Смртта на сонцето и Земјата

Сонце и земја

Крајот на светот, бавен процес од човечки размери, веќе започна и ќе заврши со исчезнување на животот во Земјата, за околу 500 милиони години.

Најчесто се вели дека Земјата ќе биде уништен со смртта на сонцето, 7 милијарди години од сега. Навистина, истражувачите специјализирани за еволуцијата на starsвездите знаат дека тие се раѓаат и умираат прифаќајќи нови форми и карактеристики што генерираат длабоки промени во вселенската средина. На сонцето Сјае затоа што согорува гориво, водород, што се трансформира во хелиум во процес на нуклеарна фузија.

Неколку милијарди години од сега, оваа резерва ќе почне да недостасува, сонцето тогаш ќе земе водород од надворешната обвивка на неговото јадро, во слој во близина на површината на сонцето. Следствено, надворешните слоеви на сонцето постепено ќе се шират, значително надувајќи го везда чија големина ќе се помножи со 200.

El Helio акумулирано во срцето на сонцето, тогаш ќе започне да се спојува за да формира јаглерод и кислород, додека на периферијата, во лушпата што го опкружува срцето, водород ќе продолжи да се топи. Ослободената енергија тогаш ќе биде значителна и theвездата ќе стане гигантска патека десет илјади пати посветла од сегашното сонце.

Дијаметарот на sol ќе продолжи да се надува и да ги опфаќа првите планети на системот, Меркур и Венера, што ќе се распадне 7, додека Земјата и веројатно Марс дефинитивно ќе бидат изгорени.

По 12.000 милијарди години постоење, нашето планетата ќе се апсорбира од сонцето, ќе се претвори во гигант кој ќе уништи каква било трага од човечко присуство и ќе ги растера молекулите и атомите на старите Земјата низ просторот.

Што се однесува до сонцето, неговата рамнотежа, како црвен гигант, ќе биде многу нестабилна, а соларното јадро на крајот ќе се стопи, исфрлајќи се во простор Интерстраничен надворешните слоеви на сонцето што умира во форма на маглина.

на последици на земјата ќе бидат погубни. Прогресивно температурите на земјата ќе станат неподносливи, а копнените суштества ќе бараат засолниште во водата. Само единствените што можат да се прилагодат на водната средина ќе преживеат некое време. Но, на долг рок, океаните ќе станат толку жешки што ќе ги убијат сите сложени форми на живот. На крајот, суштества жив тие ќе бидат потрошени и океаните буквално испарени. На овој начин, крајот на човекот треба да дојде многу пред крајот на Tиера Во самата себе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.