Хидраулична енергија

Хидраулична енергија

Денес дојдовме да разговараме за обновлива енергија што е меѓу најкористените. Е за хидраулична моќност. Тоа е еден вид чиста енергија способен за трансформација на гравитационата потенцијална енергија што ја има телото на вода во електрична енергија. Овде ќе објасниме чекор по чекор како се генерира оваа енергија и што се прави за да се искористи истата.

Дали сакате да дознаете повеќе за хидроенергијата? Треба само да продолжите да читате

Што е хидраулична енергија?

Што е хидраулична енергија

Да почнеме со укажување повторно дека е обновлив и тотално чист извор. Благодарение на тоа, електрична енергија може да се генерира без загадување или исцрпување на природните ресурси. Оваа енергија се обидува да ја трансформира гравитационата потенцијална енергија што ја има едно водно тело во лифт со кинетичка енергија за да се надмине разликата во висината. Механичката енергија што се добива може да се користи директно за движење на вратилото на турбината за да се генерира електрична енергија.

Како тоа функционира?

Како функционира

Овој вид на енергија е тотално чист затоа што доаѓа од реки и езера. Создавањето на брани и принудени канали во голема мера ја зголеми можноста и капацитетот за производство на електрична енергија. Ова е затоа што Може да складира големи водни тела и да ги користи за да генерира енергија.

Постојат неколку видови на хидроцентрали. Првиот се наоѓа во планинските региони. Искористувајќи ги височините, тие се фокусираат на скокови до големи височини на пад. Другиот вид на растение е од течна вода и тие се користат големи тела на речна вода кои ги надминуваат малите разлики во висината. Може да се каже дека едниот генерира повеќе енергија за кратко време, а вториот го генерира малку по малку.

Водата во езеро или вештачки слив се пренесува низводно низ цевки. На овој начин е можно да се трансформира нејзината потенцијална енергија во притисок и Кинетичка енергија благодарение на дистрибутерот и турбината.

Механичката енергија се трансформира преку електричниот генератор благодарение на феноменот на електромагнетна индукција. Вака добивате електрична енергија. Воспоставени се пумпни станици за складирање на енергија и со тоа ја имаат на располагање во моментот на најголема побарувачка. Како што беше можно да се анализира, системи за складирање на обновливата енергија е ограничување за нејзиниот напредок.

Испумпани хидроцентрали

Хидраулична преса

Во пумпаните хидроцентрали, водата се пумпа во резервоарите по течението со употреба на енергија што се произведува и не е потребна преку ноќ. На овој начин, во текот на денот кога побарувачката за електрична енергија е најголема, може да се обезбедат дополнителни водни тела. Системите за пумпање имаат предност што овозможуваат складирање на енергија во одредени моменти на достапност за употреба во моменти на потреба.

Иако има бројни предности што е не-загадувачка енергија, изградбата на брани и големи сливови предизвикува влијание врз животната средина. Веќе не е само изградба на брани, ако не и вештачки акумулации, поплавување на големи почви итн. Тие ја оштетуваат состојбата на природните екосистеми.

Хидроелектричен слив

Хидроцентрала

Се користи за собирање на водите на река. Тоа е вештачки слив кој служи за складирање на вода. Неговиот главен елемент е браната. Благодарение на браната се постигнува потребната надморска височина за водата подоцна да може да се користи со разликата во нивото.

Од сливот до електраната каде се наоѓаат генераторите има принуден канал. Неговата мисија е да ја фаворизира брзината на излегување на лопатките на турбината. Почетниот отвор е поширок и излезот е потесен за да се зголеми силата со која излегува водата.

Хидроцентрала

Електраната е онаа што има низа хидраулични инженерски работи позиционирани во одредено сукцесија. Машините имаат за цел да бидат подготвени да добијат производство на електрична енергија од хидраулична енергија. Водата се транспортира во една или повеќе турбини кои ротираат благодарение на притисокот на водата. Секоја турбина е споена со алтернатор кој е одговорен за трансформација на ротационото движење во електрична енергија.

Еден од недостатоците, освен влијанието врз животната средина, произведено од создавањето на браната, е што генерирањето енергија не е константно. Треба да се има на ум дека производството на обновлива енергија зависи директно од природата. Затоа, снабдувањето со вода во вештачкиот слив на вода ќе зависи, пак, на режимот во реките. Ако врнежите во одредена област се помали, производството на енергија ќе биде помалку ефикасно.

Една практика во некои земји е да се испумпува вода во хидроелектрични акумулации ноќе. Ова е направено затоа што има вишок енергија и хидрауличната енергија складирана во текот на денот повторно се користи. Кога побарувачката за електрична енергија е поголема, цената е поголема. Така, добивате нето добивка и складирате електрична енергија.

Историја на хидроенергија

Историја на хидроенергија

Првите што го искористија овој вид на енергија беа грците и римјаните. Првично тие користеа обновлива енергија само за да работат воденици за мелење пченка. Како одминуваше времето, фабриките еволуираа и тркалата за вода почнаа да ја користат потенцијалната енергија што ја има водата.

На крајот на средниот век биле користени други методи за искористување на хидрауличната енергија. Станува збор за хидрауличните тркала. Тие биле користени за наводнување на полињата и за обновување на мочурливите области. Водното тркало се користи и денес во мелниците и за производство на електрична енергија.

Околу Втората индустриска револуција воденото тркало еволуираше до водената турбина. Тоа е машина што е изградена со употреба на тркало од рицинус на оска. Со технолошките иновации стана високо усовршен и функционален.

Турбината се подобруваше во ефикасноста на претворањето на потенцијалната енергија на водата во ротациона кинетичка енергија и се нанесуваше на вратило.

Се надевам дека со овие информации успеавте да научите нешто повеќе за обновливите извори на енергија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.