Сè што треба да знаете за сините радијатори на топлина

син радијатор за топлина

Во светот на греењето, побарувачката за сини топлински радијатори, бидејќи обезбедува некои подобрувања и можности во споредба со традиционалните електрични радијатори. Покрај тоа, благодарение на рекламните кампањи на овој тип радијатори, се смета дека тие претставуваат значителна заштеда во сметката за електрична енергија.

Што е сина топлина и кои се предностите и недостатоците на користењето сини топлински радијатори?

Што е сина топлина?

што е сина топлина

Физички гледано, сината топлина не постои бидејќи е вообичаена топлина. Сината топлина се нарекува и сина енергија или сино греење, но тоа не е ништо повеќе од зборови за маркетинг.

Сината топлина се заснова на ефектот ouул, откриен од ејмс Прескот ouул во 1841 година. Овој ефект вели дека ако електрична струја помине низ спроводник, дел од кинетичката енергија што ја носат електроните кога поминува низ проводникот, таа се претвора во топлина.

Преку оваа операција и внимавање на овој физички ефект, работат „сините“ радијатори на енергија.

Сини топлински радијатори

Сини топлински радијатори кои работат

Сините топлински радијатори се сметаат за најсовремени поради нивната висока енергетска ефикасност и се еволуција на класичните електрични радијатори на масла. Овие радијатори користат отпорник за загревање на a течност за пренос на топлина наречена „Сино сонце“ и дека е различно од маслото во заедничките радијатори.

Карактеристиките на сините радијатори се различни од вообичаените. Главната разлика е во неговиот состав и структура. Надворешниот дел на ладилникот е направен од алуминиум и има дигитализиран син екран. Исто така, како што споменавме претходно, течноста што ја загревате со употреба на отпорник не е обично масло.

Работата е слична на онаа на фен или електричен шпорет, и врз основа на во ефектот leул. Отпорот поврзан со електричната струја е задолжен за загревање на течноста наречена Сино сонце и ова, за возврат, ја загрева надворешната обвивка, обезбедувајќи зголемување на температурата во просторијата каде што се наоѓа радијаторот.

Верувања за синиот радијатор на топлина

конвенционални топлински радијатори

Благодарение на сите маркетинг кампањи поврзани со сини топлински радијатори, се верува дека неговата ефикасност и ефикасност е далеку подобра од онаа на обичните радијатори. Сепак, тоа не е така. Овие типови на радијатори не се еквивалентни на електрични радијатори со мала потрошувачка. Мора да се земе предвид дека во енергетска смисла, сè што е еквивалентно на загревање на електричен отпор, без разлика дали е во печки, печки итн. Тоа вклучува голема потрошувачка на енергија. Од оваа причина, иако синиот топлински радијатор има пософистициран модел, дигитализиран син екран и флуид за пренос на топлина различен од оној на вообичаените радијатори, тоа не значи дека е императив радијатор со мала потрошувачка на електрична енергија.

Да, точно е дека сините топлински радијатори имаат некои технолошки подобрувања имплементирани во нивното производство. Подобрувања како што е синиот екран што ни овозможува да ја конфигурираме температурата на која сакаме да се загреваме, да поставиме тајмер итн. Сите овие опции ни помагаат да ги подобриме перформансите на ладилникот и да не трошиме енергија бескорисно. Сепак, овие технолошки подобрувања не се карактеристични само за сините радијатори на топлина, Затоа, секоја технологија посветена на климатизацијата може да ги спроведе овие електрични и штедливи предности.

На кратко, со оглед на паролите, маркетингот и рекламирањето што може да ги донесе синиот топлински радијатор, тоа не е ништо друго освен обичен радијатор за масло, туку прилагодлив и програмабилен. Едноставно е поубаво име и естетски изглед за да привлечете повеќе купувачи.

Предности на користење на син радијатор за топлина

предности на синиот радијатор на топлина

Употребата на овој тип радијатор обезбедува некои предности што мора да се земат предвид при потрошувачката на електрична енергија во нашиот дом.

 • Првиот е заштеда на енергија. Иако не претставува голема заштеда во споредба со вообичаените електрични радијатори, точно е дека со користење на сонди за контрола на температурата, тие се попрецизни кога станува збор за прилагодување на топлината што сакате да ја користите и, според тоа, помала количина на топлина се троши.Енергија.
 • Течноста што циркулира во внатрешноста на радијаторот наречена Сино сонце, тој е во состојба да задржи повеќе топлина отколку обичното масло. Ова значи дека со помалку енергија, тој е способен да генерира повеќе топлина.
 • Прилагодлив е и има тајмер. Ова е од суштинско значење за оние семејства во кои паѓа ноќта, тие се мирни гледајќи телевизија или читаат книга и не се грижат за радијаторот. На овој начин, може да се избегне секаков вид опасност од пожар и да се потроши енергија.
 • Воздухот што овој радијатор го исфрла излегува низ горниот дел од апаратот и е во состојба да се дистрибуира низ просторијата за да се загрее уште повеќе.
 • Нема никаков вид на мирис или остаток.
 • Трошоците за инсталација се помали.
 • Дизајнот е попривлечен и пошарен од конвенционалниот, како и поприлагодлив за околината за декорација.

Недостатоци

недостатоци на сина топлина

Иако овие радијатори имаат некои предности и иновации, тие исто така имаат недостатоци во споредба со другите топлински радијатори.

 • Неговите перформанси се пониски од другите радијатори, како што се пумпите за топлина. Додека перформансите на овие се 360%, синиот радијатор е само 100%, бидејќи односот помеѓу енергијата во форма на топлина што ја обезбедува радијаторот и енергијата што ја троши апаратот е иста.
 • Иако има некои предности на регулација на температурата и тајмер, неспорно е дека производството на топлина преку електрична енергија е многу поскапо од другиот вид инсталација.

Како заклучок за овој тип на радијатор, може да се каже дека неговите предности се многу ефемерни во споредба со оние на обичен електричен радијатор и дека единственото нешто што треба да го разгледаме при купување радијатор се подобрувања како што се регулацијата, тајмерот, термостатот , структура и изглед на алуминиум, но секогаш имајќи предвид дека терминот „сина топлина“ е само маркетинг и ќе значи значително зголемување на крајната цена на производот.


Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франк dijo

  Здраво германски,
  Вашата статија беше многу интересна за мене, но генерираше сомнеж.
  Може ли да ми објасните на што мислите кога велите дека топлинските пумпи имаат ефикасност од 360%?
  честитки