницирање, со стома зад секој очен капак. Кожата е цврста и кај некои видови наликува на шкурка, има лушпи во облик на чинија, наречени и дермални лушпи, кои се наредени на таков начин што ја намалуваат турбуленцијата и се соочуваат наназад. Тие имаат невроми низ нивните тела и глави, кои се исклучително чувствителни рецептори на вибрации и водени струи. Имаат и специјални рецептори кои можат да го откријат пленот преку електричното поле што го испуштаат, тоа се лоренцини плускавци на главата.
 • Заби: Забите не се спојуваат со долната вилица, има два реда, последниот ред ги заменува забите што недостасуваат во првиот ред, така што секогаш можат да растат нови заби. Во зависност од видот, тие можат да имаат назабена форма за сечење храна, остри и да имаат функција за фаќање, во случај на пругасти видови, тие имаат рамни заби кои можат да се изгребат на површината.
 • Коски и пливање: Тие имаат минерализирани коски од 'рскавицата, не толку коскени како другите риби. Исто така, немаат бешика за пливање, поради што постојано пливаат или остануваат на дното, во спротивно ќе потонат. Од друга страна, тие имаат огромен црн дроб, кој содржи липиди (сквален), што исто така го спречува да потоне.

Холоцефалос

Во рамките на Chondrichthyes ја наоѓаме оваа група која ги вклучува химерите. Оваа мала група денес е составена од приближно 47 видови. Анатомски има мешавина од карактери на еластична и коскена риба:

 • Тело: Имаат многу чудна форма, телото им е издолжено и главите испакнати, имаат класична структура која може да ги поддржи женките за време на парењето. Носот му е како зајак, а опашката му е како камшик.
 • Вилици и заби: Тие немаат заби, туку широки, рамни плочи. Горната вилица е целосно споена со черепот, за разлика од другите, оттука доаѓа нејзиното име (холо = сите, сите и цефало = глава).
 • Големина: Тие можат да бидат долги до 2 метри.
 • одбрана: Нејзината грбна перка има отровен 'рбет.
 • Храна: Нивната исхрана се заснова на ракови, мекотели, ехинодерми, мали риби и алги, кои се мешавини на храна што ги мелат за време на хранењето.

Пливање на Хондрихтиите

хондрихтијани

Елазмогранките имаат дермални лушпи, кои им овозможуваат да ги намалат турбуленциите при пливање. Од друга страна, заедно со нивниот црн дроб богат со липиди, нивната способност да голтаат воздух и перките, тие се одлични пливачи и овие прилагодувања им овозможуваат да останат во вода. Чудните перки можат да ве натераат да замавнете, а дури и перките можат да ве контролираат. Од друга страна, задното крило може да го контролира потисокот и да генерира сила на суспензија поради неговата необична форма.

Манта зраците се прилагодени за живот под вода, телото е рамно, со еднообразни перки кои се шират и се спојуваат со главата, делувајќи како крилја при пливање. Нивните заби се рамни, способни за стругање површини и мелење храна, кои обично се ракови, мекотели и мали риби.

Нивните опашки се во облик на камшик, со еден или повеќе боцки на крајот, кои се поврзани со отровните жлезди на одредени видови. Тие, исто така, имаат електрични органи на двете страни од главата, кои можат да предизвикаат електрични удари и да го зашеметат нивниот плен или предатори.

Репродукција

Еволуција на Chondrichthyes

'Рскавичните риби имаат внатрешно оплодување и различни репродуктивни модалитети што ќе ги видиме подолу:

 • Овипара: Снесуваат јајца исполнети со жолчка веднаш по оплодувањето. Многу ајкули и зраци ги положуваат своите јајца во кератинозната кеса. На крајот на вреќата се формираат филаменти слични на ластари, кои се користат за прилепување на првиот цврст предмет што го допираат. Ембрионите можат да се формираат за 6 месеци до 2 години. Обично оваа шема се јавува кај мали, бентосни видови, кои можат да несат до 100 јајца.
 • Живородени: Тие ќе развијат вистинска плацента од која ембрионот може да јаде. Овој начин на репродукција го промовираше нивниот еволутивен успех во оваа група. Се јавува кај скоро 60% од рскавичните риби и големите активни видови.
 • Овивипара: тие го задржуваат ембрионот во фалопиевата туба за време на ембрионалниот развој и се хранат со неговата жолчка до раѓањето. За возврат, им обезбедува на ембрионите различни видови храна, како што е лецитинот, каде што ембрионот се храни со жолчката од јајцето; исхрана на ткивата, каде што еден или повеќе ембриони се хранат од течноста (хранење на ткивата) произведена од ресичките на внатрешната површина на матката. Од друга страна, има овули, односно ембриони кои се хранат со оплодените јајце клетки кога се во матката. Конечно, постојат олеандери или канибализам во утробата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Chondrichthyes и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)