Системи за биогас заснован на измет од свињи во Аргентина

Во градот Хернандо во провинцијата Кордова првиот биогасен систем не само од Аргентина, туку и од остатокот на Јужна Америка врз основа на измет од свињи.

Овој вид на систем веќе се користи во Европа и САД, но во другите земји тој е сè уште многу нов и малку познат.

Во фармата за свињи, биогасот се произведува со систем составен од микротурбини кои се инсталираат индивидуално бидејќи произведуваат енергија, а потоа вишокот оди во јавната мрежа, која во овој град е соработка.

Со овој систем, електрична енергија, гас и органски ѓубрива, сите од измет од свињи.

Операцијата е прилично едноставна, органскиот отпад генериран од свињите се носи во базен каде се деградира од бактерии, поради што се произведува биогас, а потоа се испраќа до мала фабрика за подоцна да се дистрибуира преку цевки или да произведува електрична енергија микротурбината.

Оваа технологија е едноставна, може да се контролира од далечина преку Интернет или сателит, има висока термичка ефикасност, овозможува комбинирање, па дури и тригенерација да се спроведува со истата опрема.

Може да се користи во сите видови згради и земјоделски или сточарски објекти, што ќе се промени е потеклото на органскиот материјал.

Употребата на микро-турбини што се испуштаат со мрежен гас е алтернатива за да се справат со недостигот и високата цена на електричната енергија што влијае на целиот свет.

Се надеваме дека другите претпријатија и компании ќе го земат предвид овој систем на биогас бидејќи е многу ефикасен, економичен за инсталирање и дава одлични економски и еколошки резултати.

Користењето чиста енергија е сè подостапна опција бидејќи има различни технологии, опрема и системи за секоја потреба и буџет.

Употребата на биогас треба да продолжи да расте низ целиот свет, бидејќи тоа е одличен извор на чиста енергија.

ИЗВОР: Биодизел.com. ар


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.