Тундрата може да стане извор на емисија на јаглерод

  Tundra

Тундрата е одличен бунар на јаглерод... Барем беше. Денес, неговиот капацитет за складирање е сериозно оштетен, како резултат на зголемувањето на температурата: организми живеење тие емитуваат се повеќе CO2 во атмосферата, додека механизмот на фотосинтетичко зафаќање е под влијание на одредени нивоа.

Со климатските промени, вегетација а живите организми би можеле да испуштаат повеќе јаглеродво форма на јаглерод диоксид или метан, отколку што може да складираат. Веќе повеќе од десет години, истражувачите стационирани на истражувачката станица во Закенберг, во северниот дел на Гренланд, проценете го јаглеродниот биланс на целата тундра хемисфера север.

Во студија објавена во списанието Весник за геофизички истражувања, тимот предводен од Магнус Лунд покажува дека емисиите на СО2 предизвикани од живи организми се зголемуваат со зголемувањето на температурата.

Да го поставите јаглеродна рамнотежа тундра, научниците проучувале два критериума: стапката на јаглерод емитирана во форма на CO2 дишење, и стапката складирана од растенијата преку фотосинтеза. Од овие два критериума, можно е да се утврди дали тундрата е извор или извор јаглерод.

El учат покажува дека емисиите на СО2 предизвикани од дишење на животните се зголемуваат линеарно со температура. Од друга страна, капацитетот за складирање на јаглерод е поврзан со фотосинтеза се намалува со зголемувањето на температурата. Очигледно ова складирање престанува кога температура надминува 7ºС.

Повеќе информации - Гугл го прави јаглеродниот отпечаток на јавноста


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.