Соларни колектори

соларни колектори

На соларни колектори Термичките колектори, познати и како соларни термални колектори, се составен дел на соларните термални инсталации. Соларен колектор е вид на соларни панели кои се одговорни за зафаќање на сончевото зрачење и негово претворање во топлинска енергија. Затоа, овој вид на обновлива енергија се нарекува сончева топлинска енергија.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за сончевите колектори, нивните карактеристики и употреба.

Што се сончеви колектори

соларни колектори за што служи

Целта на овој тип на соларни панели е да ја претвори енергијата: сончевото зрачење што го доживува соларниот модул се претвора во топлина. Кај некои типови соларни термални инсталации, оваа топлина се користи за производство на пареа и добивање електрична енергија, но тоа не е функција на сончев колектор. Од друга страна, фотоволтаичните панели имаат способност да генерираат електрична енергија директно во форма на еднонасочна струја. Фотоволтаичните панели се незаменлив елемент во фотоволтаичните соларни инсталации.

Од физичка гледна точка, сончевите колектори користат термодинамика за конверзија на енергијата. Спротивно на тоа, фотоволтаичните панели не ги користат законите на термодинамиката за претворање на сончевата енергија, туку електричен процес.

Видови сончеви колектори

празни цевки

Постојат многу видови сончеви колектори. Сончевиот колектор што ќе се користи ќе зависи од неговата намена. На пример, ако сакаме да загрееме базен на температура од 25-28 Целзиусови степени во пролет, потребен ни е едноставен сончев колектор, бидејќи температурата на околината лесно може да достигне овој ред на големина или дури и повисока. Од друга страна, ако сакаме да ја загрееме течноста на температура од 200ºC, ќе ни треба концентриран сончев колектор за да го собере сончевото зрачење и да го пренесе во мала количина течност.

Во моментов, на соларниот пазар, можеме да ги разликуваме следниве типови сончеви колектори:

 • Рамни или рамни соларни колектори. Овој тип на соларни панели го доловуваат сончевото зрачење што го прима површината за да ја загрее течноста. Ефектот на стаклена градина често се користи за зафаќање на топлина.
 • Сончеви колектори за фаќање на сончевото зрачење. Овој тип на колектор го доловува зрачењето добиено на релативно голема површина и го концентрира на помалата површина преку огледало.
 • Соларен колектор со вакум цевка. Овој сончев колектор се состои од збир на цилиндрични цевки, составени од селективни апсорбери, сместени во седиштето на рефлекторот и опкружени со проѕирен стаклен цилиндар.

При ниски температурни соларни апликации, главно се користат рамни соларни колектори. Кога температурата на работниот флуид е под 80ºC, се смета дека примената на сончевата енергија се врши на ниски температури, како што се греење на базените, производство на топла вода за домаќинство, па дури и греење. Овие плочи може да се користат без или без стаклен капак, во зависност од апликацијата.

Компоненти на соларни колектори

термички колектори

Стандардниот соларен колектор е составен од следниве елементи:

 • Стопер: Капакот на сончевиот колектор е проѕирен, може или не. Обично е од стакло, иако се користи и пластика бидејќи е поевтина и полесна за ракување, но мора да биде посебна пластика. Неговата функција е да ги минимизира загубите поради конвекција и зрачење, па затоа мора да има најголема можна сончева пропустливост. Присуството на капакот ги подобрува термодинамичките перформанси на соларниот панел.
 • Воздушен канал: Тоа е простор (празнина или празнина) што ја одвојува поставата од плочата за апсорпција. При пресметувањето на нејзината дебелина ќе се земе предвид за да се балансира загубата предизвикана од конвекцијата и високата температура што може да настане ако е премногу тесна.
 • Абсорбента плоча: Абсорбента плоча е елемент кој ја апсорбира сончевата енергија и ја пренесува до течноста што циркулира низ цевководот. Главната карактеристика на таблата е тоа што мора да има висока апсорпција на сончевата енергија и ниско топлинско зрачење. Бидејќи обичните материјали не го исполнуваат ова барање, комбинираните материјали се користат за да се добие најдобриот сооднос на апсорпција / емисија.
 • Цевки или цевки: Цевките се во контакт со апсорпциони плочи (понекогаш заварени) за максимално размена на енергија. Во случај на цевки, течноста ќе се загрее и ќе влезе во резервоарот за акумулација.
 • Изолациски слој: Целта на изолациониот слој е да го покрие системот за да ги избегне и намали загубите. Бидејќи изолацијата е најдобра, изолациониот материјал мора да има ниска топлинска спроводливост за да се намали термодинамичкиот пренос на топлина кон надвор.
 • Акумулатор: Акумулаторот е изборен елемент, понекогаш е составен дел на соларниот панел, во овие случаи обично се наоѓа директно над или во непосредното видно поле. Во многу случаи, батеријата не е дел од соларниот панел, туку од термичкиот систем.

Употреби

Соларните колектори главно се користат за снабдување со топла вода за домаќинство и греење или за производство на електрична енергија.

За колекторите за топла вода и греење во домаќинството, резервоарот за вода ја складира домашната вода во контакт со течноста преку серпентина. Намотката овозможува течноста да ја пренесе складираната топлинска енергија во водата без да ја контаминира водата. Оваа вода може да се користи како топла вода за домаќинство (80% интеграција), а може да се користи и за дополнување на подното греење на просторијата (10% интеграција). Термичките соларни панели можат да обезбедат голема количина топла вода, Но, поради нестабилноста на сончевата енергија, тие не можат целосно да ги заменат вообичаените методи на греење.

Соларните колектори што се користат за производство на електрична енергија треба да го загреат разменувачот на топлина до вриење. Откако течноста ќе ја заврши промената на термодинамичката фаза и ќе влезе во гасната фаза, таа се испраќа до термоелектричната турбина, кој го претвора движењето на водената пареа во електрична енергија. Овој тип на систем се нарекува соларна термодинамика и бара многу простор за инсталирање на соларни панели и континуирано сонце. Примери од овие растенија се инсталирани во пустината.

При дефинирање и поставување на соларни термални инсталации мора да се има предвид дека сончевите колектори мора да бидат распределени во групи. Овие групи на сончеви колектори тие секогаш треба да бидат составени од единици од истиот модел и распределени колку што е можно подеднакво. Постојат две основни опции или типови за групирање два или повеќе колектори: сериски или паралелни. Покрај тоа, областа за собирање вода може да се конфигурира со комбинирање на две групи, што го нарекуваме групирани или хибридни кола.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за сончевите колектори и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)