Спектакуларна продажба на електрични автомобили минатиот септември

Обновлив автомобил

En Кина веќе продава повеќе ефтини електрични автомобили отколку во целиот остаток на светот заедно. Ова го објави агенцијата Ројтерс, која се фокусира и на вид на возило што триумфира и во нивните причини.

За разлика од другите пазари, како што се во Америка или северна Европа, во азиската земја моделите што ја промовираат оваа технологија Тие се кинески бренд и имаат помал обем на автономија отколку другите странски производители како што се Тесла или Нисан.

За среќа, ако ги погледнеме бројките за продажба на електрични автомобили во Шпанија минатиот септември тие беа спектакуларни, и покрај тоа што немаа државна помош.

Електричен автомобил

Електрични автомобили во Шпанија

Главните протагонисти во изминатиот месец беа Паметни и BMW i3. Првиот успеа да испорача 108 единици од За две, и 42 единици на За Четири.

Паметни

Вистински рекорд за германскиот производител, кој за еден месец постигна 150 единици, практично истите испорачани во текот на 2016 година, кога ја затворија годината со 155 единици. Бројки што овозможуваат ForTwo да го затвори месецот со кумулативни 223 единици, и ForFour со 86 единици.

bmw i3

Од своја страна БМВ i3 Го затвори и месецот со рекордни бројки. Во септември, i3 успеа да регистрира 110 единици на Верзија на BEV, и уште 14 единици на рексот. Броеви што ја зголемуваат насобраната на овој модел на 526 единици (388 BEV, 138 Rex). 97% повеќе отколку минатата година во овој момент.

БМВ i3

И, големото прашање е, од каде овој ненадеен успех на Smart и i3? Отфрлањето на имплементацијата на новите системи за споделување автомобили или аквизицијата за проширување на постојните, доаѓа од објаснувањето програма лансирана од Ендеса, што им овозможи на своите вработени пристап до единиците на i3 и Smart по многу поволни цени. План кој има максимум 250 единици, што се чини дека е скоро целосно покриен овој месец.

Рено ЗОЕ

Веднаш позади, го наоѓаме Рено ЗОЕ. Францускиот конгломерат успеа да го затвори месецот со испорачани 64 единици, дозволувајќи му да ги задржи своите прва позиција во акумулираната година со 478 единици. А. 93.5% повеќе од минатата година. И дека и покрај не само крајот на помошта, туку и фактот дека се чини дека има проблеми во снабдувањето со единици поради големата побарувачка и производство на батерии од страна на LG што не е во состојба да ги задоволи побарувањата на нова верзија со батерија од 41 kWh.

Renault Zoe

Нисан ЛИФ

Следниот по рангирање е Нисан ЛИФ. И покрај презентацијата на новата верзија, која ќе започне со дистрибуција на почетокот на следната година, Јапонците продолжуваат со добри бројки за продажбата под овие околности. Тој успеа да го затвори месецот со 61 испорака, што ги остава акумулираните во 457 единици. Ова претставува раст од 4.87% во споредба со минатата година.

Меѓу останатите модели, истакнете ги 42-те единици на новиот Фолксваген е-голф, што се чини успеа да го оживее компактниот Германец кој веќе собра 110 единици досега оваа година. И веднаш зад електричниот Голф најдовме тесла, со Model X кој успеа да испорача 28 единици, и Model S кој достигна 23 испораки.

Тесла

Одлични броеви на Тесла, непосредно пред отворањето на физичките продавници во Барселона и Мадрид.

Вкупно, минатиот месец тие испорачаа 509 електрични автомобили, што претпоставува подобри за 331% минатогодишните броеви. И сето ова, и покрај погубната политика за помош на електричниот автомобил на шпанската влада, за жал, сè уште имаме многу да научиме од нордиските земји.

Резиме на завој

100% ЕЛЕКТРИЧНИ ТУРИЗМИ

септември

Акумулирана 2017 година

Акумулирана 2016 година

Бренд

Модел

Единици

Единици

Единици

РЕНО

ZOE

64

478

237

NISSAN

LEAF

61

457

436

БМВ

i3

110

388

147

Паметна

Паметна

108

223

155

Тесла

МОДЕЛ С.

23

151

20

Тесла

МОДЕЛ X

28

115

0

ВОЛСКВАГЕН

Голф

44

110

18

ЦИТРОЕН

Ц-НУЛА

1

104

28

HYUNDAI

IONIQ

14

98

0

Паметна

ЧЕТВРТИ

42

86

0

КИА

SOUL

10

73

66

ПЕГЕОТ

Ваш

0

22

14

ВОЛСКВАГЕН

Горе!

2

17

4

ЦИТРОЕН

Е-МЕХАРИ

0

11

18

SEAT

MII

0

11

1

MERCEDES

КЛАСА Б.

2

9

13

FORD

ФОКУС

0

1

0

ВКУПНИ МОДЕЛИ

509

2.354

1.161


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.