Соларна пумпа за вода

Видови соларни пумпи за вода

Во последниве години, се појавуваат нови техники за испумпување на вода од обновливи енергии. Во овој случај, се раѓа соларна пумпа за вода како една од апликациите на сончевата енергија.

Соларни пумпи за вода се користат за пумпање на вода во длабоки системи, во притисок на вода, во резервоари, итн. Тие се користат за пумпање вода по ниска цена и со соодветна ефикасност. Дали сакате да ги знаете предностите и недостатоците на овие пумпи и да знаете која ви е потребна според вашата потреба?

Што е соларна пумпа за вода и за што служи?

Шема на работа на потопна соларна пумпа за вода

Соларна пумпа за вода е уред способен да пумпа вода со директна струја и Работи преку соларна енергија. Постојат неколку видови на соларни пумпи, меѓу кои се издвојуваат соларниот фотоволтаик, соларната пумпа за топлинска вода и домашната пумпа за топла вода.

Овие пумпи за вода се потопни и се напојуваат со енергија од сонцето. Тие работат на сличен начин како и другите традиционални пумпи за вода, освен што нивниот извор на енергија е обновлив. Тие се користат за наводнување во земјоделско земјиште, за луѓе кои сакаат да испумпаат вода од бунар за да ја извлечат, за оние болници кои сакаат да испраќаат топла вода до тушевите итн. Сето ова со предност на неговата ниска цена, бидејќи се напојува со енергија што доаѓа од сонцето.

Предности и недостатоци

Потопна соларна пумпа за вода

Како и сите апарати што работат со обновлива енергија, соларната пумпа за вода има некои предности и недостатоци во споредба со традиционалните.

Меѓу предностите што ги наоѓаме:

 • Тие се 100% чисти и еколошки, така што тие не оставаат никаков вид остатоци или загадуваат.
 • Тоа е неисцрпна енергијабидејќи доаѓа од обновлив извор на енергија.
 • Дава можност за пумпање на изолирани места без електрична мрежа или на места каде што е тешко да се наполнат резервоари за дизел.
 • Има многу апликации во кои работи добро. На пример, се користи за извлекување вода од бунар за куќа, за подигнување вода за наводнување за земјоделски култури, наводнување капка по капка, вадење валкана вода од резервоари или септички јами, базени, вода од резервоари, итн.

Лошите страни се прилично очигледни. Како и сите апарати на соларно напојување, нивниот капацитет и перформанси се ограничени на енергијата што можат да ја соберат од сонцето. Облачни денови, ноќи и сл. Тие се незгодни кога се користи овој тип на пумпа. Меѓутоа, кога условите за сончево зрачење се идеални, оваа пумпа може да има одлични перформанси и ефикасност.

Видови соларна пумпа за вода

соларна пумпа за вода за извлекување од бунар

Постојат неколку видови на соларна пумпа за вода и мора да знаеме која треба да ја купиме, во зависност од тоа за што ќе ни треба.

Постојат потопни пумпи и површински. Овие две пумпи се разликуваат во некои карактеристики што ги прават да служат за еден вид работа, а не за другиот.

 1. Од една страна, потопна соларна пумпа за вода треба да се стави под земјата. Главно се користи за извлекување вода од длабоко место, како што е бунар, резервоар или цистерна. Во зависност од волуменот на вода што сакате да ја извлечете и длабочината на водата, има неколку типови на капацитети на оваа пумпа.
 2. Од друга страна, тоа е површинска пумпа што, како што сугерира името, работи на површината. Главно се користи за зголемување на притисокот на водата каде снабдувањето не достигнува добро. На пример, во некои повеќе изолирани домови, овој тип на пумпа се користи за зголемување на притисокот на водата. Тие исто така се користат првенствено за апликации за наводнување.

Кога сакате да го измените наводнувањето и да ја зголемите нејзината ефикасност, се користат површински соларни пумпи за вода. Овие се користат за наводнување капка по капка на овошни насади и градини, за програмирано наводнување и кога се обидува да ја зголеми протокот со кој се напои. Во сите овие типови на ситуации, традиционалните пумпи мораат да користат загадувачко фосилно гориво. Сепак, оваа пумпа ја користи енергијата на сонцето и е тотално чиста.

Што се однесува до предностите што ги обезбедува за наводнување, тие се незамисливи. Само соларна пумпа за вода Тој е способен да пумпа доволно вода за да наводне 10 хектари земја.

Која пумпа ја користам ако водам наводнувани култури?

Површински пумпи за соларна вода

Наводнуваните култури бараат големи количини вода за да растат и да го зголемат производството. Затоа, потребно е добро да се знае кој тип на пумпа е најкорисен во секој случај.

Ако нашите наводнувани култури ја надминуваат побарувачката за вода над 4500 литри вода на ден, се препорачува да се користи потопната соларна пумпа за вода. Овие пумпи имаат поголем капацитет на пумпање од површинските пумпи, можат да испумпуваат до 13500 литри вода дневно. Точно е дека овие пумпи се поскапи од површинските, но за цените ќе разговараме подоцна.

Од друга страна, ако она што треба да го пумпаме не надминува 4500 литри вода на ден, се претпочита да се користи површинска соларна пумпа за вода. Овој тип на пумпа често се користи при наводнување на земјоделски култури со мала површина и градини кои не бараат многу вода. Тие исто така се користат во добиток за наводнување на пасишта.

Цени

цени на соларната пумпа за вода

Цените се доста индикативни, со оглед на повеќекратните пумпи што постојат на пазарите. Колку повеќе моќ и повисок квалитет, толку е поголема цената. Цените на 12v соларни пумпи за вода, кои се најчесто користени за наводнување, способни да испумпат три литри во минута, Тие се околу 60 евра.

Цените варираат многу во зависност од капацитетот, но не значи дека е пропорционален. Совршено можете да најдете шест литарски пумпи во минута од 70 евра.

Со оваа информација сигурно ќе знаете нешто повеќе за соларните пумпи за вода. Овие уреди ни овозможуваат да продолжиме да напредуваме во независноста на фосилните горива бидејќи, вообичаено, на овие пумпи ќе им требаат дизел или бензин и ова би повлекувало трошоци за набавка на гориво, замена и транспорт.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.