Тигрите прогласија за исчезнати во Камбоџа

Тигар

Бидејќи години ловокрадство и загубата на нивното живеалиште, тигрите сега исчезнаа во Камбоџа, како што укажаа конзерватори за прв пат оваа среда.

Според WWF (Светски фонд за диви животни) во Камбоџа, последниот тигар виден во оваа земја во дивината тоа беше во 2007 година од скриена камера во рамнините подалеку на исток во природниот парк Мондулкири.

Групата изјави: «Од денес веќе не постои нема популација на тигри во Камбоџа и сега се сметаат за исчезнати« Сувите шуми во Камбоџа порано биле дом на индокинески тигри, но со интензивно ловокрадство од страна на тигрите, популацијата била уништена.

Камбоџа

Во поголем напор да се спасат овие иконски видови, на 23 март владата на Камбоџа го одобри на Акционен план за тигар во Камбоџа дека ќе увезува тигри за да ги донесе во паркот.

Кео Омалис, владин службеник одговорен за дивиот свет, рече дека Камбоџа е со оглед на преговорите со Индија, Малезија и Тајланд да донесе седум до осум тигри да живеат во шумата за да можат повторно да го населат. «Ова би било првпат во светот повторно да се воведе тигар и тоа ќе биде благодарение на најдобрите практики развиени на места како Индија«Вели WWF Камбоџа.

Новото живеалиште за воведување на овие тигри во 2020 година би било заштитено од ловокрадците со закони што овозможуваат заштита на тигрите. Целиот проект има проценета цена од 20-50 милиони долари.

Овој план исто така оди рака под рака целта што доаѓа од 13 земји Тие сакаат да го удвојат бројот на тигри во дивината во светот на повеќе од 6.000 до 2022 година. Глобалната цел е позната како „Tx2“. Земјите се: Бангладеш, Бутан, Кина, Камбоџа, Индија, Индонезија, Лаос, Малезија, Мјанмар, Непал, Русија, Тајланд и Виетнам.

Тековната глобална популација на тигри во дивината се проценува дека е помала од 3.200. Ние веќе се сретнавме минатата година како во други земји сè помалку тигри остануваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.