Сончева енергија во земјоделството

La соларна енергија Има повеќе апликации, една од најмалку развиените е употребата за земјоделски активности. Оваа технологија помага да се развијат економските активности, да се зголемат земјоделска продуктивност но и да се подобри квалитетот на животот на руралното население.

Постојат различни начини на искористување и користење на сончевата енергија во овој сектор, како што се сушење семе или овошје на многу едноставен и еколошки начин. Но, исто така, да се обезбеди електрична енергија за да може да се извлече со помош на пумпа за вода за наводнување или за други барања како што се системите за греење.

Во прилог на употреба во пластеници фотонапонски соларни панели или што би овозможило значителна заштеда на енергија и зголемено производство, но исто така го продолжува неговиот корисен век.

Егзистенцијалните селани или најсиромашните во различни региони во светот не можат да достигнат ваков вид технологија бидејќи, иако нејзината цена не е многу висока, тие не можат да си ја дозволат, па затоа е потребна државна помош.

Обезбедувањето поддршка на жителите од руралните области за пристап до сончевата технологија е начин да им помогнете да ја подобрат економската и социјалната состојба покрај промовирањето и развојот на локалните активности.

El земјоделски сектор има големи можности за вклучување чисти обновливи енергии не само соларни но ветер, биогориваитн. Користењето на овие извори на енергија ќе овозможи подобри комерцијални перформанси, но пред сè ќе го подобри квалитетот на животот на руралното население и ќе генерира пониско влијание врз животната средина.

ФАО препорачува и е посветен на ширење на употребата на обновлива енергија во земјоделството, особено сончевата, смета дека е многу корисна алатка за развој на сиромашните рурални заедници за кратко време.

Промовирање на проекти кои ја приближуваат соларната технологија до руралните области треба да биде државна политика заради придобивките што ги нуди на лично и заедничко ниво.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   пишам dijo

  🙂

 2.   Луис dijo

  Многу лошо напишано: в / Да продолжиме да вежбаме