Карактеристики и видови на екосистеми

екосистем

Сигурно некогаш сте чуле за тоа екосистемите. Звучи еколошко или екологија / екологист, но не е така. Екосистемот е интегрирано природно опкружување кое е дел од околината и е составено од живи и инертни суштества. Секој вид екосистем има уникатни и различни карактеристики од останатите што му даваат посебен интегритет. Сите екосистеми остануваат активни и „здрави“ сè додека се одржува еколошката рамнотежа.

Овие концепти можеби ви звучат кинески. Меѓутоа, ако продолжите да го читате објавувањето, ние ќе ве информираме за сето ова на лесен, едноставен и забавен начин. Дали сакате да дознаете повеќе за екосистемот и видовите што постојат?

Дефиниција на екосистемот

екосистеми

Сите компоненти кои се дел од екосистем имаат совршена рамнотежа што резултира во хармонија. И живите и инертните суштества имаат функционалност и нема ништо што не „служи“ во природна средина. Можеби ќе помислиме дека одредени видови на досадни инсекти се „бескорисни“. Сепак, секој постоечки вид ја фаворизира виталноста и функцијата на животната средина.

Покрај тоа, не само тоа, туку балансот на живи и неживи суштества ја прави планетата Земја како што ја познаваме денес. Науката е одговорна за проучување на сите аспекти што ги сочинуваат екосистемите, без разлика дали се природни или хуманизирани. Бидејќи човечкото суштество колонизирало поголем дел од територијата, тоа е основна варијабла што треба да се воведе во студијата на екосистемите.

Како што споменавме претходно, постојат различни видови на екосистеми кои се разликуваат и во неговото потекло како и во видовите на површини и видови кои се засолнуваат во него. Секој различен аспект го прави посебен и уникатен. Можеме да најдеме копнени, морски, подземни екосистеми и бесконечност на сорти.

Во секој вид екосистем преовладуваат одредени видови кои имале поголем еволутивен успех и, според тоа, подобро го контролираат начинот на кој тие преживуваат и се шират и по број и по територија.

Видливост на екосистемот

слика на екосистем

Како што може да се заклучи од составот на Земјата, повеќето екосистеми се водни, бидејќи планетата е составена од 3/4 делови на вода. Сепак, постојат многу други видови на копнени екосистеми кои имаат многу видови. Многу од овие типови на екосистеми се познати на луѓето, бидејќи тие не се многу далеку од урбаните центри.

Човечкото суштество се обиде да ги колонизира сите можни територии и, според тоа, има деградирано безброј природни средини. Тешко дека е оставена девица на целата планета. Ние направивме белег.

Во еден екосистем наоѓаме два фундаментални фактори кои мора да ги земеме предвид. Првите се абиотички фактори. Како што сугерира нивното име, тие се оние екосистеми кои немаат живот и ги прават сите врски совршени во рамките на екосистемот. Како абиотички фактори можеме да ги пронајдеме геологијата и топографијата на земјата, видот на почвата, водата и климата.

Од друга страна, наоѓаме биотички фактори. Овие компоненти имаат живот, како што се различните видови на растенија, животни, бактерии, габи, вируси и протозои. Сите овие фактори се испреплетени според потребите на околината и што е најдобро за животот да може да се протега во текот на милиони години. Ова е она што се нарекува еколошка рамнотежа. Поврзаноста што постои помеѓу секоја компонента, без разлика дали е абиотичка или биотска, на екосистемот е избалансирана така што сè е во хармонија (види Што е биом?)

Доколку се наруши еколошката рамнотежа на еден екосистем, тој ќе ги изгуби своите карактеристики и неизбежно ќе се деградира. На пример, преку загадување.

Видови екосистеми

Сега ќе опишеме различни типови на екосистеми што постојат.

Природни екосистеми

копнени екосистеми

Тие се она што природата го развиваше илјадници години. Оттогаш тие имаат голема површина на земјиште обајцата се копнени и водни. Во овие екосистеми не ја земаме предвид раката на човекот, затоа ги оставаме нивните вештачки трансформации за други видови на екосистеми

Вештачки екосистеми

вештачки екосистеми

Овие се создадени од активностите на човечкото суштество. Тоа се оние области кои немаат површина создадена од самата природа и кои, во голема мерка, се создадени за да се постигнат придобивки од синџирите на исхрана. Човечката активност ги оштетува природните екосистеми и затоа се прави обид да се врати така што именуваната еколошка рамнотежа ќе може да се врати пред да биде неизбежна.

Копнени

вештачки екосистеми

Дали се оние во кои биоценозата се формира и се развива само во почвата и подлогата. Сите карактеристики на овие средини имаат доминантни и зависни фактори како што се влажност, надморска височина, температура и географска ширина.

Ги наоѓаме џунглите, сувите, суптропските и крајбрежните шуми. Имаме и пустински опкружувања.

Слатка вода

слатководни екосистеми

Тука се сите области каде има езера и реки. Ние исто така можеме да ги земеме предвид просторите каде што имаме лотации и ленти. Првите се оние потоци или извори во кои се формира микро живеалиште благодарение на постојната еднонасочна струја.

Исто така, оние ленти се области со свежа вода во кои нема струи. Тие исто така може да се наречат застојани води.

Морски

морски екосистеми

Морските екосистеми се најзастапени на Земјата. Ова се должи на целиот живот на оваа планета започна да се развива во морето. Се смета за еден од најстабилните типови на екосистеми поради големата врска помеѓу сите компоненти што го формираат. Покрај тоа, просторот што го зафаќа е неверојатно голем за да биде оштетен од човечки раце.

И покрај тоа, океаните и морињата ширум светот страдаат од сериозни активности на човекот со негативни ефекти како што се загадување на водата, токсични испуштања, белење на корални гребени, итн.

Пустина

пустини

Во пустините, врнежите се многу слаби. Бидејќи нема вода, флората и фауната се многу малку. Theивите суштества што постојат на овие непријатни места имаат голем капацитет за прилагодување и преживување наспроти многу неповолни услови во животната средина. Односите меѓу видовите животни не раскинуваат. Меѓутоа, ако нешто се случи помеѓу кој било од видовите што го сочинуваат синџирот на исхрана, ќе имаме сериозни проблеми низ рамнотежата на видовите.

Ако еден вид ја намали популацијата, ќе предизвикаме катастрофи кај другите. Пустините се многу ранливи екосистеми поради нивната многу сува околина и огромните разлики во температурите помеѓу денот и ноќта.

На планината

планински екосистем

Во овие екосистеми наоѓаме поголемо олеснување и, во многу случаи, многу стрмно. На овие височини, растенијата и животните не можат да се развиваат добро. Биодиверзитетот се намалува со зголемувањето на надморската височина. Во подножјето на планината има бројни видови и тие комуницираат со околното опкружување. Сепак, како што се зголемуваме во надморска височина, видовите се намалуваат. Најдовме животни како волци, дивокози и грабливки птици како орли и мршојадци.

Шумарство

шумски екосистем

Овие имаат голема густина на дрвјата и количини на флора и фауна. Постојат некои екосистеми како што се џунгла, умерена шума, тајга и сува шума. Општо, влажноста, врнежите и густината на дрвјата имаат тенденција да го фаворизираат растот на фауната.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за екосистемот и сите негови карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.