Туристичкиот сектор и обновливите извори на енергија

El туристички сектор вклучува хотели, хостели, превозни средства, прошетки и активности во природа итн.

Овој сектор е еден од најголемите напори што се прават за вклучување на обновливата енергија во неговите активности, како и намалување на влијанието врз животната средина. Сигурно затоа што тие се оние на кои им треба природата продолжете да бидете привлечни и здрави за да продолжите да работите, бидејќи доколку биде променет или уништен, туристичкиот интерес завршува.

Од големи хотелски ланци кои се залагаат за чистење на енергијата преку дизајнирање или реновирање на објекти за да ги прилагодат на чистата технологија. Дури и малите гостилници или имоти ги вклучуваат во нивните активности.

Се повеќе туристи бараат тие да бидат еколошки. Покрај тоа, големата предност што ја имаат многу од овие туристички претпријатија е што се наоѓаат во области со многу поволни еколошки и климатски услови за користење на енергија од сонце, ветер, море, биомасаитн. да ги исполни вашите енергетски барања на одржлив и чист начин.

Туристичкиот сектор не само што може да ги намали трошоците за електрична енергија, гас итн. но да ја подобри својата инфраструктура преку само-снабдување со енергија со чисти енергии, но исто така го подобрува квалитетот на животот на блиските заедници.

Секое туристичко претпријатие што ги извршува своите активности на еколошки одговорен начин ќе постигне позитивна слика и ќе генерира зголемување на бројот на туристи заинтересирани за тоа. одржлив туризам.

Можно е да се развијат човечки активности кои се економски исплатливи и кои ја почитуваат природата, но потребно е да се бара ефикасна технологија, системи и форми на работа што се најмалку штетни за животната средина. животната средина.

Употребата на обновливи енергии Во секторот за туризам, тоа може да им помогне и на големите компании во секторот и на малите локални бизниси.

Поддршката на компаниите кои имаат еколошки одговорно однесување е начин да се придонесе и за подобрување на животната средина, намалување на загадувањето и борба против загадувањето. климатските промени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.