Соларната енергија може да доминира во обновливите извори до 2030 година

Сончева енергија

Во однос на чистата енергија, моќ соларни, на штета на многу брзиот развој во последните 5 години, останува релативно маргинален на глобално ниво, далеку зад моќ ветер, биомаса и особено хидроенергија. Благодарение на неодамнешниот технички напредок и постојаните технолошки достигнувања, сончевата енергија е веројатно онаа на чистите и обновливи енергии што има најголема маргина на прогресија помеѓу сега и следните неколку децении и најсилна потенцијал да стане првиот извор на енергија за човештвото, пред средината на овој век.

Во однос на панели соласти фотоволтаични, стапката на претворање на светлината во електрична енергија е клучен фактор во однос на развојот и профитабилноста. Овој максимален праг штотуку помина на 46%, нов светски рекорд. Оваа стапка е постигната со a ќелија соларни заеднички развиен од ЦЕА-Лети, француската компанија Соитек и Институтот Фраунхофер за системи за соларна енергија во Германија.

Спротивно панели фотоволтаични кои се широко користени денес, овие нови ќелии не се направени од силикон, но користат други полупроводници, кои доаѓаат од материјали наречени III-V бидејќи се составени од елементи хемикалии рангирана помеѓу третата и петтата колона од периодичниот систем на Менделеев.

Овие нови колекционери Соларните системи со високи перформанси се составени од суперпозиција на неколку слоеви, од кои секој реагира на светлината во одредена бранова должина. Друга предност, овој нов вид соларни ќелии може да се произведе со помош на a технологија совршено доминирана од индустријата веќе 20 години. Овие III-V ќелии може да се користат во големи размери во големи соларни централи лоцирани во тропски или пустински региони што ги имаат сонцето директен.

Во вистинска употреба, на терен, перформансите ќе бидат малку пониски, но треба да надминат 40%. Стапка на конверзија енергија далеку над сегашната просечна стапка од 25% од последните ќелии во силикон.

Од своја страна, групата Aрмор ја претстави својата најнова иновација пред неколку недели, а филм фотоволтаични тенки и органски што треба да овозможат, долгорочно, да трансформираат многу површини, во денешно време неискористени, во соларни панели што произведуваат електрична енергија.

Врз основа на неговата мајсторија за хемија на мастило и технологии за печатење, оклоп се разви во соработка со Cambrios Technologies, a филм органски фотоволтаични. Многу тенка, може да се прилагоди на било кој тип на површина. Секако, овој соларен филм во моментов има перформанси два и пол пати пониска од онаа на класичниот панел, но овој хендикеп во голема мера се компензира со неговата лесна продукција и инсталација.

Со овие филмови соласти флексибилен, можеме да замислиме дека секој ќе може, за само неколку години од сега, лесно и трајно да ја произведува електричната енергија неопходна за мали потрошувачки, како што се оние на терминалите и апарати електронски на пример Понатаму, спротивно на сегашните крути силиконски панели, овие флексибилни филмови не користат ретки земји, чија екстракција ризикува да се исцрпи за неколку години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.