Системи за складирање на енергија

Складирање на енергија

Откако започна да се користат обновливи извори на енергија, проблем постоеше и опстојуваше. Системи за складирање на енергијата. Обновливата енергија може да биде многу ефикасна кога станува збор за генерирање врвови на енергија. Сепак, проблемот што го претставува е неговото складирање. Малку по малку, науката развива сè поефикасни системи за складирање кои помагаат да се развиваат обновливите извори.

Дали сакате да знаете како работи складирање на обновлива енергија? Во оваа статија ќе ви кажеме сè. Треба само да продолжите да читате

Кои се системите за складирање?

Системи за складирање

Ова се системи што се користат за зачувување на која било форма на енергија и можат да ја ослободат кога е потребно. Кога станува збор за ослободување на енергија, не мора да биде на ист начин како што беше заштедено. На пример, класичната батерија за цел живот е еден вид систем за складирање на енергија.

На овој начин, успеваме да ја зачуваме енергијата за не трошете го и користете го што е можно поефикасно. За електричните компании е многу важно потрошувачот да може да користи енергија кога му треба. Затоа, овие системи мора да се подобруваат секој пат за да се зголеми достапноста.

Решението за складирање на енергија може да се користи во многу сектори. Не се смета само дека се бараат станбени и потрошувачки сектори. Сосема спротивното. Големи системи за производство, како што се постројки за производство, исто така имаат потреба од системи за складирање.

Видови системи за складирање

Систем за складирање на литиумски батерии

Во зависност од капацитетот што постои кога станува збор за складирање на енергија, разликуваме 3 различни системи:

 • Складирање од големи размери. Овој систем се користи за оние места каде што се користат скали GW. На овие места потребно е да се складира енергија за системи за производство, системи за итни случаи и помошни. На пример, се користи во хидроцентрали за промовирање на водопадот.
 • Мрежно складирање. Најпознат е по обновливите извори на енергија и на електричната мрежа. Тоа е складирање на енергија на скала од MW. На пример, наоѓаме суперпроводници, замаец или батерии. Вторите се широко користени во светот на сончевата енергија за помалку продуктивните денови.
 • Конечно складирање на потрошувачите. Тие се помали размери во станбениот сектор каде работите со kW. Можеме да најдеме батерии и слични на претходните, но со помало количество зачувана енергија. Батерија за мобилен телефон, за телевизија, на пример.

Причини зошто треба да складирате енергија

Паметна мрежа

Паметна мрежа

Затоа, енергијата треба да се складира и ова се трите причини зошто е од голема важност:

 1. Ако сме собрале енергија, можеме да ја користиме без да бараме електрична мрежа. Ова предизвикува снабдување имаат подобра гаранција и квалитет.
 2. Обновливите извори на енергија сè повеќе се пробиваат на пазарите со зголемувањето на системите за складирање. Замислете дека можете да ја генерирате целата енергија што можете на неограничен начин, скоро бесплатна, чиста и без загадување и, пред сè, да можете да ја складирате. На овој начин можеше да се користи кога и да се посака без проблеми. Обновливите извори на енергија мора да работат напорно во овој сектор за да се развиваат уште повеќе.
 3. Се развива SmartGrid. Тоа е паметната мрежа што ни овозможува двонасочна енергија. Тоа е, да може да се претворат домови и деловни активности во мали производители. Со обновлива енергија, електрична енергија може да се генерира и вишок да се снабдува во електричната мрежа или да се прими во случај на побарувачка.

Побарувачка и складирање

Развој на објекти за складирање на енергија

Општо, енергијата треба да се складира затоа што сме во целост несоодветно помеѓу процесот на производство и потрошувачка. Целта на енергијата е да бидеме на располагање кога ќе ни треба. Нема корист да имаме соларен панел што ни обезбедува електрична енергија преку ден, но не може да работи ноќе. Благодарение на системите за складирање, можеме да ја заштедиме енергијата произведена во текот на денот и да ја користиме кога нема сонце.

Во случај на обновливи енергии, складирањето зависи целосно од природните текови. Ова предизвикува неговото производство да не се прилагоди на моментот во кој навистина ни треба. Друг пример за ова е енергијата на ветерот. Мора да мислите дека не секогаш се прави истиот режим на ветер. Иако сме во област каде што ветерот дува почесто, тој не секогаш има ист интензитет. Во овој случај, ако сме имале добри налети на ветер и можеме да ја зачуваме енергијата, нема да имаме проблеми во снабдувањето кога нема толку многу ветер. Така, непрекинато можеме да уживаме во електрична енергија.

Целта што системите за складирање сè повеќе ја имаат предвид е да се промовираат и да се искористат максимално од обновливите извори.

Зачувувањето енергија не е ништо ново

Складирањето на енергија воопшто не е нова технологија. Постојат батерии со оловна киселина со антика повеќе од 100 години. Со текот на годините, со еволуцијата на технологиите, системите се измислени и подобрени. Ефикасноста и употребата се множат за да понудат најдобра удобност и разноврсност кога станува збор за потреба од енергија.

Такво е што овие системи за складирање веќе го достигнаа светот на обновливи извори и се обидуваат да ги подобрат. Иднината на енергијата се заснова на овие системи, иако не им е дадена важната важност. Со достапна обновлива енергија исто како и конвенционалната, снабдувањето секогаш може да се гарантира. Покрај тоа, тоа нема да загади ништо и ќе се бориме против разорните ефекти од климатските промени на глобално ниво.

Еден од системите за складирање кој добива најголема сила, а кој е предодреден да биде иднината во акумулацијата за обновливи енергии (и веројатно исто така и за електричните возила) е Литиум јонска батерија. Неговата цена е доста висока. Но, поради неговата мала тежина и висока ефикасност може да заврши да стане број еден.

Како што може да се види, складирањето на енергија е основен елемент во електричните системи на иднината. Не само на иднината, туку и на оваа сегашност каде што се повеќе се потребни обновливи извори на енергија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.