Кампања за рециклирање

Рециклирањето е важно за планетата

Сите можеме да организираме а кампања за рециклирање во нашиот град, бидејќи е вообичаено да нема програми за раздвојување, собирање и рециклирање на целиот отпад што се создава.

Затоа, училиштето, невладина организација, клуб, компании и други институции можат да организираат кампањи за рециклирање што ги промовираат рециклирање на сите видови отпад. Ако сакате да организирате, еве ги упатствата што треба да ги следите.

Совети за успешна кампања за рециклирање

Постојат повеќе видови канти за рециклирање

За да биде успешна кампањата за рециклирањемора да се земат предвид одредени упатства како на пр:

 • Кампањите за рециклирање имаат одредено време на почеток и крај, ако не се претворат во програми. Има датум на почеток и датум на крај.
 • Добро комуникација Во областа каде што е планирана кампањата, мора да се користат сите видови медиуми, како што се постери, рекламирање, социјални мрежи, од врата до врата.
 • Дајте јасни информации при ширење на кампањата за сите да ја разберат пораката и како таа ќе се спроведува.
 • Пред да започнете со кампањата, треба да управувате што ќе се прави со отпадот или материјалите што се собрани.
 • Вклучете ги сите социјални и сектори во заедницата за да го направите вистински успешен.
 • Дајте опции и форми на учество на граѓаните за да можат повеќе луѓе да соработуваат.
 • Кога ќе се заврши кампањата, резултатите мора да бидат пријавени во различни медиуми, така што оние што учествувале знаат како завршила и што е постигнато.
 • Кампањите за рециклирање може да се повторат, но погодно е да бидете креативни и да комуницирате на поинаков начин.

Кампања за рециклирање може да биде локална, регионална, па дури и национална. Тие можат да се фокусираат на голема количина производи или материјали што се отпад, но не треба да се отстрануваат како што би создале загадување покрај трошењето ресурси.

Рециклирање мора да стане главен начин за управување со отпад, во секој град, треба да се промовира рециклирање во град и земја. На овој начин ќе ги заштитите животната средина.

Добра кампања за рециклирање треба да ја подигне свеста и да информира за потребата од рециклирање и дадете информации за тоа како да го направите тоа.

Дали некогаш сте организирале кампања за рециклирање? Кои чекори ги презедовте за да го организирате?

За да бидете целосни, не заборавајте да го објасните значењето на боите на корпите за рециклирање:

Контејнери за рециклирање
Поврзана статија:
Корпи за рециклирање, бои и значења

Како можеме да спроведеме кампања за рециклирање на училиште?

Охрабрувањето за рециклирање од рана возраст е обично одлична опција, така што тие можат да ги воведат овие навики во нивниот секојдневен живот. Ако ги научиме децата да рециклираат од рана возраст, ќе ги натераме да продолжат да го прават тоа автоматски и во иднина. Ајде да видиме кои се клучевите за да може кампањата за рециклирање на училиште да работи добро:

 • Научете ги 3R и нивната важност
 • Започнете со систем за рециклирање во училница
 • Научете и назначете контејнери за складирање на сите материјали што се користат во занаетчиството
 • Повторно користете ги сите предмети што можат да се користат на друго место
 • Направете активности за децата да можат да користат рециклирани предмети
 • Објаснете ја важноста на миење на рацете по рециклирање материјали
 • Организирајте обиколки на локалните постројки за рециклирање

Како да ги мотивирате луѓето да рециклираат?

За да ги мотивирате луѓето да рециклираат, мора да стимулирате со некој вид награда. Можете да изберете да креирате кампања за донации за да ја охрабрите културата да не користите хартија или пакување доколку не е потребно. Со цел ефикасно да се оддели отпадот, важно е да имате доволно корпи за рециклирање за ова.

Можете да подарите играчки, облека и книги што не ви служат за да може некој друг да ги користи повторно. Најдоброто нешто е да се комуницираат сите овие активности и да се мотивира постигнување на некаква цел да се намали влијанието врз животната средина на активностите од ден на ден.

Кои сектори промовираат социјални кампањи како што е рециклирање?

За да натераат повеќе луѓе да рециклираат Секогаш е интересно да стапите во контакт со невладини организации, образовни центри, па дури и спортски центри кои се секторите што можат да ви понудат најголема помош, можеби со тоа што ќе ви обезбедат просторија за одржување конференции и со тоа ќе ја зголемите свесноста кај луѓето, или со поставување постери, на пример.

Како треба да се рециклира?

Правилно да се рециклира важно е добро да се знае отпадот, неговиот вид и каде треба да се депонира. Најчестиот отпад што се создава во нашите домови на дневна основа е пакување, пластика, хартија, картон и стакло. Сите тие мора да се одделат од органски отпад и да се депонираат во нивните контејнери.

Последователно, мора да знаеме што е опасен или токсичен отпад и каде да го депонираме. За ова, постојат специфични контејнери, оние за батерии, користено масло и места за чистење во градовите.

Што можеме да сториме за да го подобриме рециклирањето на отпадот?

Важно е да се рециклира да се грижи за животната средина

За да се подобри рециклирањето на отпадот, важно е да се обучи добро и да се знае различното видови контејнери кои постојат Ние исто така можеме побарајте од локалните совети да го подобрат системот за отпад, олеснување на таложење и собирање на истите. Најважно од сè е да се намали потрошувачката за да се подобри ефикасноста и употребата на суровини.

Како да креирате кампања за собирање ѓубре?

Чекорите што треба да се следат ќе бидат повеќе или помалку исти како да сакаме да создадеме рециклирање; односно мораме да поставиме соодветни контејнери и да објасниме каде оди секој отпад. Што повеќе, важно е да се подигне свеста, или со прикажување видеа и / или слики од загадувањето што постои на планетата, и ефектите што ги предизвикува врз природата и врз нас самите.

Особено е интересно да се започне во градинки или училиштаПознато е дека кога децата учат од мали нозе да се грижат за животната средина, најверојатно ќе продолжат да го прават тоа кога ќе пораснат.

Малку по малку, секој што ќе го стави своето зрно песок, ќе можеме да имаме почиста Земја.


7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Анонимен dijo

  Ви благодарам Адријана, вестите се многу убави, тоа е што ја барав оваа тема во гугл затоа што сакам народот од Костарика (мојата земја) да биде свесен за тоа, и ако сакате, побарајте „рио вирила костарика“ “, и тие ќе излезат непријатни вести за отпадот што за жал се фрла во реки.

 2.   Софија dijo

  Навистина ми се допаѓа тоа што го вели затоа што на тој начин можеме да рециклираме

 3.   Габриел Кастиloо dijo

  Супер! Служеше како основа за планирање кампања во компанијата за која работам.

 4.   Dani dijo

  Како да се соберат ресурсите на животната средина?

 5.   Андреа Јулиет Лопез тајна војна dijo

  Оваа информација ми помогна многу благодарам адријан

 6.   Manuel dijo

  Здраво, би сакал да добијам поддршка и информации за рециклирање на ѓубрето од мојата работа. Ние користиме многу пластика и би сакал малку да и помогнам на планетата.

 7.   Робето dijo

  Здраво добар ден; Во рамките на нашето соседство, организираме одвојување на отпад со зелени точки.
  Направени од нас, тие ќе бидат ставени на едно место, (батерија од 15 вреќи) се согласуваме со компанијата што ќе го отстранува отпадот, ќе ставиме контролна камера и ќе ја исправиме онаа што го прави неправилно.
  Совет, каква информација да му дадеме на соседот, за да знае каде да го става отпадот итн.
  Ви благодарам многу за вашето време.