Односно трамвај, новата револуција во електричните автобуси

иризар т.е трамвај

Јавниот транспорт е добра алатка во борбата против климатските промени, бидејќи придонесува за намалување на емисиите на стакленички гасови по жител во градовите. Електричните возила се револуција во автомобилскиот свет и тоа е добра вест за загадувањето. Значи, најдоброто оружје против ова е создавање електрична мрежа за јавен превоз.

Ова почнува да се гледа сега, а денес ви го кажуваме примерот со електричен автобус т.е. трамвај, припаѓаат на компанијата Иризар. Станува збор за тоа да биде сличен на трамвај, но без потреба од пруги, да ги извршува своите патувања по асфалт и со капацитет за 155 патници. Дали сакате да дознаете повеќе за оваа нова револуција во јавниот превоз?

Електричен автобус

автобус Иризар

Технологијата на овој нов електричен автобус вклучува пантограф што ви овозможува Полнете го возилото за време на турнејата за само 5 минути. Една од најголемите недостатоци на електричните возила е времето потребно за полнење на батериите и пократкиот опсег. Автобусот е долг 18 метри и е способен да превезува 155 патници, така што, во однос на емисиите, значително ги намалува.

Благодарение на бројот на патници што можат да пренесат, оваа иницијатива е исклучителна во индустријата во која побарувачката за повеќе еколошки решенија расте секој ден.

Оваа нова револуција во транспортот ја меша способноста на автобусите за пристап и циркулација во урбаните центри со леснотијата на трамвајот, додека не испуштаат стакленички гасови во атмосферата.

Детали за автобусот

За да ги заврши сите детали за дизајнот и финишот на овој автобус, компанијата Иризар се погрижи за секој агол да ја подобри својата естетика. Однадвор наоѓаме минималистички дизајн кој одговара на неговата функционалност и е дефиниран со хромиран периметарски лак што го опкружува возилото и го прави веднаш да се истакне. На предната страна има голема стаклена површина слична на онаа што се наоѓа во трамваите. Внатре, исто така, направен е обид да се пресоздаде состојбата на трамвајот со оглед на леснотијата за превоз на патници.

Затоа, овој нов предлог ги истакнува мешавина помеѓу удобност, пристапност и леснотија што вклучува патници и мобилност низ урбаните центри. За да се зголеми удобноста на патниците и транзитот во автобусот, тој има четири лизгачки врати и уреди за валидација на билетите веднаш до секоја од нив. Ова ги решава проблемите со чекање во инкорпориите на патниците на секоја постојка.

Иризар ги зеде предвид и лицата со инвалидска количка, некаков вид на попреченост и бремените жени. За оваа група на луѓе поставивте две специфични резервирани места. На овие се додаваат уште две лица за лица со намалена подвижност, како и механизми за барање запирање на брајово писмо и да имаат звучни информации на секоја станица.

Патници исто така тие можат да користат Wi-Fi и се планира да можат да се инсталираат USB полначи.

Технологија и ефикасност

автобус-трамвај

Сега продолжуваме да анализираме што не гледаме од овој автобус. Моторот е опремен 230kW моќност и номинален вртежен момент од 2.300 nM. Ова овозможува внатре да има систем за климатизација со нула емисии. Батериите се LTO ли-јонски батерии со висока густина и лесно се менуваат кога ќе се појави проблем со еден од модулите.

Што се однесува до полнењето, важен фактор што треба да се земе предвид, тој е способен да се полни и автоматски и рачно и е способен да се полни за време на патувањето. За ова, овој модел е обезбеден со пантограф. Овој систем на конвертор на енергија што доаѓа од трифазната мрежа го има со моќност до 600 kW.

Ова е технолошка револуција во светот на јавниот превоз и секој ден бројот на слични автобуси ќе се зголемува повеќе што ќе помогне во борбата против климатските промени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.