Улично рекламирање со енергија на ветерот

Рекламирањето на улиците е вообичаено, во сите градови има многу различни рекламни постери од сите видови, во многу случаи дури и генерираат загадување визуелен Овој еколошки проблем не е добро познат, но се согледува визуелната деградација на градот.

Но, постојат и рекламни постери кои трошат енергија бидејќи се осветлуваат ноќе генерирајќи ги потрошувачка на енергија и издавање на CO2.

Илјадници осветлени билборди користат огромна количина електрична енергија, па за да се промени оваа реалност, се појави идејата за постер со енергија на ветерот.

Германска компанија наречена Blue Terra дизајнира и продава рекламен медиум кој произведува сопствена енергија за да се осветли. Овој оглас има ветерници инсталиран во јарболот и може да генерира од 750 до 20.000 XNUMX В.

Овој постер со енергија на ветерот може да заштеди од 1 до 30 Tn во емисии на CO2 за една година. Оваа технологија е многу еколошка применета на улично рекламирање бидејќи не троши електрична енергија од мрежата, но генерира чиста енергија.

Рекламирањето изгледа безопасно, но не е, бидејќи го одвлекува вниманието и вртоглавици кога е прекумерно, но може да генерира и загадување на животната средина, затоа е развој на еколошки билборди.

Енергијата на ветерот применета на рекламирање е одлична иницијатива за намалување на влијанието на билбордите врз животната средина.

Во Германија веќе можете да купите ваков вид поддршка за да поставите рекламирање што ќе светне навечер додека се грижите за околината.

Обновливите извори на енергија имаат различни начини на користење бидејќи технологијата напредуваше многу за само неколку години.

Бизнисите што се загрижени за животната средина можат да рекламираат со ниско влијание со користење обновливи енергии како ветер.

ИЗВОР: Diarioecologia


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.