Соларна фузија

соларна фузија

Сончевата енергија се меша со револуционерна технологија за да се извлече максимумот од неа. Во овој случај, ние ќе разговараме за Соларна фузија. Станува збор за паметно фотоволтаично решение за станбени објекти од следната генерација што го измисли Huawei. Оваа револуционерна идеја ги нагласува паметните и иновативни технологии со цел да се обезбедат наједноставните стандарди за инсталација и највисоката безбедност и долгорочна оперативност. Главната цел на Solar Fusion е домот да има 100% само-потрошувачка.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за Solar Fusion, неговите карактеристики и главни цели.

Што е Соларна фузија

соларна енергија во домовите

Huawei ја лансираше следната генерација на паметно фотоволтаично решение за домување „FusionSolar“, нагласувајќи ја иновативната паметна технологија, обезбедувајќи наједноставни стандарди за инсталација, највисока безбедност и долгорочна оперативност и целта е 100% домашна само-потрошувачка. Станбените ФВ системи на покривот мора да ја задоволат зголемената побарувачка за сопствена употреба. Поради оваа причина, потребни се подобри системи за складирање на енергија.

Систем дизајниран за професионални сопственици на куќи и монтери. Станбените инсталатери мора да им обезбедат на сопствениците на куќи моќен и ориентиран кон иднината систем за само-потрошувачка, кој одржува висока ефикасност, флексибилност и брза инсталација и обезбедува паметни решенија кои ги задоволуваат потребите на корисниците и услугите на клиентите, како далечинско дијагностика на дефекти, за да се постигне повеќе. Добро и помалку одржување.

Huawei ги комбинира најновите дигитални и интернет технологии со резиденцијална соларна технологија. Оваа технологија ви овозможува оптимизација на производството на фотоволтаична енергија, Интегриран интерфејс за батерии plug-and-play и паметно управување со енергијата во домот.

Во новиот станбен систем за само-потрошувачка, фотоволтаичната енергија генерирана од соларни панели ја задоволува побарувачката за електрична енергија на домот во текот на денот, а преостанатата генерирана енергија се користи за полнење на батеријата, а потоа се испразнува за да се задоволи максималната побарувачка за електрична енергија. Побарувачка за електрична енергија ноќе или дење. На овој начин, станбените фотоволтаични системи можат да постигнат високо ниво на само-потрошувачка и да ја максимизираат употребата на покривите за да добијат повеќе енергија.

Од што е направен системот Solar Fusion?

предности на сончевата енергија во домовите

Системот се состои од следниве делови:

 • Паметен центар за напојување: Инвертер со висока ефикасност, со ефикасност од 98,6%. Интегрираниот интерфејс за складирање енергија може да се користи веднаш.
 • Паметен оптимизатор на фотоволтаични батерии: 99,5% ефикасност. Оставете повеќе панели на секој таван за повисоки перформанси на системот. Брзо инсталирајте ја решетката во магацинот и времето на инсталација на таванот ќе биде пократко. Далечинско следење.
 • Систем за управување: лесен пристап до податоци од мобилни уреди. Проактивни извештаи за настани и аларми. Централизирано управување со системот на фотоволтаични ќелии.
 • Безбедност на паметни фотоволтаични ќелии: комуницирајте со оптимизатор преку MBUS. Поддржува модули за следење и управување во реално време.

Станбената паметна батерија LUNA2000 е врв на решението на Huawei овој пат. Батеријата користи батерии од литиум железо фосфат за да ја подобри безбедноста. Усвојува модуларен дизајн и поддржува флексибилно проширување на моќноста (5-30 kWh). Секој батериски пакет има вграден оптимизатор на енергија за поддршка на независното управување со полнењето и празнењето.

Системот Fusion Solar обезбедува опционален фотоволтаичен оптимизатор на енергија кој може да ги ограничи проблемите со сенка во домот и да овозможи употреба на фотоволтаични системи за ефективно распоредување на сложени покриви со мешана насока.

Според компанијата, оптимизаторот дизајниран од Huawei може да ја зголеми енергетската ефикасност на фотоволтаичните модули до 30% без разлика на нијансата и насоката на помала ефикасност.

апликации

фузија соларни huawei

Прекинувачот со дефект на лакот со вештачка интелигенција (AFCI) активно го намалува ризикот од пожар преку технологијата за брзо затворање, постигнува нула напон на таванот и нула ризик од лак, и постигнува двослојна заштита.

Примената на системот е покривање на станови. Паметниот систем за управување со фотоволтаичните системи овозможува читање на протокот на енергија и енергетскиот биланс во реално време, како и управување со перформансите на фотоволтаичните панели.

Опциите за конфигурација на контролниот режим вклучуваат максимална самоупотреба, приоритет над излезот на мрежата, приоритетно складирање на PV, приоритет пред вбризгување на вишок PV енергија во мрежата. Системот може да се конфигурира така што клиентите автоматски трошат повеќе енергија кога цената е ниска и автоматски заштедете кога цената е висока.

Предности на сончевата енергија

Ајде да видиме кои се предностите од користењето на овој тип на енергија:

 • Тоа е целосно чиста енергија која помага значително да се намали јаглеродниот отпечаток. Благодарение на неговата употреба избегнуваме генерирање на стакленички гасови и не загадуваме при нивното создавање или при нивното користење. При создавањето на соларните панели има само мало загадување.
 • Тоа е обновлив и одржлив извор на енергија со текот на времето.
 • За разлика од другите обновливи енергии, оваа енергија може да ги загрее работите.
 • Не бара никаков вид на постојано извлекување на материјали за да работи. Ова ја прави прилично евтина енергија чија почетна инвестиција е полесно да се опорави со текот на годините. Точно е дека еден од главните проблеми што ги има обновливите извори на енергија од своето основање беше почетната инвестиција и нејзината стапка на поврат, иако тоа веќе не е случај благодарение на развојот на технологијата. Сончев панел совршено може да има корисен век од 40 години.
 • Сончевата светлина е многу изобилна и достапна, така што употребата на соларни панели е остварлива опција. Речиси секоја географска точка на планетата може да користи сончева енергија. Важно е да се напомене дека една од големите предности на сончевата енергија е тоа што не и се потребни жици. Ова помага за инсталација во области каде што е тешко да се инсталираат такви жици.
 • Друга предност на сончевата енергија е тоа што ја намалува потребата од користење фосилни горива, а со тоа помага за зачувување на природните ресурси и намалување на загадувањето на животната средина.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за Solar Fusion и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)