Фосилни горива

Производство на фосилни горива

Фосилни горива Тие се главниот извор на енергија што го имаме низ целиот свет. Тоа е збир на остатоци од организми кои биле присутни на Земјата и откако биле подложени на топлина и притисок на Земјината кора стотици милиони години, се формирало и содржело големо количество енергија. Неговото формирање се должи на природниот процес на аеробно распаѓање на мртви и закопани организми. Со текот на годините, ова распаѓање стана јаглеводород способен да содржи енергија.

Во оваа статија ќе се фокусираме на објаснување на карактеристиките, апликациите, потеклото и секундарните ефекти на фосилните горива. Дали сакате да знаете сè за нив?

Фосилните горива како извор на енергија

Бензин како фосилно гориво

Нашиот свет постојано се менува. Економскиот развој што ја активираше индустриската револуција го прави нашето општество да се развива. Тотално индустријализирано општество каде економскиот развој е поврзан со извори на енергија.

Енергијата што човечката суштество ја троши секој ден за извршување на сите активности се добива од различни извори. Некои од нив се обновливи извори а други не. Засега, нашиот свет се движи претежно со необновливи енергии што ја загадуваат планетата.

Фосилната енергија се добива преку согорување на некои супстанции што доаѓаат од остатоци од растенија и други живи организми кои се распаѓале со текот на годините. Пред милиони години, овие остатоци беа погребани од ефектите на природните појави и дејството на микроорганизмите. Откако беа закопани во земјината кора, тие беа посветени на услови на притисок и висока температура што им ги дадоа нивните сегашни карактеристики.

Видови фосилни горива

Депозити на фосилни горива

Во моментов, се користат разни видови фосилни горива за да се добие енергија. Секој од нив има различни карактеристики и потекло. Сепак, сите тие содржат голема количина на енергија што се користи за различни намени.

Следно ќе ги опишеме главните:

 • Минерален јаглерод. Тоа е јагленот што се користел за локомотиви. Главно е јаглерод кој се наоѓа во големите наслаги во земјата. За да се извлече, се градат рудници каде што се искористува ресурсот.
 • Нафта. Тоа е мешавина од широк спектар на јаглеводороди во течна фаза. Составен е од други големи нечистотии и се користи за добивање разни горива и нуспроизводи.
 • Природен гас. Составен е главно од метан гас. Овој гас одговара на најлесниот дел од јаглеводородите. Затоа, се вели дека природниот гас е помалку загадувачки и повеќе чист. Се вади од нафтените полиња во форма на гас.
 • Катран песок и маслени шкрилци. Тие се материјали формирани од песок со големина на глина кои содржат мали остатоци од органска материја. Оваа органска материја е составена од распаднати материјали со структура многу слична на структурата на маслото.

Нуклеарната енергија исто така се смета за еден вид фосилно гориво. Се ослободува како резултат на нуклеарната реакција наречена Нуклеарна фисија. Тоа е поделба на јадрата на тешки атоми како што се ураниум или плутониум.

Формирање на масло

Екстракција на масло

Нафтата е фосилно гориво што потекнува од остатоци од остатоци од живи водни, животински и растителни организми. Овие живи суштества живееле во морињата, лагуните и устите во близина на морето.

Нафтата е во оние медиуми од седиментно потекло. Ова значи дека материјата што е формирана била органска и била депонирана покриена со талог. Подлабоко и подлабоко, со дејството на притисокот на земјината кора, се претвори во јаглеводород.

Овој процес трае со милиони години на време. Затоа, иако нафтата континуирано се генерира, тоа го прави со мала брзина за човечката скала. Покрај тоа, стапката на потрошувачка на нафта е таква што датумите за нејзино исцрпување се веќе закажани. Во реакцијата на формирање на масло, аеробните бактерии дејствуваат прво, а анаеробните бактерии подоцна, во поголема длабочина. Овие реакции ослободуваат кислород, азот и сулфур. Овие три елементи се дел од испарливите соединенија на јаглеводороди.

Бидејќи седименти се набиваат од влијанието на притисокот, се формира основната основа. Последователно, поради ефектите на миграција, маслото почнува да ги импрегнира сите порозни и попропустливи карпи. Овие карпи се наречени „Магацински карпи“. Таму маслото се концентрира и останува во нив. На овој начин се вршат процеси на вадење нафта за нејзино експлоатирање како гориво.

Предности и недостатоци

Нуклеарна енергија

Фосилните горива имаат неколку предности и недостатоци кога станува збор за нивно користење како извор на енергија. Ајде да ги анализираме:

 • Изобилство во депозитите. Иако се зборува за негово следно исцрпување, резервите на фосилни горива сè уште треба да нè снабдуваат. Со растот на обновливата енергија, неговата употреба се намалува секој ден.
 • Достапноста до резервите сè уште не е многу комплицирана. Ова значи дека, лесно да се извлечат, економските трошоци за работа се намалуваат.
 • Обезбедува многу енергија по релативно ниска цена. Мора да се каже дека, иако тие не се корисни на долг рок, тие се силни и ефтини енергии.
 • Неговиот транспорт и складирање е ефтин и лесен. За разлика од обновливата енергија, транспортот и складирањето на фосилни горива е лесен. Обновливите извори имаат недостатоци во нивните системи за складирање.

Лошите страни се пошироки, бидејќи се поделени во неколку видови. Ние ќе разговараме за нив во делови.

Недостатоци на животната средина

Емисии на стакленички гасови

Согорувањето, извлекувањето, преработката и транспортот на овие фосилни горива имаат директна последица врз ефектот на стаклена градина. За малку 80% од емисиите на јаглерод диоксид на глобално ниво тие доаѓаат од употреба на фосилни горива.

Ефекти врз здравјето

Недостатоци

Населението е под влијание на загадувањето и страда од респираторни и кардиоваскуларни заболувања. Најчувствителните сектори на населението се бремени жени, стари лица и деца. Децата се особено најпогодени, бидејќи трчајќи повеќе додека играте, тие дишат повеќе воздух и пијат повеќе вода. Вашиот метаболизам сè уште не е развиен доволно за да ги елиминирате штетните материи.

Да се ​​надеваме дека обновливите извори на енергија ќе ги заменат фосилните горива и ќе го подобрат квалитетот на животот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ГУАДАЛУПЕ ГОМЕЗ ХЕРНАНДЕЗ dijo

  БЛАГОДАРАМ ЗА ТЕМАТА ЗА THEИВОТНАТА СРЕДИНА СО МНОГУ ДОБИЕ