Фрлање отпад

Цврст отпад фрла во морето

Како да се обработи ѓубрето и понатаму е неизвесно прашање во многу градови низ светот, особено во најнаселените поради голем обем на отпад произведени од нејзините жители.

Токму поради недостаток на ефикасна обработка на отпад, фрлањето цврст отпад стана проблем многу сериозен во многу делови на планетата.

Видови отпад

Gубрето вклучува три големи групи:

 • Органски: биолошки отпад како што се лушпи од овошје и зеленчук, остатоци од храна, ткивна хартија (свила, волна и памук). Овие се разградлив отпад.
 • Неоргански: минерали и синтетички производи (метали, стакло, пластифициран картон). Електронски отпадТие не се биоразградливи.
 • Санитарни: отпад од користени медицински материјали (газа, завои, памук), тоалетна хартија, хигиенски крпи, ткива и пелени за еднократна употреба

La санитарно ѓубре е онаа што најмногу ги загрижува екологистите затоа што тие навистина размислуваат за ѓубре.

Органскиот отпад може да се рециклира и производство на компост за овошни растенија и дрвја, и неоргански отпад е скоро 100 проценти рециклирачки.

Со правилни јавни политики и свесност на граѓаните за да ја разберат важноста од класифицирање на ѓубрето, дел од еколошкиот проблем би бил решен.

Неорганскиот отпад може да се рециклира или повторно да се користи, и органски, стануваат ѓубрива, домашен компост или храна за некои животни.

Фрлањето на цврст отпад ги загадува воздухот, почвата и водата

депонија за отпад

Но, најсериозен проблем е постапување со санитарен отпад и мешање на сите видови отпад кои одат на депонии или депонии и тоа ќе се одвива сè додека не се постигне рециклирање на највисок можен процент на цврст отпад.

Во меѓувреме, соживотот на повеќе видови ѓубре во депониите ќе продолжат да генерираат загадување на воздухот, почвата и водата намалување на квалитетот на животната средина воопшто, а особено на градовите во близина на депониите кои имаат тенденција да бидат значителни концентрации на човечки суштества.

Загадување на воздухот од фрлање отпад

basura

El воздухот е загаден со гасови кои доаѓаат од распаѓање на ѓубрето, од своја страна, на подот Влијае и на тоа кога отпадот се меша со него и вода се менува кога отпадот се фрла директно во морињата и реките или кога дождовите ги мијат токсичните материи што создаваат хемиски реакции што се случуваат кога отпадот доаѓа во контакт со воздухот или со други материјали.

Кога органскиот отпад гние, тој се произведува стакленички гасови како што се: Метан (CH4), Нитрооксид (N20), Јаглерод диоксид (СО2). Последново е најштетно заради својата токсичност и затоа што останува во атмосферата околу петстотини години.

Овие гасови се одговорни за климатските промени бидејќи ја заробуваат топлината создадена од сончевите зраци и ја зголемуваат глобално затоплување (зголемување на температурата на Земјата). Научниците проценуваат дека температура на планетата може зголемување помеѓу 1,5 на 5,5 ако не се контролираат емисиите на стакленички гасови во атмосферата.


3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   агустина кабрера dijo

  Какво глупости сакав и јас од водата

 2.   Френклин и imiими издавачи XNUMX-ти Б. dijo

  Учениците од шесто одделение Б на IE ACGR се сензибилизирани и ветуваат дека ќе го изберат ѓубрето за да не продолжат да го загадуваат нашиот дом што е на планетата земја

 3.   Френклин и imiими издавачи XNUMX-ти Б. dijo

  и ги замолуваме сите да размислат за тоа, бидејќи тоа е многу сериозен проблем кој веќе нè засега