Имајте своја сопствена органска градина дома и контролирајте ја храната

урбана градина

На органски градини дома или исто така наречени урбани градини се многу корисни и имаат многу придобивки. Со нив можете да добиете квалитетни производи следејќи ги основните принципи на органско земјоделство и можете да ги набавите на едноставна тераса или градина дома. Засадувањето на сопствена храна во органска градина е практика која сè повеќе се спроведува и се шири, особено за луѓето кои сакаат да имаат подобра контрола врз храната што јаде

За да можете да одгледувате храна во органска градина, само треба да земете предвид некои варијабли на климатизација како што се видот на земјиштето во кое е засадено, сончевото зрачење што достигнува до вашата парцела или тераса, степенот на влага во почвата и да се прилагодите видот.семе во секое време од годината. Со цел да се избегне некаков вид на чума кај земјоделските култури, постојат природни лекови за борба против нив во процес наречен биомедијација.

Карлос Калво, бизнисмен fanубител на органско земјоделство, заедно со неговата партнерка Хуањо Санчез создадоа проект за иницијација за одгледување фокусиран и на деца и на возрасни „Кутијата со семе“. Овој проект има три различни модели за работа во органско земјоделство. Едниот е во градината, друг во градината и друг на тераса.

Претходно, урбана градина беше област што не се обработуваше и од која градскиот совет ве замолува за изнајмување за да можете да ја искористите таа земја и да бидете самостојни. Во денешно време секој простор е валиден да се добијат квалитетни производи едноставно следејќи ги основните принципи на органското земјоделство.

Според Калво, Семенската кутија ги учи и децата и возрасните да ја создадат таа посебна врска со земјата:

„Ние сме мотивирани од тоа што можеме да создадеме емотивни врски помеѓу луѓето и природата и да ја пренесеме илузијата што ја имаме“, истакна тој и „иако не даваме сами советодавни услуги, сакаме да решиме секаков вид на сомнеж или curубопитност “.

Затоа, Seed Box работи на специјални комплети за деца и материјали за стари лица со цел проширување на оваа иницијатива за урбани градини и ги потсетува сите што ја практикуваат дека е добар органски земјоделец не користи никакви хемикалии бидејќи сè има природен лек.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.