тундра дивиот свет

ренос

На нашата планета постојат различни екосистеми со уникатни карактеристики кои ја прават различна вегетацијата и фауната што се развива во нив. Еден од екосистемите што ќе ги проучуваме е тундра. На фауна на тундра Развиен е во средина која е малку комплицирана. Сепак, видовите се способни да се прилагодат на животната средина за да преживеат и да се развиваат.

Во оваа статија ќе ви кажеме за карактеристиките на фауната на тундра, како тие преживуваат и каков е нивниот начин на живот.

тундра екосистем

фауна на тундра

Тундрата можеме да ја дефинираме како биоми кои се лишени од вегетација поради нивната клима, бидејќи тие се области кои се протегаат од поларните региони на земјата. Ова е место каде вегетацијата речиси и да не постои оттогаш се протега надвор од областа каде што растат дрвјата.

Сепак, поради студеното и влажно време, земјата беше покриена со мов и лишаи, а на некои места израснаа и арктичка врба. Тоа е благодарение на неговите лета, кои иако кратки (траат не повеќе од два месеци), се многу постудени од зимите, иако ретко надминуваат 10 степени.

Излегува дека овде не врне многу дожд, па малата вегетација што расте може да го поддржи животот и на тој начин да стане храна за фауната на тундра. Тие се обично рамни површини со коцки мраз одоздола, кои можат да бидат дебели помеѓу 30 cm и 1 m. Така, водата на овие места не може да исцеди, стагнира, формирајќи лагуни и мочуришта Тие ја обезбедуваат влагата неопходна за опстанок на растенијата.

Продолженото топење создава геометриски пукнатини во земјата, а таму каде што мразот не исчезнува, на површината може да се видат нодули и могили. Исто така, лесно е да се најдат карпести предели покриени со лишаи, кои им овозможуваат на различни животни да имаат свои мали живеалишта.

тундра дивиот свет

вид на пејзажи

Поради чудната клима на тундрата, фауната мора да биде подготвена да ја издржи топлината, па можно е да се најдат видови кои не ги гледаме никаде на друго место. Тие вклучуваат:

 • ирваси: тие секогаш одат во тундра кога ќе дојде лето бидејќи не можат да ја поднесат жештината никаде на друго место. Тундра им обезбедува клима до 10 степени.
 • Мошус вол. Покрај името „Маск“, има силен мирис што го прави привлечен за жените. Тие се покриени со бујна, чоколадо-кафеава коса која може да издржи ниски температури и може да порасне до 60 см.
 • Арктички зајак. Овој бел зајак со црни дамки на долгите уши повеќе личи на зајак, но не, тој е еден од најголемите зајаци во светот. Има густа кожа покриена со густа и мека коса која ја штити од ниски температури.
 • снежна коза: Тоа е вообичаен тип на коза што може да се најде во фауната на тундра, бидејќи нејзината коса и физичка сила го прават идеален за живеење во климата на овие биоми.
 • Лемингс: тоа се мали крзнени глодари кои од љубопитност, ќе ви кажеме, се познати по самоубиствените склоности, тоа го прават колективно фрлајќи се во морето.

Покрај овие животни, во фауната на тундра може да се најдат и други вообичаени видови како поларни мечки, волци, орли, бувови; во водата, риба како лосос. Покрај фауната на тундра, има и голема флора, составена главно од треви и мали грмушки, благодарение на влажноста што ја создава мразот на подземјето.

Видови тундра

фауна на арктичката тундра

арктичка тундра

Можеме да го поставиме на северната хемисфера под ледената капа на Арктикот, која се протега од негостољубивата територија до работ на тајгата дефинирана од тајгата. На мапа, тоа би било половина од Канада и голем дел од Алјаска.

Во повеќето случаи, можеме да најдеме слој од замрзната подлога, обично наречена вечен мраз, кој е составен претежно од пофини материјали. Кога водата ја заситува горната површина, се формираат тресетни мочуришта и езерца, обезбедувајќи вода за растенијата.

Вегетацијата на Арктичката тундра нема длабоки коренови системи, но сè уште има различни растенија кои можат да го издржат студеното време: ниски грмушки, мовови, острици, дождовни црви и треви... итн.

Животните се приспособени да издржат долги, студени зими и да се размножуваат и брзо да се размножуваат во лето. Животните како цицачите и птиците исто така имаат дополнителна изолација на масти. Многу животни хибернираат во зима поради недостаток на храна. Друга опција е да мигрирате на југ за зимата, како што тоа го прават птиците.

Поради екстремно ниските температури, рептилите и водоземците се малку или ги нема. Населението е во постојана осцилација поради постојаното доселување и доселување.

Алпска тундра

Се наоѓа во планински регион каде било на планетата, на значителна височина над морското ниво и воопшто не растат дрвја. Периодот на растење е околу 180 дена. Ноќните температури често се под нулата. За разлика од арктичката тундра, почвата на Алпите е добро исцедена.

Овие растенија се многу слични на оние кои се наоѓаат на Арктикот и вклучуваат тревни растенија како треви, ситнолисни грмушки и хедери, џуџести дрвја. Животните кои живеат во алпската тундра се исто така добро приспособени: цицачи како мрмоти, кози, овци, птици со тврдо крзно и инсекти како бубачки, скакулци, пеперутки и многу повеќе.

антарктичка тундра

Тој е еден од поретките екосистеми на тундра. Можеме да го видиме на Јужна Џорџија и Јужните Сендвич Острови, кои се дел од Британската територија, како и на некои од Кергаленските острови.

Клима

Поради својата надморска височина и близината на половите, Времето во тундра ќе остане под нулата во поголемиот дел од годината, околу 6 до 10 месеци. Да се ​​потсетиме на неживите елементи, како што се почвата или земјата, планините, водата, атмосферата итн. Тоа се нарекува биом и интересно е да се проучува.

Општо земено, зимите во тундра се долги, темни, екстремно студени и суви, а во некои области достигнуваат и до -70 степени Целзиусови. Иако површината е завеана во поголемиот дел од годината, некои слаби врнежи се јавуваат во форма на снег во текот на летото, кога температурите се намалуваат.

Во екстремни региони, просечната температура е -12 до -6 степени Целзиусови. Во зима тие можат да достигнат 34 степени сантиметри, додека во лето обично достигнуваат -3 ºC. Ако зборуваме за висорамнини или планини, во лето тие можат да достигнат и 10 степени Целзиусови, но навечер ќе бидат неколку степени под нулата за да се заштитат.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за фауната на тундра и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.