Трета индустриска револуција

на индустриски револуции се историски и социјални процеси кои го менуваат начинот на кој се однесува на голем дел од цивилизацијата моќ.

На човекот му треба енергија за да може да ги извршува своите највитални задачи и откако откри различни извори, тој развил и го развил своето технолошко ниво.

Првата индустриска револуција беше јаглен, втората револуција беше електрична енергија врз основа на нафта а третиот е употреба на обновливи енергии како извори на енергија.

Овој концепт е развиен од економистот remереми Рифкин кој смета дека единствениот начин да се подобри светскиот економски систем е да се замени фосилни горива.

Глобалната економија веќе не работи, таа секогаш имаше несовршености, но сега ја достигнува границата на одржливост поради екстремно високите нивоа на сиромаштија и нееднаквост во светот, екстремно високите стапки на загадување и масовното уништување на сите природни ресурси на планетата.

Што предизвикува сериозни еколошки проблеми, но најпрепознатливо е климатските промени но не и единствената.

Земјите мора да се предлагаат и да си помагаат едни на други за да ја постигнат својата нова индустриска револуција заснована на чисти енергии и обновливи, што овозможуваат долгорочен економски раст.

La зелена технологија се применува на сите видови производи е од суштинско значење за да се намали нивото на потрошувачка на енергија но и помалку загадуваат.

Третата индустриска револуција мора да ја промовира економии со низок јаглерод.

Економијата заборави дека треба да биде во служба на човекот и да не го подложува, важно е да се постигнат филозофски промени и технички сфаќања за да се постигне вистинска револуција што им овозможува на сите да бидат вклучени во системот.

Како што може да се види низ историјата, двете претходни револуции секогаш се темелеа на социјална нееднаквост, неколкумина имаат многу, а многумина имаат малку или ништо.

на обновливи енергии Тоа ни дава можност да го смениме и преформулираме економскиот систем, така што тој е поправеден, егалитарен за сите општества.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.