Трошоците за производство на електрична енергија во бројки

Само пред неколку недели, Меѓународната агенција за Обновлива енергија (ИРАНА) го одржа своето VIII собрание. Во ова, учествуваа повеќе од 1.000 претставници од 150 земји и беше нагласена важноста на обновливите извори на енергија во неопходната декарбонизација на електричниот систем.

Во прилог на помагање во транспорт, и тоа ќе биде од суштинско значење за развојот на паметните градови. Државниот секретар за енергетика го претставуваше Кралството Шпанија.

Пониски трошоци

Кривата на учење за обновливи извори е да се биде важен во последниве години, ова доведе до намалување на трошоците за производство на електрична енергија.

Ова му помага на тоа секој пат се спроведуваат проекти во различни делови на светот со сè помал однос на трошоците за генерација.

Фотоволтаична сончева енергија

Таков е случајот на копнената енергија на ветерот што од 2010 година, цената се намали за приближно 25%, додека фотоволтаичната соларна енергија тоа го стори за спектакуларни 75%.

Рекордна цена во фотоволтаиците

Пред неколку недели, веќе го коментиравме ова веб-страница дека има нов рекорд основана од Мексико. Најевтината електрична енергија во светот ќе се произведува, заклучно со 2020 година, во мексиканската држава Коахуила (северно од земјата)

Министерството за енергетика (СЕНЕР) и Националниот центар за енергетска контрола (ЦЕНЕСЕ) тие ги направија познати првите резултати од долгорочната аукција на електрична енергија 2017 што ја ставаат цената на историски рекорд

46 понудувачи ги доставија своите понуди, од кои 16 беа избрани соодветно. Оваа аукција ќе им овозможи на компаниите за производство на електрична енергија да добијат договори за продажба на чиста енергија и електрична енергија. А. инвестиција од 2,369 милиони долари во 15 нови електрани.

Во рамките на овие 16, Италијанецот Зелена моќност на ЕНЕЛ кои понуди најниска цена1.77 центи на kWh генерирани од фотоволтаична енергија, соборувајќи го претходниот рекорд понуден од компанија од Саудиска Арабија, што беше 1.79 центи на kWh.

Доколку се исполнат предвидувањата, се очекува целите во текот на 2019 или крајот на 2018 стапките да се намалат уште повеќе до достигнувањето 1 цент на kWh

соларна енергија и светлосна цена

Намалување на трошоците со обновливи енергии

Всушност, ИРЕНА неодамна објави извештај за трошоците за производство на електрична енергија со различните обновливи технологии во 2017 година (Трошоци за обновување на производството на електрична енергија во 2017 година), каде што се гарантира дека сите обновливи енергии ќе бидат конкурентни во 2020 година.

Калифорнија генерира премногу сончева енергија

Оваа студија утврдува дека трошоците за производство на електрична енергија со фотонапонска сончева енергија ќе се намалат за половина во 2020 година.

За среќа, обновливите извори на енергија се пробиваат на светскиот пазар на енергија. Се повеќе земји се обложуваат на обновливи извори и помалку на фосилни горива. Барем така вели студија презентирана во Мадрид, што го покажува тоа глобалните енергетски инвестиции паднаа за 12% во 2016 година, втора последователна година на опаѓање.

Студијата е подготвена од експерти на IEA и се нарекува Word Energy Investment. Содржи информација што го одразува тоа инвестициите во енергетска ефикасност пораснаа за 9%. Дали е вистина дека има сè повеќе енергетска ефикасност и помалку фосилни горива?

Исто така, технологии како што се биомаса, геотермална, геотермална или хидраулика сè повеќе се натпреваруваат со конвенционалните извори.

Инвестиции

Поголемиот дел од износот инвестиран на глобално ниво во енергетска ефикасност се насочи кон подобрувања на зградите, вклучувајќи ефикасни апарати и греење. Понатаму, тоа е предодредено повеќе од 65.000 милиони долари отиде во истражување и развој ширум светот во 2015 година. Сепак, износот потрошен за истражување и развој на енергијата не е зголемен во последните четири години, па дури ни учеството што одговара на обновливата енергија.

За среќа, во моментов имаме многу поинаква ситуација од онаа што ја имавме пред неколку години, во однос на споредбата помеѓу трошоците за производство на електрична енергија со обновливи технологии во споредба со конвенционалните технологии, каде што трошоците се во опсег од 5-17 американски центи за kWh.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.