Што се тоа акумулатори на топлина и како тие работат?

Совети за заштеда на греење

Многу луѓе имаат електрична топлина во својот дом и на крајот на месецот забележуваат како се зголемува сметката за електрична енергија. Потрошувачката на електрична енергија поврзана со овој вид активност брзо се зголемува во студените сезони. Електричната енергија како метод на греење е многу удобна и ефикасна, но се смета за една од најскапите на пазарот. Сепак, за да се избегнат овие проблеми, постојат топлински акумулатори.

Што е ова за акумулаторите на топлина? Ако сакате да знаете како да заштедите што е можно повеќе на греење, тука ви објаснивме сè што е поврзано со акумулаторите. Треба само да продолжите да читате

Што се тоа акумулатори на топлина?

Постепено ослободување на топлина

Тие се уреди кои се одговорни за трансформација на електричната енергија во топлинска енергија по многу ниска цена. Тоа е, преку електрична енергија можеме да ги загреваме нашите простории, но по пониска цена отколку со конвенционалното греење. Тие се дизајнирани да трошат електрична енергија за време на периоди со намалена брзина. Сите цени се со распоред каде електричната енергија е поевтина. Овие уреди се одговорни за трансформација на електричната енергија во најевтиниот период од денот и акумулирање на истата во форма на топлина. Оваа топлина ќе биде достапна кога ќе ни биде потребна.

Овие уреди носат огромни предности на употребата, бидејќи можеме да ја користиме нивната топлина кога сакаме и ќе ги намалиме трошоците. Покрај ова, топлинските акумулатори имаат и други предности како што се:

 • Нема загуби на топлина за време на употребата. Ова се случува затоа што тие се подготвени само да ја полнат потребната оптимална енергија. Бидејќи енергијата не се складира прекумерно, нема загуби.
 • Заштедува повеќе енергија и обезбедува максимална удобност. Да се ​​има енергија кога е потребно е многу пријатно. Има систем за распоред на оптоварување со намалена стапка на часови за да се обезбеди заштеда помеѓу 50 и 60%.
 • Не се потребни прилагодувања по инсталацијата.
 • Има опција за интеграција во систем за далечинско управување.
 • Дизајнот е компактен, па затоа не е тешко да се интегрира во декорацијата на куќата. Покрај тоа, неговото ракување и одржување е лесно.

Електрични системи за греење

Програмирање на акумулација на топлина

Постојат многу луѓе кои инсталирале греење во домот. Сите оние луѓе кои се одлучиле за греење, можат да уживаат во уреди како што се:

 • Масло или термоелектрични радијатори. Тој е еден од најстарите акумулатори што постојат. Тие работат со загревање на топлинско масло. Кога тоа ќе се случи, температурата се зголемува со ослободување на топлината заробена во маслото.
 • Зрачи подот. Подното греење е инсталација во која се поставува мрежа на цевки или кабли кои ја носат топла вода под подот на куќата. Ова му помага на земјата да зрачи со топлина и да ја зголеми температурата во најстудените денови од зимата. Стана еден од најмодерните и најефикасните системи, иако почетната цена е висока и бара работа.
 • Топлотна пумпа Предноста на овој тип акумулатор е тоа што не троши многу енергија. Лошата страна е што ја загрева само просторијата каде што се наоѓа. Топлината има тенденција да се распрснува многу брзо, па затоа не вреди многу.
 • Зрачечки плочи. Тие се топли бранови кои ја зголемуваат топлината на просторијата каде што е инсталирана на хомоген начин.
 • Акумулатори на топлина. Како што споменавме, тие се електрични отпори кои складираат топлина кога стапката на електрична енергија е помала и ја складираат.
 • Конвектори. Тие се уреди кои се одговорни за влегување во студениот воздух и исфрлање на топол воздух благодарение на некои отпорници и термостати што ги имаат.

Видови на топлински акумулатори

Статичен акумулатор

Постојат два вида акумулатори на топлина што потрошувачите можат да ги инсталираат во своите домови:

 1. Статичен Овој модел е способен природно да ослободува топлинска енергија. Се препорачува трајно населени места бидејќи температурата на нивната удобност е постојана.
 2. Динамичен Тие имаат вентилатор кој помага во преносот на енергијата. Неговата изолација е поефикасна од статичката. Контролирањето на испуштањето на енергија им овозможува подобро управување со температурите во различни области на куќата.

За да се оптимизира економското трошење, она што обично се прави е да се комбинираат двата типа на акумулатори во куќата. Статичните се поставуваат во поголемите области, а динамичните се користат во наизменичните.

При избор на кој акумулатор е најдобар од економски причини, може да се каже дека динамичниот. Тоа е затоа што овозможува подобра контрола на трошоците и дистрибуција на топлината во просториите во зависност од потребата.

клучните карактеристики

Акумулатор во просторија

Системот за греење на акумулаторите има ограничен простор за складирање. Се во можност да акумулира енергија и чувајте ја на располагање за кога е потребно. Може да се прилагоди така што работи во часови кога стапката на електрична енергија е помала.

Важно е да се спомене дека овие акумулатори мора да бидат придружени со добра изолација дома. Ако немаме прозорци што ни овозможуваат да ја контролираме топлината или студот што ги пуштаме и излегуваме од просториите или доволно облоги, тоа ќе биде од мала корист.

Инсталирањето на овие уреди е многу едноставно и не бара никаква работа. Неговото одржување е прилично мало. Потребно е само годишно чистење и промена на батериите на хронотероматите.

Бидејќи не се сите предности во кој било вид електричен апарат што го користиме, во овој случај ќе ги споменеме лошите страни што ги има. Акумулираниот топол товар мора да се направи однапред. Ова ги принудува потрошувачите да ги програмираат своите потреби. Ако не знаеме дали ќе биде студено или не во одредено време, не можеме да го користиме ако веднаш ни треба. Може да се случи да имаме неочекувана посета и да не можеме да понудиме греење заради тоа што претходно не сме го акумулирале.

Пред да набавите акумулатор, треба да разгледате некои други аспекти како што се:

 • Високата цена на секој уред. Ова е почетна инвестиција, иако се исплати со текот на времето.
 • Доколку потрошувачот има тарифа со часовна дискриминација, енергетското надополнување мора да се изврши ноќе.
 • Постои помала контрола врз испуштањето на топлина.

Со анализата на овие аспекти, се надевам дека ќе можете добро да го изберете вашиот систем за греење


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.