Тие предлагаат создавање на вештачки лагуни за генерирање енергија.

Вештачки бариери од проектот Tidal Lagoon Power

Велика Британија, конкретно Електрично претпријатие за прилична лагуна дава прилично сочен, ако е сомнителен според мене, предлог да се изгради А. мрежа на лагуни околу целиот брег на Обединетото Кралство да им обезбеди на своите жители обновлив извор на енергија.

Создавање на овие вештачки лагуни Тоа звучи како многу амбициозна идеја од страна на оваа компанија Главно се заснова на тоа да може да се искористи плимната енергија што овие лагуни ќе создадат кога ќе бидат на различни нивоа помеѓу двата волумени вода, симулирајќи ја плимата и осеката.

Ако не се сеќавате од што се состои оваа енергија, можете да ја погледнете статијата „Разлики помеѓу плимната енергија и енергијата на брановите“

Тие сакаат да личат на мелничарите кои со векови ја искористувале моќта на водата при минување низ мелниците за да можат да ги мелат житните култури, кои на ниво на реинтерпретација наместо мелење наоѓаат турбина и наместо ветер тие користат приливни струи, бидејќи турбината е практично иста како и ветерната турбина со разликата на ветерот.

Зошто се обложувате на создавање вештачки лагуни?

Наместо да ставате ветерна енергија се одлучиле за плима на енергија поради густината на водата, конкретно, густината на воздухот е 832 пати помалку густа од морската вода, што значи дека ветер од 350 км на час има многу помалку кинетичка енергија од океанската струја од 5 јазли.

Јазли? Јазлите можеби звучат како систем за мерење во морето, но за да бидете сигурни дека ќе ви кажам дека јазол е еквивалентен на 1,85 км / ч, така што 5 јазли би биле 9,26 км на час, па можете да видите дека е огромна разлика благодарение на густината на морската вода.

Покрај тоа, ние исто така ја имаме и предноста што плимните турбини се многу помали од турбините на ветер и неговото работење е многу едноставно.

Доволно е секоја турбина да ротира за да генерира електрична енергија што се смета за неопходна и подоцна таа да се пренесе на земјата со кабел.

Дизајн на турбина во Велика Британија

Почетоците

Tidal Lagoon Power, односно одговорните за фирмата предложија да започнат со тест и да имаат тест прва вештачка лагуна во заливот Свонси лоцирана во Велс.

Со ова проценуваат да добијат снабдуваат околу 150.000 домаќинства ништо помалку, за подоцна да создадеме повеќе празнини од овој тип и да одиме ткаење мрежа за вклучување во проектот 6 езера повеќе се наоѓа во заливот Колвин, Сомерсет, Кардиф, Западна Камбрија, Бриџвотер и Newупорт.

Може да се покрие со приливна моќност до 8% од побарувачката во Велика Британија.

Ако сè уште не можете да се навикнете на големината на овој проект, само направете ментална слика за „лагуната“ (лагуна од предложените) со 22 км вештачки бариери во морето со приближно 90 турбини.

Огромна работа!

Дизајн на вештачки бариери за моќност на плимната лагуна

Овие хидраулични турбини ќе бидат двонасочно оптимизирање на инсталацијата со повеќе од 7 метри во дијаметар, барем ова е она што компанијата сака да го инсталира.

„Максималната теоретска потенцијална енергија што може да се зафати за една година од слична сезона, но без вештачка лагуна, достигнува 20% од приливната енергија. Технологијата што ја користиме ви овозможува да ја зголемите оваа квота до 60%“, Објаснуваат од компанијата.

Британскиот министер за енергетика веќе даде зелено светло иако секако, овој предлог има и противници кои посочуваат дека трошоците за работата ќе ја зголемат сметката на домаќинствата за 34 евра за најмалку 120 години, достигнувајќи вкупна цена од приближно 1.200 милиони евра.

Ако ми дозволите да го дадам моето мислење за тоа, тогаш дајте ми го вашето без никакво двоумење, јас не сум толку загрижен за сметката бидејќи на крајот на денот инвестирате во обновлива и одржлива енергија што на долг рок (120 години се премногу) ќе се исплати затоа што значително ќе ја намалите потрошувачката на електрична енергија, но јас сум позагрижен за влијанието врз животната средина што ова ќе го произведе.

Со ова мислам да се изградат 6 или 7 вештачки лагуни во морето со околу 22 км бариери тоа ќе уништи голем дел од екосистемот што ќе доведе до огромно нарушување и губење на биодиверзитетот.

Значи, треба внимателно да ги разгледате сите видови детали и да го оцените ова влијание и неколку други, дури и ако треба да се обложувате на обновлива енергија, ние исто така треба да се грижиме за она што веќе го имаме и да не го изгубиме.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Емилио мартин dijo

  Имаме крај патишта, утоки и мочуришта кои можат да го направат истиот ефект можеби со помалку економски и еколошки трошоци, како кај плимата и осеката. Во Франција со години има меромотивна централа

  1.    Даниел Паломино dijo

   Вие сте апсолутно во право Емилио, постојат работи многу полесно да се направат и очигледно со помало влијание врз животната средина, што секогаш ќе има.
   Во Обединетото Кралство очигледно сакаат да одат големи, но друга работа е што можат.

   Beе внимаваме да видиме како се развива проектот и дали се спроведува или не.

   Ви благодариме за коментарите и поздравите.