Трансформирајте автомобил од бензин во ТНГ

трансформирај автомобил од бензин во lpg

ТНГ или исто така познат како течен нафтен гас е гориво базирано на природен гас кое има голема ефикасност и ниска цена, но за тоа е потребна почетна цена. Има многу луѓе кои сакаат трансформирајте го автомобилот од бензин во ТНГ но тие не ги знаат добро прописите или цената на истите.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме што мора да знаете за да можете да го трансформирате автомобилот од бензин во ТНГ.

Промена на гориво

трансформира автомобил од бензин во ТНГ

Течен нафтен бензин има ниска цена и бензински пумпи, иако нема пумпи насекаде. Мора да се земе предвид дека за да се трансформира автомобил од бензин во ТНГ, мора да се исполнат одредени стандарди. Трансформацијата не е можна кај сите возила и Ако сакате да ја добиете ознаката ECO од DGT, вашето возило треба да исполни некои услови. Многу производители веќе имаат во својата палета верзии кои имаат модели со автогас кои се фабрички подготвени да прифатат ТНГ и бензин. Покрај тоа, можно е да се претвори бензински автомобил за да се направи компатибилен со течен нафтен гас.

Едно од честите сомнежи е што е потребно за да може да се трансформира автомобил од бензин во ТНГ. Меѓу предностите на течен нафтен гас наоѓаме намалена потрошувачка и ниска цена.

Карактеристики за трансформација на автомобил од бензин во ТНГ

резервоар за lpg

Овие автомобили се возила кои имаат топлински мотор и поточно бензински мотор. Може да се каже дека станува збор за возила со двата горива кои имаат единствен мотор, но со две можни горива. Ова значи дека тие исто така имаат резервоари за различни горива. Може да работи совршено со бензин или течен нафтен гас нејасно. Затоа, на техничко ниво, тој започнува врз основа на конвенционален бензински автомобил.

Резервоарот за течен гас има некои технички карактеристики различни од конвенционалните. Овие технички околности се оние што дефинираат дали возило со бензински термички мотор може да се претвори во ТНГ или не. Друг фактор што треба да се земе предвид се прописите. И, тоа е дека мора да се исполнат низа барања и параметри за да се претвори во течен нафтен гас. Постојат некои специфични аспекти кои мора да бидат детални за да знаете добро дали можете да трансформирате автомобил од бензин во ТНГ.

Ако анализираме на техничко ниво, можеме да видиме дека сите бензински автомобили што се регистрирани од 1995 година наваму, можат да се претворат во течен нафтен гас. Само во специфичните модели регистрирани од овој датум до 2001 година, а тоа се оние што се во согласност со ЕУРО 3 или подоцнежните регулативи се оние што можат да се трансформираат. Врз основа на оваа премиса, мора да се земе предвид дали возилото е со директно вбризгување или индиректно вбризгување. Бензински автомобили кои имаат А. индиректен систем за вбризгување може лесно да се претвори во течен нафтен гас. Конверзиите може да се направат во која било специјализирана работилница. Она што претставува технички потешкотии и може да не може да се претвори во казна за нафта се моделите на бензин со систем за директно вбризгување.

Причината зошто не можете е затоа што возилото кое е претворено во течен нафтен гас се користи втор сет на специфични инјектори за ТНГ. Во случај на модели кои имаат директно вбризгување, тоа значи дека инјекторите за бензин не добиваат гориво кога возилото работи со течен нафтен гас. Кога тоа ќе се случи, тоа може да предизвика ексцеси во температурата на моторот и разновидни проблеми. Возилата што имаат фабрички ТНГ имаат мотори со директно вбризгување и имаат модифицирани инјектори подготвени да издржат повисоки температури.

На техничко ниво, можно е да се трансформира бензински автомобил во ТНГ со директно вбризгување, но промената подразбира дека инјекторите мора подобро да ја спроведуваат топлината како и тефлонски изолатори мора да бидат инсталирани за да можат да се спротивстават на температурата. Очигледно, сето ова носи поголема почетна цена.

Цена за трансформација на автомобил од бензин во ТНГ

подобрување на горивото

Како што знаеме, претворањето на автомобил од бензин во ТНГ има бројни придобивки, иако има и одредени недостатоци. Течен нафтен гас создава база на бутан и пропан. Факт е дека е во пораст и се повеќе производители го вклучуваат во своите модели. И тоа е дека има големи економски и еколошки предности што претставуваат интересна алтернатива на бензинот.

Цената на автомобилите е слична на онаа на бензинските или дизел агрегатите, но на долг рок тие се многу поевтини. И, тоа е дека казната за нафтата е многу поевтино гориво од традиционалното. Пресметано е дека повеќе или помалку дополнителна цена на возилото плаќа за себе кога корисникот поминува приближно 30.000 XNUMX километри годишно. Треба да се напомене дека овие автомобили имаат два резервоари, така што нивната автономија е поголема. Тоа е, тие имаат резервоар за класично масло и конвенционален бензин. Благодарение на ова, тие можат да изминат повеќе од 1.000 километри без да застанат за полнење гориво.

Ако немате доволно пари да купите автомобил со инсталиран ТНГ, можете да претворите автомобил од бензин во ТНГ. Откако ќе процените дали оваа конверзија е профитабилна за вас, мора да отидете во специјализирана работилница за да инсталирате одобрен комплет. Тоа е важна реформа, затоа се препорачува неколку недели по филтрирањето да ја посетите ITV за да проверите дали инсталацијата е точна и промената може да се легализира. Резервоарот за ТНГ е инсталиран во бунарот на резервното тркало.

Што се однесува до цената, датумот варира во зависност од поместувањето на секое возило, но генерално се движи помеѓу 1.500-2.000 евра. Инсталирањето трае неколку дена и зависи од видот на возилото.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа како да трансформирате автомобил од бензин во ТНГ.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.