Урбани видови дрвја и нивната способност да апсорбираат СО2

на емисии на јаглерод диоксид Тие се грижи за градовите и се бараат начини за намалување или апсорпција на овој загадувач.

La Хунта де Андалусија и Универзитетот во Севилја работат на проектот наречен „Шуми по градови“. Што се состои во заземање на јавна површина на градот и садење значителен број дрвја и растенија за да се формира урбана шумска маса Мајчин вид кој апсорбира јаглерод диоксид.

Истражено е за кои видови се има најголем капацитет апсорбираат CO2 и беше заклучено дека дрвјата како што се лимонот, горчливиот портокал, жолчката и ловорот се оние со најголема запленето на СО2.

Употребата на овие видови во урбаните области не само што ќе ја подобри квалитет на воздухот бидејќи филтрира честички и загадувачи, но тие исто така ќе постигнат естетско и пејзажно подобрување на градовите, тие ќе можат да апсорбираат повеќе вода, така што помага да се спречат поплавувања, да се регулира температурата на животната средина, да се намали бучавата, меѓу другите придобивки.

Се проценува дека 2000 дрвја со голем капацитет да апсорбираат СО2 можат да одвојуваат 160 тони јаглерод диоксид годишно, што е многу за еден град. Ако на ова се додаде и намалувањето на загадувањето од возила и индустрии, значително подобрување во животната средина.

На природни мијалници на CO2 Тие се многу неопходни, но не е доволно ако не се намалат емисиите и ако се извршат и други активности.

Неколку општини во Андалузија спроведуваат проект шума по градови за подобрување на квалитетот на животот на нејзините жители и соработка во борбата против климатските промени.

Овие типови на дејства се корисни и општо дозволуваат да се реплицираат во други, така што тоа е начин за промовирање на конкретни активности за локално намалување на емисиите на CO2.

ИЗВОР: Екотии


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Патриша падила dijo

    Сè што е околина, природа, спречување на катастрофи, агрилтура за мене е фасцинантно, човечките суштества никогаш не завршуваат со учење. Одличната нота.