Фотоника: сè што треба да знаете

фотоника

La фотоника е наука и технологија за генерирање, контролирање и откривање на фотони, кои се честички на светлината. Фотониката ги поткрепува технологиите на секојдневниот живот, од паметни телефони до лаптопи, Интернет, медицински инструменти и технологија за осветлување. XNUMX век ќе зависи од фотониката исто колку и XNUMX век од електрониката.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за фотониката, нејзините карактеристики и важност.

што е фотоника

важноста на фотониката

Фотониката е наука за светлината. Тоа е технологија на генерирање, контрола и детекција на светлосни бранови и фотони, кои се светлосни честички. Својствата на брановите и фотоните може да се користат за истражување на универзумот, лекување на болести, па дури и решавање на злосторства. Научниците ја проучуваат светлината стотици години. Боите на виножитото се само мал дел од целиот опсег на светлосни бранови, наречен електромагнетен спектар. Photonics истражува поширок опсег на бранови должини на радио гама зраци, вклучувајќи рендгенски зраци, ултравиолетови и инфрацрвени зраци.

Дури во 1960 век Сер Исак Њутн покажа дека белата светлина се состои од различни бои на светлина. На почетокот на XNUMX век, Макс Планк и подоцна Алберт Ајнштајн предложија дека светлината е и бран и честичка, многу контроверзна теорија во тоа време. Како може светлината да биде две сосема различни нешта во исто време? Подоцнежните експерименти го потврдија ова двојност на светлината. Терминот фотоника се појавил околу XNUMX година, кога Теодор Мајман го измислил ласерот.

клучните карактеристики

наука за светлината

Иако Не можеме да го видиме целиот електромагнетен спектар, видливите и невидливите светлосни бранови се дел од нашиот секојдневен живот. Фотониката е насекаде; во потрошувачка електроника (бар-код скенери, ДВД-плеери, далечински управувачи на ТВ), телекомуникации (интернет), здравје (хирургија на очите, медицински помагала), производство (ласерско сечење и машинска обработка), одбрана и безбедност (инфрацрвени камери, далечинско набљудување), забава (холографија, ласерски покажува) итн.

Низ светот, научници, инженери и технолози спроведуваат најсовремени истражувања во областа на фотониката. Науката за светлината исто така активно се изучува во училниците и музеите, каде наставниците и воспитувачите ја споделуваат својата страст за областа со младите луѓе и јавноста. Фотониката отвора непознат и далекусежен свет на можности, ограничен само со недостаток на имагинација.

Важноста на фотониката

фотониско значење

Фотониката се наоѓа во дигиталните камери и во екраните на нашите паметни телефони и е од суштинско значење за производството на интегрираните кола што ги сочинуваат. Понатаму, говорот и податоците што ги испраќаме и примаме преку нашите паметни телефони се трансформираат во импулси на светлина преку подземните оптички мрежи, исто како текстовите, музиката, сликите и видеата што стигнуваат до нашите уреди кога прелистуваме на интернет. Зошто да користите светлина? Затоа што испраќањето информации преку него е најбрзото, најсигурното и најефикасното нешто што го имаме

Од друга страна, вештачката светлина може да ја продолжи должината на денот, да ја користи за рекреативни и продуктивни активности и да обезбеди поголема безбедност. Технологијата на осветлување не престана да се развива, во потрага по поефикасни, разновидни, економични и еколошки системи за осветлување, преминавме од свеќи до LED диоди.

Никогаш досега не сме имале на располагање толку ефикасен извор на светлина, во толку различни бои, интензитети, толку издржливи и долготрајни. LED диоди се повеќе се користат во семафорите, фаровите на автомобилите и во домовите, тие исто така се способни да се вклучуваат и исклучуваат за кратки временски периоди, незабележливи за човечкото око, што ќе им овозможи на нашите системи за осветлување да ни служат истовремено неколку години Обезбедено е осветлување и интернет конекција. Оваа нова технологија се нарекува Li-Fi.

придобивките

Со помош на светлина, должина, температура, деформација, тродимензионална форма на предмети и многу други променливи, мерењата можат да се направат со неспоредлива прецизност и на неинвазивен начин. Светлината може да ни даде и информации за објектот што ја емитира и за медиумот низ кој патува.

Затоа, можеме да го искористиме за да го истражиме и разбереме универзумот, да откриеме присуство на загадувачи, да го потврдиме квалитетот на храната и пијалоците, токсичноста на одредени супстанции итн. Светлината може да се користи за да се поправат проблемите со видот кај луѓето, да ги уништи туморите во телото на многу помалку инвазивен и помалку болен начин, да дијагностицира одредени болести во рана фаза и да обезбеди поефективни третмани кои ги уништуваат лезиите без да ја оштетат организацијата на здравото ткиво.

Фотониката се користи во нашиот секојдневен живот: читачи на баркодови во супермаркетите, ДВД-плеери, телевизиски екрани и далечински управувачи во нашите домови, проектори и системи за видео надзор во кината итн. Откривање фалсификат, земјоделство, сензори, вештачка визија, микроскопи, телескопи, ласери, автомобилска индустрија, опсегот на апликации е толку широк што има уште многу иновации да дојдат.

Настанот се одржува на секои две години од 2014 година и се повеќе компании, истражувачки центри, образовни институции и организации вклучени во фотониката од целиот свет присуствуваат за да го промовираат неговото значење во заедницата. Овој датум е избран затоа што на 21 октомври 1983 година, Генералната конференција за тежини и мерки усвои константна вредност на 299.792,458 километри во секунда за брзината на светлината во вакуум.

Развиените земји разбираат дека фотониката ќе игра поголема улога во светската економија. Податоците покажуваат дека глобалниот пазар на фотоника достигна 350 милијарди евра во 000 година и се очекува да се зголеми на 2011 милијарди евра во 615 година. ЕУ ја смета фотониката комбинирана со микроелектрониката и наноелектрониката, нанотехнологијата, биотехнологијата, напредните материјали и напредната технологија на производство како „клучна технологија“, која е хоризонтална, се применува во голем број индустрии, промовира иновации и придонесува за големото општество. предизвиците даваат решенија. Овие клучни технологии ќе им дадат на земјите и регионите кои ги развиваат и користат водечка улога во создавањето напредни, одржливи и позелени економии.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за фотониката и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.