Функции на атмосферата

атмосфера

Функциите на атмосферата се многубројни и разновидни Но, за подобро да ја разбереме нејзината улога, ќе научиме малку повеќе за тоа што се случува околу нашата планета.

El планета земја во топка на материјата во фузија во вселената. Температурата што владее во вселената е апсолутна нула, а планетата се лади на мала површина, нешто како езеро чии води не би биле целосно зафатени од мраз. Топлината на центарот на Земјата постојано минува низ тенка кора за да избега во вселената. Ова се тектонските реакции што предизвикуваат земјотреси и вулкански ерупции.

Овие манифестации ќе престанат само кога целата вишок топлина што произлегува од формирањето на планетата ќе биде евакуирана. Површината на која живееме е површина за одвојување помеѓу планетата и вселенскиот живот, среќно за нас, постои атмосфера што не изолира малку.

Гледајќи ги условите што постојат во универзумот, ние поддржуваме само многу специјализирана средина.

Главните функции на атмосферата

атмосфера

на температурите во галаксијата се движат од -273 ° C до неколку милиони степени, и ние поддржуваме само опсег помеѓу -30 и 60º C позитивни. Зрачење кое минува низ галаксијата и тие се движат од најмало гама зрачење до најшироки радио бранови. Ние го поддржуваме само најмалиот дел од нив, оние што се над ултравиолетово, и секогаш во не многу голема количина.

Издржуваме максимум десет пати повеќе од атмосферскиот притисок, над или под, и ова не ни дозволува да одиме каде било на планетата, и до поголемо изобилство во вселената, каде што притисокот е нула, или на многу цврсти тела каде што се множи со 50 или со 100.

Всушност, за нашето тело да функционира нормално, треба да ги исполниме овие три услови, топлина, зрачење и притисок, како и атмосфера за дишење. Планетата Земјата Единствениот што го знаеме, до денес, ги исполнува неопходните услови за нашиот начин на живот и се должи на функциите на атмосферата.

Различните слоеви на атмосферата

Атмосфера гледана од вселената

Сега кога знаеме кои се функциите на атмосферата, да ги видиме слоевите што го сочинуваат.

Нашата атмосфера е поделена на различни слоеви во зависност од неговиот хемиски состав и неговата температура. Овие комбинираат за да создадат заштитен штит што го одржува нашиот енергетски биланс неопходен за животот на Земјата.

На феномени метеоролошки Тие се јавуваат во слојот најблиску до сонцето, тропосферата. Авионите летаат во стратосферата каде што се наоѓа и озонската обвивка. Надвор од тоа лежи најстудениот слој на атмосферата, мезосферата, каде што се испраќаат сонда со балони исполнети со хелиум. Конечно, термосферата постепено исчезнува во простор.

Дали сакате да дознаете повеќе за планетата Земја? Не пропуштајте го овој напис:

Поврзана статија:
Куриозитети на Земјата

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ххххххх dijo

  која е функцијата

 2.   фафафафафа dijo

  тоа воопшто не ми служеше

 3.   менекеја dijo

  Ниту една функција не излегува, не работи за она што го барам