Светскиот свод на крајот се наоѓа во Свалбард

Внатрешност на трезорот на крајот на светот

Популарно познат како крајот на светскиот свод и официјално наречен Глобална комора за семе на Свалбард е скриен околу 120 метри длабоко, поточно лоциран на една планина во норвешкиот архипелаг Свалбард, на Арктикот.

Оваа комора е оклопна и е подготвена да издржи нуклеарни експлозии, вулкански ерупции, земјотреси и други непогоди, природни и човечки.

Зошто да се изгради овој трезор?

Крај на светскиот трезор Изграден е за зачувување на 860.000 4.000 примероци од повеќе од 231 видови семе од XNUMX земја.

Со намера еден ден да можат да се користат во случај на светска катастрофа.

Создаден е во 2.008 година и денес оваа гигантска банка за семе има добиено повеќе од 20.000 XNUMX нови сорти семе од сто земји во светот.

Последниот учесник кој се приклучи на оваа кауза (како земја што донира семе) е влада на Јапонија, што обезбеди примероци од јачмен.

Учесник поради грижа за долгорочната безбедност на вашите посеви што се појави по земјотресот и цунамито во 2.011 година.

Неговата креација

Трезорот или Комората, е финансиран од Владата на Норвешка и поддржан од Глобалниот фонд за разновидност на земјоделски култури, што е група во која учествуваат повеќе земји и приватни субјекти, вклучително и Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс.

Она што е наменето со ова е служат како можен шкаф и штала за целото човештво во случај постојните насади со храна на планетата да бидат целосно уништени од катастрофа, без оглед дали е предизвикана од човек, како што е нуклеарна војна, или природно предизвикана како земјотрес или „уништувач“. Земјоделска епидемија.

Неговата инсталација, бранета од херметички врати и детектори за движење, е поделена на 3 магацини, каде тие ги чуваат семето на минус 18 степени во алуминиумски кутии.

семиња во алуминиумски кутии

Со ова, тие се во состојба да го гарантираат статусот на зачувување на сите семиња со векови, кои ќе останат замрзнати дури и во случај на прекин на електричната енергија.

Позадина

Постоењето на банки за семе не е ново, всушност, сите земји во светот имаат свои банки.

Место каде се чуваат примероци од семе со исчекување дека, поради една или друга појава, земјоделските култури ќе исчезнат од одредени места и ќе треба да бидат заменети.

Тие се родени вака локални банки за семе, основна мерка за безбедност на храната.

На овој начин, тие им нудат на научниците и земјоделците во регионот различни сорти на растителни семиња, така што, во случај на болести или надворешни проблеми, локалните култури да не бидат изгубени.

Друго образложение е за зачувување на генетските сорти.

Свалбард, всушност е центар на светски систем на банка за семе, дизајнирани да соберат и складираат стотици илјади сорти, опфаќајќи ги скоро сите растенија што (некогаш) биле одгледувани од луѓе.

Како што споменавме погоре, Крајот на светскиот трезор или Глобалната комора на семе за сето ова, има најголема колекција на биодиверзитет на земјоделски култури на Земјата.

Зачувување на милиони и милиони семиња од повеќе од 860.000 XNUMX сорти.

Без сомнение е да ви дадам идеја, како „резервна копија“ која има за цел да го заштити човештвото од глад предизвикани од проблемите со климатските промени или од природни или човечки катастрофи.

сорти на банки за семе

Прво отворање

Да, првото отворање и сигурно не последното.

Крајот на светскиот свод или „Ноевата арка“ од семе за прв пат ја виде светлината на Сонцето во 2015 година.

Во таа година, светот го знаеше тоа Претставници на банка за семе ИКАРДА во Алепо (преселен во Бејрут како резултат на војната) Од Свалбард беше побарано да се извлечат 116.000 XNUMX примероци.

Ниту едно семе никогаш не било потребно да се отстрани до таа година. поради сириската граѓанска војна, што предизвика таков хаос што луѓето што го „чуваа“ Крајот на светскиот свод го вклучија алармот.

Брајан Лаиноф, портпарол на Crop Trust (еден од меѓународните доверители на Vault) рече:

„Трезорот може да се отвори само во случај на катастрофален настан, како што е поплава или суша, што може да се закани со истребување на посевите“.

„Ние едноставно не знаеме што ќе се случи, во секој момент тие може да ги нападнат објектите. Лаиноф истакна за Меѓународен центар за земјоделски истражувања во сушните зони со седиште во Сирија, една од 11-те светски банки за семе на Crop Trust.

Причината за барањето за отстранување на семето беше тоа што тие мораа да ја обноват колекцијата што беше оштетена од конфликтот (во тоа време беа убиени 250.000 луѓе и предизвикани повеќе од 11 милиони да ги напуштат своите домови).

вештачка катастрофа во сириската војна

Кризите, како и во тоа време во сирискиот конфликт, се точно вид на настани што овој систем за зачувување е дизајниран да ги поддржува.

Заштитата на биолошката разновидност во светот е токму целта на трезорот на семето Свалбард.

Пронајдени емоции

Сепак, одговорни работници на Свалбард Cust Trust се на мислење дека Забележително е колку е за жалење што првото повлекување од овој трезор е одговор на вештачка катастрофа, наместо некаков вид на катастрофален временски настан.

За среќа, ИКАРДА ќе ги врати сортите земјоделски култури што ги конзервира, што може да се покаже како особено значајно за да му помогне на светот да преживее променливата клима што го става балансот на животната средина се повеќе и повеќе во опасност.

Иако од друга страна и за жал, длабоко е тажно што ИКАРДА не може повеќе да ја одржува својата работа во Алепо (најголемиот град во Сирија и една од најстарите населени населби во светот), бидејќи беше уништена од војната.

Одржувајќи ја целата историја на земјоделството, овие банки со семе го зачувуваат највредното што ни овозможи да преживееме и да напредуваме како вид.

Сирија беше „фалсификатот“ на првите знаци на земјоделство во историјата на човештвото, па затоа е болно што е токму таму, местото каде што требаше да обезбедат семе на нивната локална банка.

Крајот на светскиот трезор веќе не е безбеден

Последната информација добиена од Свалбард е дека Сводот претрпе инфилтрација на вода поради зголемувањето на температурите, загрозување на богатството што го сместува помеѓу ледените плочи.

Сводот Свалбард конечно беше погоден од последиците од климатските промени.

Зголемувањето на температурата предизвикало топење на природниот мраз, што значи дека почвата околу Комората почнала да се топи, а водата започнала да се инфилтрира во влезниот тунел.

РФИ Хеге Ашим, портпарол на Сатсбиг, компанијата одговорна за градење и техничко работење во Свалбард во изјавата рече:

„Тунелот е многу долг, околу 100 метри. Во октомври 2017 година имавме многу високи температури и многу дожд во регионот на Свалбард и имавме голема поплава “

„Тоа беше сабота навечер. Многу вода се инфилтрираше низ влезниот тунел, до 15 или 20 метри во внатрешноста на земјата и бидејќи внатре е многу студено, водата замрзна. Морам да кажам дека семето и самиот свод со семе никогаш не биле изложени на ризик. Но, имавме блокови мраз на влезот, и ова очигледно не требаше да се случи.

Бидејќи не можеме да влеземе со машинерија таму, ги вадиме со помош на пожарникари и други работници. Беше прилично драматично “.

Одговорните за Глобалната комора на семе уверуваат дека семето (близу 900.000 XNUMX) не е засегнато, иако беше потребно да се преземат мерки за решавање на проблемот.

Компанијата Statsbygg ја отстрани електричната опрема на влезот за да ги намали изворите на топлина и изгради водоотпорни wallsидови во внатрешноста на тунелот и дренажни ровови на околните планини.

ледени тунели во трезорот

Портпаролот на Statsbygg, RFI, Хеге Ашим, објави:

„Toе го измениме пристапниот тунел и ќе изградиме нов дел специјално. Сега е изработен со метален материјал, така што ќе биде поцврста конструкција.

„Исто така, ќе му помогнеме на тунелот со измена на почвата што го опкружува. Околу градбата ќе смениме околу 17.000 кубни метри земја.

Ние ќе и помогнеме на оваа земја да замрзне благодарение на цевките што се ладат. И на врвот на тунелот, ќе ставиме еден вид килим што се лади. Сето ова за да се помогне стабилизирање на мразот “.

Овие дела е предвидено да започнат на пролет оваа година, кратко по десетгодишнината од создавањето на Светската банка за семе.

Одговорните агенции, вклучително и норвешката влада, се надеваат дека резерватот Свалбард ќе трае вечно во оваа област, Арктикот, меѓу најпогодените од глобалното затоплување.

Конечна мисла

Крајот на светскиот свод е изграден за да обезбеди зачувување на животот на човечките суштества на планета за која тие самите се задолжени да ја уништат на најразновидни начини.

Се чини парадоксално, но тажна е реалноста дека од една страна, генерираме загадување, се убиваме едни со други, ја уништуваме животната средина и ги напаѓаме останатите суштества со своите постапки, а од друга страна, се грижиме да преживеат во случај на катастрофи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.