Сорија, рајот на биомасата

Сорија предложи да биде првиот град во Шпанија со нула јаглерод. Од 2015 година, котлите за гас или дизел се заменуваат со друга обновлива енергија за снабдување со топла вода и греење. Проект од 14 милиони евра, со финансирање на Официјален кредитен институт (МЦК), која исплати четири милиони преку својата компанија за управување со капитал „Аксис“ и „Сума Капитал“ во Барселона.

Топлинската мрежа Сорија, како што е повикана иницијативата управувана и продавана од компанијата Сорија Реби, кои припаѓаат на групата Амакс би, веќе има 8.000 клиенти по завршувањето на својата прва фаза. Вклучува од заедници на сопственици до хотели, болници, училишта, базени, домови за стари лица и јавни тела.

Фабрика за биомаса за термичка употреба, има моќност од 18kw, троши 16.000 тони шумски материјал годишно, што генерира 45 милиони киловат часови годишно.

пилинг како биомаса

Компанијата има 50 вработени, и ова избегнува 16.000 тони јаглерод диоксид(СО2) годишно. „Ние помагаме да ја обновиме шумата и да ја одржуваме чиста“, рече Алберто Гомез, нејзиниот извршен директор.

Мрежата е затворен подземен круг за топла вода од 28 километри, објаснува Борондо. „Шумскиот материјал е сместен во централата, со три котли за биомаса од по шест мегавати, по скрининг и филтрирање. Ова спречува која било гранка да не го затнува системот “, додава тој.

Водата се загрева од топлината генерирана во процесот на согорување, а потоа се испумпува низ цевките до градот, таа продолжува. Во секоја зграда, компанијата инсталира размена на трафостаница, што ја прави водата во своето коло независно од онаа на зградата. "Ние гарантираме заштеда од 10% до 25%, според избраната стапка; само потрошената електрична енергија се наплатува благодарение на некои метри кои ја мерат енергијата пренесена во домот “.

Амплијачијан

Реби ги проширува своите услуги кон центарот и јужно од Сорија, со што се надева дека ќе го зголеми бројот на корисници на 16.000. За да се задоволи оваа зголемена побарувачка, фирмата се вклучи нова опрема (инертен акумулатор) за складирање на топлинска енергија и систем за пумпање вода. „Видовме во Европа дека ова ја подобрува ефикасноста, наместо да инсталира друга опрема за согорување“, вели Борондо.

Оној во Сорија не е единствениот проект. Групата започна да го истражува овој бизнис во 2009 година, гледајќи го шумарскиот потенцијал на Кастилја и Леон и концентрацијата на згради со котли на фосилни горива во провинција со многу студени зими.

шумска биомаса

Така, нејзината прва мрежа се појави во општината Сорија во Олвега, оперативна од 2012 година, или на Универзитетот во Ваladадолид. Сега само слета на Аранда де Дуеро (Бургос), по договор со градското собрание на Арандино за снабдување на 3.000 домови и јавни субјекти, со инвестиција од осум милиони.

Работите ќе започнат во октомври и ќе работат за две години, предвидуваат тие. Плановите на компанијата се протегаат и на Гвадалахара (Кастилја-Ла Манча), во процес на лиценци.

Еволуција на биомаса во Шпанија

Следно, ќе видиме различни графикони, кои ја покажуваат еволуцијата на три од главните фактори на енергетскиот сектор: проценета моќност во kW, број на инсталации и генерирана енергија во GWh. Изворот на користените податоци е мрежата специјализирана за овој сектор: www.observatoriobiomasa.es.

Што е Observatoriobiomasa.es?

La Шпанско здружение за енергетска валоризација на биомаса (AVEBIOM) ја создаде оваа веб-страница во 2016 година до доведете податоци и проценки за биомасата на што повеќе луѓе, со главна цел да се соберат, во истата платформа, информации за употребата на топлинска биомаса во Шпанија.

Благодарение на сопствените податоци на АВЕБИОМ и оние што ги обезбеди Националната опсерваторија за котли за биомаса и индексот на цените на биогоривата соработка на компании и субјекти во секторот за биомаса, може да генерира еволуции, споредби и да дава податоци и проценки.

Графикон 1: Еволуција на бројот на инсталации за биомаса во Шпанија

Јасен пример за големиот бум на оваа технологија е зголемување на бројот на инсталации на овој вид обновлива енергија.

Најновите достапни податоци покажуваат дека во 2015 година имало 160.036 инсталации во Шпанија. Зголемување од 25 процентни поени во споредба со претходната година, каде што бројката беше нешто повеќе од 127.000.

Пред 8 години немаше 10.000 2015 инсталации и во 160.000 година тие веќе надминаа XNUMX XNUMX, јасно е дека еволуцијата и зголемувањето на биомасата кај нас е факт што може да се провери и јасно видливи.

Котли

 

Потсетуваме дека овие котли се користат како извор на енергија од биомаса и за производство на топлина во домови и згради. Тие користат како извор на енергија природни горива како што се пелети од дрво, јами од маслинки, остатоци од шуми, школки од ореви, итн. Тие исто така се користат за загревање на вода во домови и згради.

Графикон 2: Еволуција на проценетата моќност на биомаса во Шпанија (kW)

Јасна последица од зголемувањето на бројот на инсталации е зголемувањето на проценетата моќност.

Вкупната инсталирана моќност проценета за Шпанија беше 7.276.992 kW во 2015 година. Споредувајќи го со претходниот период, вкупната инсталирана моќност зголемен за 21,7% во споредба со 2014 година, каде проценката на kW беше нешто помалку од 6 милиони.

Растот доживеан во однос на вкупната инсталирана моќност од 2008 година до последните податоци дадени во 2015 година е 381%, преминувајќи од 1.510.022 kW до повеќе од 7.200.000.

Графикон 3: Еволуција на генерирана енергија во Шпанија (GWh)

  

За да завршиме со графиконите, ќе ја анализираме еволуцијата во текот на последните 8 години на енергијата генерирана од оваа енергија во Шпанија.

Како и двете претходни мерила, растот е постојан со текот на годините 2015 година, со 12.570 GWh, година со најголем волумен на GWh. 20,24% повеќе отколку во 2014 година. Зголемувањето на енергијата генерирана од биомаса од 2008 година е 318%.

Интеграцијата на биомасата меѓу главните извори на енергија на нашата земја го продолжува својот курс постојано. Јасно да се види нејзината позитивна еволуција само погледнете ги податоците од 2008 година.

Во тој период имало 9.556 инсталации што генерирале проценета енергија од 3.002,3 ​​GWh со проценета моќност од 1.510.022 Kw и во 2015 година, минатата достапни податоци, се зголеми на 12.570 GWh генерирана енергија, 160.036 инсталации и 7.276.992 Kw проценета моќност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.