Термичко сликање

Боја за зголемување на изолацијата во домот

Сигурно некогаш сте размислувале како да помогнете во подобрувањето на топлинската изолација на вашиот дом, без да морате да работите. Важно е keepидовите да бидат добро изолирани за да се оптимизира температурата и енергијата што ги користиме во климатизацијата на домот. За овој вид на ситуација, таа е измислена термичка боја. Тоа е одлична технолошка иновација која ни помага да ја зголемиме изолацијата на површина благодарение на нејзините својства.

Ако сакате да ги знаете сите својства и како работи термичката боја, само продолжете да читате

Карактеристики на топлинска боја

Заштеда на енергија со топлинска боја

Тоа е револуционерен елемент во светот на изолација и заштеда на енергија. Без да мора да го менуваме типот на материјалот од кој е направен wallидот, можеме да ја зголемиме изолацијата. Добро изолиран дом може да ни помогне да се заштитиме од промените на температурата помеѓу затворено и надвор. На овој начин не страдаме од студена зима или високи температури во лето. Се користи за одржување на стабилна температура во затворен простор.

Покрај тоа, мора да се земе предвид дека со добра изолација на wallsидови и прозорци ќе заштеди енергија. Кога е премногу ладно или премногу топло, ние користиме електрични апарати како греење и климатизација. Двете значително ја зголемуваат потрошувачката на електрична енергија во домот. Не само што ќе заштедиме сметка за електрична енергија со термичка боја, туку и ќе го намалиме загадувањето.

Во составот наоѓаме керамички микросфери кои делуваат создавајќи воздушна комора. Оваа воздушна комора е одговорна за кршење на постојните термички мостови и ни помага да се изолираме однадвор. Иако бојата на бојата е генерално бела, таа подоцна може да се обои со уште еден слој на нормална боја одозгора што не исчезнува.

Препорачливо е да се пријави 2-3 слоја термичка боја за добра изолација засекогаш. Ако насликаме во друга боја или со друга боја за украсување, нема да ги изгубиме својствата. Ова го прави идеален и револуционерен производ на пазарот.

Посебни својства

Термоизолациона боја

За сите оние семејства чиј дом не е добро изолиран, овој материјал е рака на еден светец. Неговите својства се неверојатни и неговата ефикасност е загарантирана. Со добра дистрибуција на термичка боја по theидовите на куќата, можеме да постигнеме заштеда до 40% во климатизација и греење.

Од друга страна, има својства што спречуваат појава на влага. Многу е вообичаено да се најде влага во постарите wallsидови како резултат на минување на цевки. Сепак, оваа боја спречува кондензација на вода на идовите, и затоа влагата не се појавува.

Исто така, има својства против мувла, така што нема да имаме проблеми со габите и бактериите. Оваа одлика е поврзана со претходната. На габите и бактериите им е потребна влажна средина за живот. Затоа, не дозволувајќи да се формира влага на идовите, нема да имаме проблеми од овој тип.

Конечно, оваа боја има посебни карактеристики на бидете отпорни на пламен. Не е важно дали ќе примениме пожар по грешка или има некоја домашна несреќа. Термичката боја нема да изгори под никакви околности.

Каде може да се примени?

Изолациона боја за фасади

Тоа е еколошка боја која ни помага да ја зголемиме изолацијата на нашиот дом без да го намалиме просторот за живеење. Покрај тоа, кога ќе го примениме, ние исто така добиваме намалување на надворешниот шум.

Термичката боја е многу разноврсен производ. Вие не треба да бидете професионалец во овој свет за да можете да го примените на која било површина. Улогата што ја игра е многу важна во зградите за да се намалат трошоците за греење и климатизација. Може да се примени и во затворени простории и на отворено за понатамошно зголемување на вашите резултати.

Оваа боја е исто така многу побарувана за сите видови индустриски и апликации за складирање. Ова се должи на неговата голема отпорност на топлина, влажност, оган и нејзината непропустливост. Во индустриските области многу е вообичаено да се видат wallsидови во лоша состојба поради активностите што се одвиваат. Сепак, со оваа боја може да се одржи добрата декоративна и корисна состојба на идовите. Исто така се користел на покриви и покриви поради неговите уникатни својства.

Како работи термичката боја?

фаворизира губење на топлина и влегување на студ

Тоа е прашање што постојано си го поставуваме. Како може слој од боја да помогне во куќата да не остане топол или ладен? Ако дури и wallsидовите на домот не се толку ефикасни. Оваа боја, по нејзината примена и сушење, има микросфери кои се компактно распоредени во неколку слоеви. Овие слоеви се формираат воздушна комора што го крши термичкиот мост.

Ако ги додадеме огноотпорните својства на керамичките материјали, можеме да кажеме дека широк спектар на инцидентно сончево зрачење на обоената површина „отскокнува“. На овој начин се намалува преносот на топлината помеѓу надворешноста на куќата и внатрешноста. Тој е способен да одбие дури 90% од инфрацрвено сончево зрачење и до 85% ултравиолетово зрачење.

Во различни компании кои го пласираат овој производ, извршени се тестови за мерење на топлинската спроводливост на боите. Добиени се вредности околу 0,05 W / m К. Овие вредности се добиени со други класични изолациони материјали како што се минерална волна или експандиран полистирен. Ова ја покажува големата ефикасност на топлинската боја како изолатор.

Она што го прави уште попосебно е тоа што работи на двонасочен начин. Ова значи дека е во состојба да ја рефлектира топлината што доаѓа од обете страни на обоената површина. Во лето, тоа ни помага да спречиме влегување на топлината однадвор, а во зима ја задржува.

Колку чини?

Термичка боја што се користи на фасадите

Дојдовме до прашањето што ќе го поставите откако ќе ја видите неговата голема ефикасност. Цената на литар оваа боја е околу 25 евра. Тоа зависи од производителот и бојата. Белата е најевтина, бидејќи подоцна може да се обои во друга боја. Имајќи предвид дека имате приближен принос од 0,8 и 1,0 литри на метар квадратен и дека за неговата примена обично се разредува со 10% по волумен на вода, може да се пресметаат околу 700 € за да се третира xид од 10 x 3 m.

За да се постигне оваа покриеност, обично се потребни два или три слоја со валјак.

Како што можете да видите, ова е производ со висока цена, но чија изведба и ефикасност се сигурни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.